Data publikacji:

Organizacja biura, czyli jak mieć zorganizowane biuro

Organizacja biura to nie bułka z masłem. Trzeba pamiętać o tak wielu kwestiach, że zdecydowanie można się w tym pogubić. Zwłaszcza że mało kto lubi sprzątać, segregować i organizować nowe miejsce pracy. Właśnie dlatego powstał ten poradnik. Podpowiadamy w nim, jak dobrze zorganizować biuro – co będzie w nim niezbędne oraz jakie triki zastosować, aby zawsze mieć porządek. Zapraszamy do lektury!
orgaznizacja biura

Organizacja biura – co musisz mieć, aby dobrze zorganizować swoje biuro?

Dobra organizacja biura nie obędzie się bez odpowiednich sprzętów i gadżetów. Co zatem koniecznie musisz kupić? Poniżej lista niezbędnych przedmiotów. Przydadzą się one także wtedy, jeśli potrzebna ci organizacja biura w domu – wówczas kup wszystkiego odpowiednio mniej.
Podstawa w każdym biurze. Przyjęło się, że każdy pracownik powinien mieć jedno oddzielne biurko. Do biura świetnie sprawdzą się biurka z szafkami, np. między nogami blatu lub z nadstawką, na której też można kłaść niezbędne rzeczy. Do biur polecamy również biurka z wysuwanym dolnym blatem na klawiaturę. Wówczas, jeśli pracujesz na komputerze stacjonarnym, to nie zabierasz sobie miejsca na głównym blacie.
W końcu praca w biurze jest pracą siedzącą, a więc zamiast krzeseł polecamy wygodne fotele biurowe. Taki fotel ma wygodną regulację wysokości i nachylenia, więc każdy pracownik dopasuje go do siebie.
Szafki powinny znajdować się przy każdym biurku – przynajmniej jedna, ale jeśli masz w biurze wiele elementów i produktów do przechowywania, to przyda się ich znacznie więcej. Aby nie zabierać w biurze miejsca, warto wieszać szafki na ścianie. Możecie nawet pokusić się o zamówienie specjalnej zabudowy pod sam sufit. Ta będzie zaprojektowana tak, aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać dostępne miejsce.
Przydadzą się na dokumenty. Na regałach można przechowywać segregatory. W szafie warto z kolei trzymać bardzo ważne dokumenty. Najlepiej, aby ta była dodatkowo zamykana – zwłaszcza jeśli do twojego biura przychodzą klienci. Regały przydają się także do wystawienia sprzedawanych przez ciebie produktów.
Te sprzęty są w biurze niezbędne. Niszczarka jest potrzebna, aby efektownie zniszczyć ważne, ale jednak niepotrzebne już dokumenty. Zainwestuj w nią zwłaszcza wtedy, kiedy dany dokument zawiera wrażliwe dane klientów, np. numer PESEL.
Nic dodać, nic ująć. Oba te sprzęty muszą znaleźć się w każdym biurze. Dobrze, gdyby każdy pracownik miał swój komputer oraz służbowy telefon.
Do powieszenia nad biurkiem. Przyda się do wieszania na niej niezbędnych do wykonania zadań – wtedy z pewnością zarówno ty, jak i twoi pracownicy będziecie o nich pamiętać. Ponadto tablica korkowa to świetne miejsce do wieszania np. własnych zdjęć czy inspirujących cytatów lub myśli.
Do czego służą bindownice? Do łączenia oddzielnych kartek w jeden dokument. Taki sprzęt przyda się w każdym biurze.
Laminatory służą z kolei do zabezpieczania ważnych dokumentów czy zdjęć. W niektórych biurach z pewnością znajdą zastosowanie.
Niezbędne do naklejania cen na produkty. Z metkownicą idzie to znacznie sprawniej. Tanie metkownice kupisz na Ceneo.pl.
Czyli wszelkie długopisy, zakreślacze, ołówki, markery czy minikarteczki do zapisywania ważnych zadań.

Organizacja pracy w biurze – dzięki tym trikom będziesz mieć porządek

Kupienie odpowiednich mebli, sprzętów i akcesoriów nie wystarczy, aby w biurze zapanował ład i porządek. Warto też pamiętać o kilku istotnych aspektach. Jakich? Poniżej podpowiadamy, jakie nawyki warto wprowadzić w życie, aby twoje biuro wyglądało profesjonalnie, czysto i było dobrze zorganizowane.
Dobre oświetlenie podczas pracy biurowej jest niezwykle istotne. Ponadto jeśli w biurze przyjmujesz klientów, to nie powinno być ono zbyt ciemne ani zbyt ciepłe czy zbyt chłodne. Postaw na świetlówki o barwie 4000–4500 K – te najlepiej imitują naturalne światło dzienne. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu głównym. Stawiaj raczej na plafony. Żyrandole czy wiszące lampy nie sprawdzą się w przestrzeni biurowej. Idealne może okazać się oświetlenie LED.
Ponadto zadbaj o oświetlenie biurka. Stojące lampki na każdym biurku są niezwykle istotne.
Jeśli przyjmujesz w biurze klientów, to podczas urządzania biura warto zachować w nim spójność. To sprawia, że biuro wygląda profesjonalnie i schludnie. Ponadto lepiej pracuje się w takiej stylistycznie uporządkowanej przestrzeni. Urządzając biuro, trzymaj się więc jednego stylu, np. skandynawskiego. Kup wszystkie biurka takie same, a do nich identyczne fotele i szafki. Zaszaleć możesz z dodatkami, np. bujnymi roślinami czy ciekawymi plakatami.
Nie mówimy tutaj o codziennym odkurzaniu czy zmywaniu podłóg, ale codziennie sprzątaj na biurku i wynoś z biura śmieci. Ponadto zawsze odkładaj rzeczy na miejsce. Zajmie to kilka chwil, a jeśli wszystkiego się nagromadzi, to wówczas na posprzątanie będzie trzeba przeznaczyć znacznie więcej czasu.
Podziel przedmioty i dokumenty w biurze na te bardzo ważne, które są używane codziennie, i te użytkowane okazjonalnie. Przedmioty używane codziennie miej zawsze na biurku lub w szafce przy biurku. Pozostałe możesz schować do szaf czy zabudowy.
Ustal, w którym miejscu znajdą się jakie dokumenty. I tego się trzymaj. Przykładowo wszystkie rozliczenia roczne są w szafie na samej górze w segregatorach o kolorze czerwonym, a wszystkie faktury w innym miejscu na innej półce i w segregatorach o kolorze żółtym.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.