Data publikacji:

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Jest to ogrzewanie ekologiczne oraz wydajne. Najbardziej opłaca się posiadanie połączenia pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Jakie są typy pomp ciepła i czy ogrzewanie pompą ciepła faktycznie się opłaca? Odpowiadamy!
czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca

Pompa ciepła do ogrzewania domu – najważniejsze informacje

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię z naturalnych źródeł. Ma ona za zadanie wprowadzić pozyskane ciepło w obieg budynku. Technicznie rzecz biorąc, podczas używania pompy ciepła nie płacimy za źródło ciepła, a jedynie za jego dostarczenie do domu. Pompa podłączana jest do prądu.
Pompa ciepła pracuje w podobny sposób jak lodówka. Oczywiście układ, choć podobny do lodówkowego, jest bardziej skomplikowany. Lodówka posiada cienkie rury, chłodzenie doprowadzane jest wewnątrz urządzenia, a ciepło odprowadzane na zewnątrz. W przypadku pompy ciepła rury są o znacznie większej średnicy, jest ich też więcej, bo trzeba je rozprowadzić po domu. Ciepło wędruje do wewnątrz budynku, choć obecnie istnieją już urządzenia, które wymuszają odwrotny obieg ciepła. Wówczas za pomocą tej samej instalacji możemy ogrzewać budynek, jak i go ochładzać.

Główne typy pomp ogrzewania

Typy pomp ogrzewania to podział na źródła, z których pozyskuje się ciepło. Należą do nich:
  • pompy powietrzne – źródłem ciepła jest powietrze. Tutaj mamy dwa podtypy: powietrze–powietrze i powietrze–woda. W obu przypadkach ciepło pochodzi z powietrza, jednak energia w pierwszym typie powraca do powietrza, a w drugim kierowana jest do wody;
  • pompy gruntowe (powietrze–grunt) – mają na celu pozyskiwanie ciepła z ziemi. Niekiedy konieczne jest dokonanie odwiertu, by wprowadzić wymiennik gruntowy w pożądanym miejscu.

Ogrzewanie pompą ciepła – plusy takiego rozwiązania

Największym plusem posiadania pompy ciepła w domu jest niski koszt eksploatacyjny w stosunku do efektu ogrzewania. Pompa ciepła zasilana jest prądem, jednak rachunki za zużycie energii elektrycznej są dużo niższe niż w przypadku ogrzewania prądem bezpośrednio poprzez elektryczne ogrzewanie podłogowe.
W przypadku ogrzewania z użyciem surowców takich jak gaz czy węgiel, możemy obawiać się o ich dostępność. Podczas ogrzewania pompą ciepła nie ma tego problemu, ponieważ ciepło może być czerpane z ziemi albo z powietrza. Wykorzystujemy zatem zasoby, które posiadamy na miejscu.
Używanie pompy ciepła do ogrzewania domu to również rozwiązanie ekologiczne. Nie generujemy wówczas odpadów, zwłaszcza jeśli prąd jest pochodzenia ekologicznego.

Pompa ciepła do ogrzewania w domu – minusy

Oczywiście, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Do wad należy dodatkowy koszt ogrzewania pompą ciepła, a więc sam koszt pompy. Urządzenia te kosztują średnio od 13 000 złotych do nawet 40 000 złotych. Dla wielu rodzin jest to spory wydatek. Cena zależy od maksymalnej mocy grzewczej urządzenia. Jest to jednorazowy wydatek związany z zakupem samego urządzenia.
Do tego dochodzi koszt zamontowania pompy ciepła oraz koszt jej serwisowania. W związku z tym, że jest to skomplikowane urządzenie, naprawami zajmują się specjaliści. Tak samo jest z zamontowaniem pompy ciepła – należy skonsultować z montażystami układ rur w pomieszczeniu, aby cały budynek był prawidłowo dogrzany.

Koszt ogrzewania pompą ciepła

Koszt ogrzewania pompą ciepła zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest stopień izolacji budynku mieszkalnego. Dobrze docieplony budynek generuje mniejsze koszty ogrzewania.
Tak jak w przypadku ubrania na zimę – zakładając jedynie czapkę, będzie Ci zimno. Natomiast jeśli zaopatrzysz się w ciepłą kurtkę, ale zapomnisz o czapce – również odczujesz dyskomfort i chłód. Tak samo jest z budynkiem. By ogrzewanie było ekonomiczne, dom musi być dogrzany zarówno z góry, jak i po bokach. Konieczne jest zatem ocieplenie i ścian, i dachu.
Podczas ocieplania zwróć szczególną uwagę na grubość styropianu. Do 13 cm może przeniknąć mróz. Styropian o gramaturze 15 cm jest już naprawdę dobrym izolatorem. Oczywiście im grubszy styropian, tym jego cena również wzrasta. Prawidłowe docieplenie budynku jest jednak koniecznością. Podczas sezonu grzewczego, nieważne jaki typ ogrzewania wybierzesz, zawsze koszt ogrzewania będzie większy, jeśli ciepło będzie „uciekać” na zewnątrz, a chłód będzie dostawać się do środka. Warto więc zadbać o ten aspekt, bo jest on jednym z kluczowych kwestii podczas obliczania kosztu ogrzewania budynku – nie tylko pompą ciepła.
Drugim czynnikiem wpływającym bezpośrednio na koszt ogrzewania pompą ciepła jest źródło prądu. Miesięczny koszt użytkowania pompy ciepła drastycznie spadnie, jeśli produkujesz prąd z użyciem paneli fotowoltaicznych. Sam ich zakup i założenie jednak również kosztuje. Jednak jeśli chodzi o miesięczne koszty zużycia energii, to duet pompa ciepła plus panele fotowoltaiczne to obecnie najbardziej ekonomiczny i wydajny sposób ogrzewania domu.

Koszty ogrzewania pompą ciepła – posumowanie

Na koszt ogrzewania pompą ciepła wpływa parę czynników. Początkowe koszty to zakup urządzenia i jego montaż. Koszty użytkowania natomiast są stosunkowo niewielkie. Obniżyć je możemy za pomocą solidnego docieplenia budynku. W dłuższej perspektywie opłaca się również produkowanie prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wówczas podwyżki cen prądu nie wpłyną dotkliwie na miesięczne koszty ogrzewania. Ogrzewanie pompą ciepła ma wiele zalet – jest to ekologiczne i przede wszystkim pewne źródło ciepła. Nie uzależniamy się od dostaw innych surowców. Nic dziwnego więc, że używanie pompy ciepła do ogrzewania domu zyskuje sporą popularność.
Zdjęcie: Envato Elements