Data publikacji:

Opalina - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Opalina to jedna z roślin należących do rodziny sukulentów. W jaki sposób zająć się pielęgnacją tej rośliny, jak przesadzać opalne i jaka ziemia jest optymalna do jej rozkwitu? Przekonajmy się.

Opalina - piękny sukulent naszych domach 

Opalina, nazywana przez botaników Graptoveria Opalina stanowi jeden z najatrakcyjniejszych pod względem estetycznych kwiatów z rodziny sukulentów. Opalina cechuje się pięknymi kolorami i niezwykle zwartą rozetą. Cechą charakterystyczną są podłużne liście, które mienią się kolorem niebieskim, a także fioletowo różowym. Opalina w zależności od pory roku może zaskoczyć nas innymi kolorami, czego przykładem jest wiosna i pomarańcz, jakim zachwyca nas środek rośliny. 
Jak wygląda kwestia utrzymania opaliny? To na szczęście wyjątkowo prosta w utrzymaniu roślina, która ze względu na swoje naturalne występowanie dobrze znosi zarówno silne nasłonecznienie, jak i suchą atmosferę. Przy odrobinie wysiłku związanego z pielęgnacją szybko przekonamy się, jak piękną ozdobą jest ten przedstawiciel rodziny sukulentów. Opalina jest przez wielu uważana za niezwykle miłą ozdobę i uzupełnienie ogrodów skalnych czy innych aranżacji roślinnych w ogrodach. 

Opalina - pielęgnacja 

W jaki sposób podejść do pielęgnacji opaliny? Na szczęście nie będzie to wyzwanie nawet dla tych osób, które nie są zaznajomione z codziennością pielęgnacji roślin. Opalina to jeden z tych gatunków, który jest niezwykle wdzięczny w pielęgnacji. 
W jaki sposób zająć się pielęgnacją opaliny? Przede wszystkim podlewanie. W tym aspekcie możemy przyjąć zasadę obfitego podlewania i przeczekania, aż opalina całkowicie wyschnie. A zatem podlewanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Opalina, ze względu na swoje docelowe miejsce porostu, nie jest odporna na zimno. Roślina ta najlepiej czuje się w środowisku o temperaturze przewyższającej 20 stopni Celsjusza. Sadzenie opaliny powinno odbywać się w słońcu, jednak częściowe zacienione pomieszczenia również zdadzą swój egzamin. 

Opalina - jaka ziemia? 

W przypadku Opaliny podobnie jak w stosunku do wszystkich innych roślin z rodziny sukulentów, powinniśmy wybrać tradycyjną ziemię do kaktusów. Taka ziemia w dużym stopniu gwarantuje przepuszczalność, co przeciwdziała nadmiarowi wody, mogącym zniszczyć roślinę. 
Ziemia do kaktusów jest bardzo łatwo dostępna i z łatwością możemy zakupić ją w sklepie ogrodniczym lub sklepie budowlanym, ale co ciekawe możemy ją również wykonać samodzielnie. W jaki sposób? To bardzo proste. Do uniwersalnej ziemi dla kwiatów dodajemy piasek i taką mieszankę odpowiednio długo trzymać w nagrzanym piekarniku. Piasek możemy wymienić na keramzyt. W taki sposób samodzielnie stworzymy idealne podłoże dla sukulentów, w tym dla naszej opaliny. 

Jak przesadzać Opaline? 

Czy częste przesadzanie opaliny jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej kondycji rośliny? Wręcz przeciwnie. Sukulenty to rodzaj roślin, który nie lubi częstego przesadzania. Dobrym pomysłem jest zaplanować sobie termin przesadzenia i kilka tygodni przed nim solidnie podsuszać roślinę, ograniczając jej podlewanie. Opaline należy w delikatny i ostrożny sposób wyciągnąć i otrzepać z ziemi, a wszelkie uszkodzone korzenie powinniśmy usunąć przed przesadzeniem. 
Tak wyciągnięta opalina może przez kilka dni regenerować się, jednak po około trzech dniach powinien przyjść moment na ponowne posadzenie jej. Możemy skorzystać z pojemnika o takiej samej wielkości z tym jednak zastrzeżeniem, by podłoże było nieco wilgotne. Roślina powinna być pozostawiona w spokoju na około 2 tygodnie - to czas, w którym nie powinniśmy jej podlewać. W jakim momencie roku najlepiej przesadzać sukulenty, a w tym także opaline? Przed sezonem wegetacyjnym, który dla tych roślin wypada wiosną. A zatem wczesna wiosna to idealny moment na to, by zająć się przesadzeniem opaliny. 

Rozmarzanie opaliny 

Jedną z głównych zalet uprawy sukulentów, w tym także i opaliny jest ich niesamowita zdolność do rozmnażania się. Mając już w swojej kolekcji sukulenty, z łatwością możemy je rozmnożyć, zwiększając swoje zbiory bez nadmiernego wysiłku. W jaki sposób to zrobić? Najlepiej wykorzystać popularne rozmnażanie z sadzonek. W jaki sposób to zrobić?
Najłatwiej jest odciąć końcówki pędów i liści, następnie spryskać je jednorazowo wodą i umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu. To czas, w którym nie podlewamy dodatkowo naszej opaliny. Cierpliwie czekamy kilka tygodni na pojawienie się pierwszych korzeni. Gdy zaczną się pojawiać, możemy rozłożyć je i oczekiwać, aż zaczną rosnąć. 
Warto przy okazji rozmnażania wspomnieć jeszcze o najczęstszych chorobach, które dotykają opaline. To oczywiście wełnowce, które równie często atakują wszystkie inne rodzaje sukulentów. Wełnowce podgryzają zarówno liście, jak i pędy, co bezpośrednio wpływa na brak rozwijania się opaliny. Co zrobić, gdy okaże się, że nasza opalina jest chora? W tym przypadku chemiczne środki służące usuwaniu szkodników mogą okazać się najlepszą alternatywą. 

Gdzie kupić Opaline? 

W obecnych czasach zakup nawet najbardziej wymyślnych rodzajów roślin i kwiatów nie powinien stanowić żadnego problemu. Tym bardziej, gdy do naszego skalnego ogrodu chcemy nabyć opaline. To roślina, którą z powodzeniem znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych, które oferują rośliny domowe i ogrodowe.
Zakup opaliny i innych sukulentów możemy także zrealizować w marketach budowlanych lub za pośrednictwem zakupów online, które okażą się najwygodniejszą formą zakupu tych małych, aczkolwiek pięknych roślinek. 
Autor: Norbert Rukowski