Data publikacji:

Ogrodzenie gabionowe: jak zrobić? Wady i zalety tego rozwiązania

Wybór odpowiedniego ogrodzenia posesji prywatnej lub innego rodzaju budynków nie jest łatwe. Istnieje mnóstwo różnych rozwiązań. Jednym z nich są ogrodzenia gabionowe. Ogrodzenie gabionowe to coraz popularniejszy sposób na ogrodzenie posesji. Polega na ustawieniu metalowych koszy wypełnionych kamieniami, łączących funkcję estetyczną i praktyczną. Jak każde rozwiązanie posiada zarówno zalety, jak i wady. Nie wiesz, czym jest ogrodzenie gabionowe? Jak je zrobić? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
ogrodzenie gabinowe
Gabiony to pojemniki wykonane z siatki, które wypełnia się różnego rodzaju materiałami, takimi jak kamienie, otoczaki czy kruszywa. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, co sprawia, że świetnie sprawdzają się jako materiał do budowy ogrodzeń. Tworzenie ogrodzenia gabionowego daje mnóstwo możliwości. Można dowolnie modyfikować zarówno konstrukcję, jak również wypełnienie. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, grubość powłoki ocynkowania oraz zabezpieczenie przed korozją. Można zakupić gotowe ogrodzenie z koszy gabionowych lub wykonać samodzielnie z dostępnych materiałów. 

Jak zrobić ogrodzenie gabionowe samodzielnie?

Na początku należy przygotować projekt ogrodzenia oraz obliczyć, ile materiałów należy zakupić, aby nie było ich zbyt dużo lub zbyt mało. Dzięki temu poznamy też szacunkowy koszt przedsięwzięcia. Następnie należy przygotować materiały oraz narzędzia, które ułatwią pracę. Kolejnym etapem jest wyznaczenie miejsca i odpowiednie przygotowanie gruntu, tak aby ogrodzenie było stabilne. Konieczna jest także izolacja podłoża w celu uniknięcia zarastania ogrodzenia mchem czy glonami.
Po odpowiednim przygotowaniu podłoża kolejnym krokiem jest osadzenie słupków betonowych. Należy je zakotwiczyć poniżej poziomu przymarzania gruntu (około 1,5 m). Następnie należy wykonać fundamenty pod ogrodzenie lub zastosować gotowe podmurówki z betonu. Kolejnym etapem jest mocowanie siatek, które będą pełnić funkcję koszy gabionowych.
Ostatnim etapem jest wypełnienie koszy wybranym materiałem. I gotowe! Jednak wbrew pozorom wykonanie takiego ogrodzenia nie jest łatwe. Dlatego, jeśli nie czujemy się na siłach, warto powierzyć tę pracę profesjonalistom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze ogrodzenie jest wykonane w odpowiedni sposób i będzie nam służyć przez lata. 

Jakie są zalety i wady ogrodzenia gabionowego?

Główną zaletą ogrodzenia gabionowego jest jego stabilność i wytrzymałość. Ogrodzenia są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy czynniki atmosferyczne. Dzięki temu możemy cieszyć się trwałym ogrodzeniem przez lata. Warto zwrócić uwagę, że tego rodzaju ogrodzenia doskonale tłumią hałasy, więc będą świetnym rozwiązaniem przy ruchliwej ulicy lub gdy mamy hałaśliwego sąsiada. Kolejnym atutem jest prosty montaż oraz nowoczesny styl pasujący do aktualnych trendów architektonicznych.
Jak każde rozwiązanie, również ogrodzenia gabionowe mają swoje wady. Kluczową wadą, dla niektórych nie do przejścia, jest cena tego rodzaju rozwiązania. Kruszywo wypełniające kosze gabionowe jest niestety drogie i potrzeba go bardzo dużo.
Kolejną wadą jest również ewentualna naprawa ogrodzenia, ponieważ to również może być spory wydatek. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem siatek na ich wykonanie. Powinny mieć grubą warstwę ocynkowania, które chroni przed korozją. Ważna jest również liczba lutów – im więcej, tym solidniejsza siatka. 

Jaki jest koszt ogrodzenia gabionowego?

Na cenę ogrodzeń gabionowych składa się mnóstwo czynników, dlatego rozbieżności cenowe mogą być dość spore. Koszty wykonania wahają się w granicach 200–800 zł za metr bieżący. Ostateczna cena zależy od rodzaju wykorzystanej siatki oraz kruszywa wypełniającego kosze gabionowe. 
Ogrodzenie gabionowe można zastosować praktycznie wszędzie. Prosta, estetyczna kompozycja będzie pasować jako ogrodzenie domu lub dowolnej innej posesji – wszystko zależy od rodzaju wypełnienia, koloru gabionu czy stylu architektonicznego. Gabiony można również łączyć z przęsłami ogrodzeniowymi różnego typu. Dzięki temu w prosty sposób można dopasować ich wygląd do otoczenia. 
Ogrodzenie gabionowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają trwałego i estetycznego ogrodzenia. Dzięki wykorzystaniu gabionów można uzyskać oryginalny wygląd ogrodu i stworzyć ciekawy element architektury krajobrazu.
Warto również pamiętać, że gabiony można malować na różne kolory, dzięki czemu można uzyskać jeszcze bardziej indywidualny wygląd ogrodzenia. Jednak koszt budowy ogrodzenia gabionowego może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych ogrodzeń, dlatego należy dokładnie przemyśleć ten wybór przed podjęciem decyzji. Mimo wszystko warto rozważyć wykonanie tego rodzaju ogrodzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito