Data publikacji:

Wady i zalety ogrzewania pelletem. Czy piec na pellet się opłaca?

Ogrzewanie pelletem ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Pellet to nic innego jak sprasowane trociny, które pali się w piecu. Warto wiedzieć, że pellet ma mniejszą kaloryczność od ekogroszku. Jak sprawdzić, czy zakupiony pellet jest dobrej jakości? Odpowiadamy na pytania dotyczące ogrzewania pelletem i przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania.
ogrzewanie pelletem

Ogrzewanie pelletem – co to jest pellet?

Pellet to sprasowane trociny. Powstaje zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych. Pellet powinien być dobrze sprasowany, by w stosunkowo niewielkiej objętości mieściło się jak najwięcej materiału drzewnego. W skrócie: jak najmniejsza objętość ma dać jak najwięcej energii. Wówczas zyskujemy ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu.
Warto wykonać test na kaloryczność pelletu. Taki bardziej wartościowy pellet jest cięższy. Podczas testu zanurzamy pellet (pojedynczą granulkę) w wodzie i sprawdzamy, czy tonie. Ten pellet, który tonie, posiada wyższą kaloryczność, co oznacza, że jest lepszej jakości.

Ogrzewanie na pellet – opinie na temat ekologii

Pellet cieszy się mianem ekologicznego sposobu ogrzewania domu. Granulat ten powstaje z drewna. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi odpady pochodzące z tartaku. Można również wykorzystać do jego produkcji gałęzie (wówczas wystarczy zrąbkować je i wykonać pellet). W pewnym stopniu jest to więc rozwiązanie ekologiczne, ponieważ dzięki pelletowi wykorzystuje się ponownie odpady naturalne. Niewątpliwie jest to zaleta takiego rozwiązania.

Ogrzewanie pelletem czy ekogroszkiem? Kwestia kaloryczności

Kaloryczność pelletu jest niższa niż ekogroszku, więc wagowo trzeba go więcej spalić. Aby cenowo opłaciło się używać pelletu, powinien mieć on niższą cenę niż ekogroszek. Warto monitorować stosunek ceny pelletu do ekogroszku (porównujemy cenę za tonę oraz kaloryczność).
Zaletą pelletu jest fakt, że można nim palić w piecu przeznaczonym do ekogroszku. Wielu producentów kotłów poleca jednak zakup dedykowanego pieca, który będzie dokładnie ustawiony do danego typu ogrzewania (wówczas ogrzewanie będzie bardziej ekonomiczne). Piece na ekogroszek i pellet posiadają automatyczne podajniki, dzięki czemu jest to rozwiązanie wygodne i niewymagające większego wysiłku.
W porównaniu do ekogroszku, w wyniku spalania pelletu otrzymujemy mniejszą ilość popiołu. Oznacza to, że kotły na pellet wymagają czyszczenia rzadziej niż kotły, w których spalamy ekogroszek.

Piec na pellet a koszty ogrzewania

Znaczne podwyżki cen nie ominęły także pelletu. Obecnie (na stan 16.08.2022 r.) 1 tona pelletu kosztuje od 1500 zł do 2500 zł, a 1 tona ekogroszku to około 2500 zł. Na stronie PGG ekogroszek jest w cenie od 1420 zł za tonę – jeśli uda się go zdobyć.
Koszt ogrzewania zależy nie tylko od specyfiki pieca (dedykowane do pelletu piece są bardziej ekonomiczne), ale również od tego, jak dobrze docieplony jest budynek. Warto upewnić się, że dom posiada ocieplone ściany oraz dach, a ciepłe powietrze nie ucieka w okolicach drzwi i okien.

Ogrzewanie na pellet czy gaz? Porównanie

Jeśli chodzi o porównanie posiadania pieca na pellet z piecem gazowym, to piec gazowy wygrywa czystością oraz ilością zajętego miejsca. Piec gazowy zajmie mniej miejsca, ponieważ oprócz tego, że jest mniejszy, to nie składujemy materiału. Wówczas również nie trzeba czyścić pieca z popiołu i kurzu.
Ogrzewanie na gaz jest praktycznie bezobsługowe. Sterownik posiada ustawienia zima/lato. Wówczas należy zaprogramować piec za pomocą sterownika i ustalić wybrane parametry. Od tego momentu nie musimy zajmować się ogrzewaniem domu.
Minusem ogrzewania na gaz jest oczywiście fakt, że uzależniamy się od jednego źródła ciepła, gdyż instalacji gazowej nie użyjemy już do innego typu ogrzewania. Nie każdy również może podłączyć się pod instalację gazową (w pobliżu musi znajdować się miejsce, do którego należy się podłączyć). Ceny gazu ulegają wahaniom.
Zaletą ogrzewania na pellet jest fakt, że można go zakupić dużo wcześniej i składować – wówczas przez jakiś czas nie odczujesz gwałtownych zmian cen. Niewątpliwym plusem tego typu ogrzewania jest również fakt, że możesz przerobić dostępne gałęzie czy drewno na źródło ciepła.
W większych miastach częściej decydujemy się na podłączenie do centralnej ciepłowni, natomiast na obrzeżach miast oraz w mniejszych miejscowościach stosowanie pelletu do ogrzewania domu to popularne rozwiązanie.

Ogrzewanie pelletem – podsumowanie

Ogrzewanie pelletem pozwala na zużycie pozostałości z tartaku. Kluczową kwestią podczas wyboru typu ogrzewania jest kaloryczność materiału oraz cena za tonę. Nie da się jednoznacznie określić kosztu ogrzewania piecem na pellet, gdyż do zmiennych dochodzi również kwestia docieplenia budynku. Niemniej pellet może być dobrą alternatywą dla ogrzewania ekogroszkiem, jeśli jego cena jest znacząco niższa.
W porównaniu do ogrzewania gazem, pellet wymaga większej obsługi i przestrzeni na składowanie worków. Trzeba jednak przyznać, że istnieje możliwość przechowywania pelletu na wypadek wzrostu cen. Jest to spora zaleta w niespokojnych czasach, gdy obserwujemy szalejące ceny. Można również wykorzystać do produkcji pelletu inne odpady drzewne, np. gałęzie, co zwiększa możliwości znalezienia różnych źródeł materiału na pellet. W przypadku gazu możemy jedynie zdecydować się na zmianę dostawcy.
Zdjęcie: Envato Elements