Data publikacji:

Opryski miedzianem: wady i zalety. Jak przygotować?

Każdy, kto sadzi rośliny i poświęca im wiele czasu oraz uwagi, chce, aby rosły one w pełni zdrowe i zapewniły owocne zbiory. Dbanie o rośliny wbrew pozorom nie ogranicza się jedynie do ich podlewania, ponieważ wiele z nich narażonych jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, chorób oraz bakterii. Jak zapobiec rozwojowi chorób oraz wspomóc swoje rośliny w ich rozwoju?
opryski miedzianem
Jednym ze sposobów na ochronę roślin jest stosowanie oprysków. Chociaż wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tej metody, to prawdą jest, że tylko prawidłowo wykonane opryski mogą wyeliminować niektóre z chorób lub grzybów.
Po jakie opryski najczęściej sięgają ogrodnicy? Bez wątpienia jedne z najczęściej wykonywanych to opryski miedzianem. Jakie właściwości ma ta substancja, kiedy należy z niej skorzystać oraz jaki jest czas karencji tego oprysku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Opryski miedzianem – zastosowanie

Opryski miedzianem mają wiele zalet, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że wielu ogrodników sięga właśnie po tę substancję. Jakie zastosowanie mają opryski miedzianem?
Ta substancja wyróżnia się szerokim spektrum działania, ponieważ zwalcza wiele chorób i infekcji, które atakują rośliny. W przypadku jakich chorób roślin warto sięgnąć po opryski miedzianem?
  • Zaraza ogniowa
  • Parch jabłoni oraz gruszy
  • Zaraza ziemniaka
  • Rak bakteryjny atakujący drzewa pestkowe
  • Antraknoza
  • Szara pleśń
  • Kędzierzawość na liściach brzoskwiń
  • Bakteryjna cętkowatość pomidorów
  • Mączniak rzekomy
  • Biała plamistość na liściach
  • Bakterioza obwódkowa
  • Zgorzel bakteryjna
  • Kanciasta plamistość bakteryjna
  • Rdza wejmutkowo-porzeczkowa
  • Opryski miedzianem są polecane do stosowania w amatorskiej uprawie krzewów owocowych, roślin warzywnych oraz drzew owocowych niskopiennych. Opryski miedzianem należy stosować wyłącznie w formie oprysku punktowego, dlatego do ich stosowania konieczne jest użycie opryskiwacza ręcznego. Podczas stosowania oprysku należy zadbać o to, by rośliny były dokładnie pokryte tą substancją, ale nie należy dopuścić do osiadania się na nich kropli preparatu.

    Kiedy pryskać miedzianem?

    Opryski miedzianem stosuje się w różnych terminach, dlatego podanie konkretnego przedziału czasowego nie jest możliwe. Ważną zasadą jest jednak ta, która zaleca stosowanie oprysków tą substancją jedynie od wiosny do jesieni. Niezwykle ważne jest także to, aby opryski miedzianem wykonywać w dni pochmurne, bezdeszczowe oraz bezwietrzne, a także wtedy, gdy temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera.
    Opryski miedzianem, które mają zatrzymać rozwój choroby, muszą być stosowane natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Dobrą praktyką jest także stosowanie oprysków tą substancją w sytuacji, gdy wyżej wymienione choroby pojawiały się na roślinach w poprzednim sezonie.
    Terminy, kiedy należy wykonać opryski miedzianem, są zależne od rodzaju rośliny, dlatego szczegółowych informacji o tym, kiedy pryskać miedzianem, należy szukać na etykiecie produktowej dołączonej przez producenta.

    Opryski miedzianem – ile trwa okres karencji?

    Opryski miedzianem, tak jak wszystkie inne opryski, mają swój okres karencji. Co to oznacza? Okres karencji to minimalny czas, jaki musi minąć od czasu ostatniego oprysku do czasu zbiorów wyhodowanych plonów. Zebranie oraz spożycie owoców lub warzyw przed upłynięciem pełnego okresu karencji może skutkować zatruciem.
    Ile trwa okres karencji w przypadku oprysków miedzianem? Czas, jaki musi upłynąć od zastosowania tego preparatu do zbiorów, nie powinien być krótszy niż siedem dni. Takie informacje znaleźć można na etykiecie produktowej, którą producent musi dołączyć do opakowania oprysku.

    Kiedy pryskać pomidory miedzianem?

    Opryski miedzianem stosowane na uprawy pomidorów pomagają zwalczyć takie choroby jak bakteryjna cętkowatość oraz zaraza ziemniaka. Oprysk miedzianem na pomidory można stosować zarówno w przypadku wystąpienia pierwszych objawów tych chorób oraz jako środek zapobiegawczy ich rozwojowi.
    Kiedy pryskać pomidory miedzianem? Ten preparat można aplikować już od momentu pojawienia się na głównym pędzie otwartego kwiatu aż do czasu, kiedy ósmy owoc na głównym pędzie uzyska docelowy kształt i rozmiar. Opryski miedzianem należy stosować od dwóch do trzech razy w sezonie, nie częściej niż co siedem dni.

    Opryski borówki amerykańskiej miedzianem

    Czy można stosować opryski miedzianem na drzewa i krzewy owocowe? Zdecydowanie tak, a co więcej, stosowanie takich oprysków jest często zbawienne dla wielu roślin. Choroby, jakie mogą atakować krzewy borówki amerykańskiej, to szara pleśń, biała plamistość, zamieranie pędów, mączniak prawdziwy, antraknoza czy zgorzel pędów. Z takimi chorobami dobrze poradzą sobie opryski miedzianem.
    Kiedy zastosować opryski borówki amerykańskiej? Substancję należy stosować jako środek zapobiegawczy rozwojowi tych chorób lub jako preparat niwelujący, gdy pojawią się ich pierwsze objawy. Opryski borówki amerykańskiej miedzianem można powtarzać dwa lub trzy razy w trakcie sezonu co około siedem–dziesięć dni.

    Czy opryski miedzianem są szkodliwe?

    Każdorazowo informacji na temat szkodliwości danego oprysku należy szukać na etykiecie produktowej, ponieważ każdy producent substancji służącej do wytworzenia oprysków umieszcza szczegółowe informacje właśnie w tym miejscu.
    Producenci oprysków miedzianem szczególną uwagę zwracają na szkodliwość tej substancji w przypadku jej połknięcia oraz uszkodzenia wzroku w przypadku dostania się substancji do oczu. Podczas wykonywania oprysków roślin zawsze należy stosować ochronną odzież, rękawice oraz zabezpieczenie dla twarzy i oczu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!