Data publikacji:

Oprysk czereśni: jak i kiedy wykonać?

Czereśnie to jedne z najbardziej uwielbianych owoców sezonowych, które kuszą niepowtarzalnym smakiem, soczystością i rewelacyjnym smakiem. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się tymi wyjątkowymi owocami, należy w odpowiedni sposób zadbać o zbiory i zapobiec zniszczeniu ich przez pasożyty. Sprawy nie ułatwia fakt, że czereśnie są szczególnie podatne na ataki szkodników i działanie chorób. Dlatego tak ważny jest właściwy oprysk czereśni. Jeżeli będzie on wykonywany regularnie i z zastosowaniem właściwych preparatów, drzewa będą zdrowe i zapewnią obfite owocowanie. Czym i kiedy pryskać czereśnie na robaka i jakich preparatów użyć?
oprysk czereśni na robaki

Oprysk czereśni na robaki – kiedy wykonać?

Jednym z najgroźniejszych dla czereśni robakiem jest nasionnica trześniówka. Kiedy pryskać rośliny, by szkodnik ten nie przyczyniał się do robaczywienia owoców? Kluczowe są tu profilaktyczne opryski, dzięki którym zapobiec można zasiedlaniu się szkodników. Pasożyty te to niewielkie muchówki o wielkości do około 4 mm, które w miąższu czereśni składają jaja. Dzieje się to zazwyczaj w okresie, kiedy dochodzi do wybarwiania zewnętrznej skórki owoców. Wylęgnięte larwy żerują pod skórką i wgryzają się coraz głębiej w kierunku pestki, niszcząc owoc.
Właściwy oprysk najlepiej wykonać tuż po kwitnieniu czereśni, 2 lub 3 razy w odstępach dwóch tygodni. Jeżeli na drzewach zauważalne są drobne muszki, oprysk czereśni na robaki wykonywać należy częściej, najlepiej co 7 dni. Odpowiadając na pytanie, czym pryskać czereśnie na robaka, warto zastosować Mospilan 20 SP. To specjalistyczny środek owadobójczy dostępny w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. Preparat działa w sposób kontaktowy i żołądkowy. Produkt ten jest skuteczny nie tylko w walce z nasionnicą trześniówką, ale również stonką ziemniaczaną, mszycą, toczkiem gruszowiaczkiem, owocówką jabłkóweczką czy opuchlakami żerującymi w truskawkach.

Kiedy pryskać czereśnie na mszyce i czego użyć?

Szkodnikiem, który niszczy czereśnie i wpływa na ich mniejsze zbiory, jest również mszyca czereśniowa. To pasożyt, który wysysa z pędów i liści drzew soki, co wpływa na hamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Liście marszczą się, a pędy szczytowe zasychają i nie wydają owoców. Mszyce czereśniowe wydzielają też tzw. rosę miodową osadzającą się na drzewkach owocowych. Substancja ta powoduje pokrywanie liści czarnym nalotem i ułatwia rozwój grzybom, takim jak np. sadzaki. Jest to sytuacja, która zazwyczaj zapoczątkowuje pojawianie się chorób grzybowych.
Kiedy pryskać czereśnie na mszycę? W tej kwestii kalendarz oprysków czereśni wskazuje, że najlepiej jest wykonać niezbędne działania przed okresem kwitnienia. Warto użyć tu preparatów owadobójczych, które warto rozpylić również na młodych przyrostach. Odpowiadając na pytanie, czym pryskać czereśnie przeciw mszycy, najlepiej jest zastosować preparaty chemiczne lub ekologiczne, które bazują na wyciągach z ziół i chwastów. Można też wykonać skuteczną tego typu substancję samodzielnie.

Rak bakteryjny czereśni – jak mu zapobiec?

Poza szkodnikami i pasożytami zdrowiu drzewek czereśniowych zagrażają również liczne choroby. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest rak bakteryjny czereśni objawiający się zasychaniem kwiatów, które ulegają brunatnieniu. Na gałęziach pojawia się też galaretowata maź, a na korze ubytki i zgrubienia. Stosowne opryski należy wykonywać w czasie, gdy nabrzmiewają pąki, na początku opadania liści oraz pod koniec tego etapu. Warto wybrać porę wieczorną lub wcześnie rano, w dzień bezwietrzny. Ważne jest, by unikać podczas zabiegu promieni słonecznych. Jednym z najskuteczniejszych preparatów w tym przypadku jest miedzian na czereśnie, który ma ponadto działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

Co jeszcze zagraża czereśniom?

Wśród chorób, na które podatne są czereśnie, znajduje się również brunatna zgnilizna drzew pestkowych. W jej wyniku owoce brunatnieją i zasychają. Pojawiają się na nich również plamy gnilne. Aby zapobiec chorobie, niezbędny jest oprysk czereśni przeprowadzony przed okresem kwitnienia oraz wcześniejsze wycięcie porażonych chorobą pędów. Małe plamy na pędach i liściach, które przypominają uszkodzenia powstałe w wyniku gradu, oznaczają chorobę, jaką jest parch. Aby temu zapobiec, należy zastosować oprysk na czereśnie przed kwitnieniem, w okresie nabrzmiewania pąków oraz po opadnięciu liści.
Groźną chorobą dla czereśni jest również plamistość drzew pestkowych, która przejawia się w postaci brązowych plam występujących na liściach. W następstwie bardzo szybko żółkną i opadają. Jest to schorzenie, za które odpowiadają grzyby, dlatego stosowny oprysk należy wykonać zaraz po kwitnieniu i powtarzać zabieg co tydzień. W tym celu wykorzystać trzeba preparat o działaniu grzybobójczym.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!