Data publikacji:

Osika – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

To popularne drzewo, które spotkasz w każdym lesie liściastym, mieszanym i w parkach. Osika szybko rośnie się rozprzestrzenia. Nic dziwnego, w końcu nie ma dużych wymagań i poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Sprawdź, jakie gatunki topoli sprawdzą się do ogródka. Dowiedz się, kiedy osika pyli i jakie podłoże jest dla niej najlepsze do wzrostu.

Topola osika – charakterystyka

To gatunek drzewa należąca do rodziny wierzbowatych. Jest bardzo popularny nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, Azji wschodniej i północnej Afryce. To najpospolitszy gatunek topoli występujący w Polsce.
Drzewo osiąga do około 30 m wysokości. W pierśnicy osiąga do 1 m. Szybko rośnie, ale niestety nie należy do grupy drzew długowiecznych. Rzadko przekracza więcej niż 100 lat życia.
Pęd jest prosty i wysoki. Kora młodego drzewa jest kremowa, ewentualnie kremowo-oliwkowa i gładka. Wraz z upływem lat, kora staje się coraz ciemniejsza, może nawet pękać w dolnej części.
Młode pędy są połyskujące, nagie i brunatne. 
Liście osiki są prawie okrągłe, są grubo i nierówno ząbkowane. Osiągają długość do 10 cm. Liście w pędach odroślowych mają nieco inny kształt, są sercowate i nieco większe.
To roślina dwupienna. Na jednym drzewie występują tylko kwiaty jednej płci – męskie lub żeńskie. Kwiaty zebrane są w kotki. Kotki męskie są nieco dłuższe od tych żeńskich, bo osiągają długość około 5-8 cm, natomiast kotki żeńskie mają długość 4-6 cm. Żeńskie kotki wydłużają w czasie owocowania do 8-12 cm.
Nasiona są zaopatrzone w długi, biały puszek. Są rozsiewane przez wiatr w maju i czerwcu. 

Topola biała – charakterystyka

Topola biała, inaczej nazywana białodrzewem jest dość wysokim drzewem, które dorasta aż do 25-30 m. 

Topola czarna – charakterystyka

Jej najbardziej znana odmiana to Italica, czyli topola włoska. Charakteryzuje się ciemną, kolumnową koroną z głęboko spękaną korą. Dorasta nawet do 30 metrów.

Inne gatunki topoli, które możesz spotkać w Polsce:

  • topola chińska,
  • topola berlińska,
  • topola balsamiczna,
  • topola amerykańska,
  • topola kanadyjska.

Osika – rozmnażanie

Drzewo rozmnaża się poprzez wysiew nasion lub poprzez odrosty korzeniowe. 

Osika – wymagania

Drzewo rośnie w lasach i zaroślach na niżu i w górach. Ma średnie wymagania glebowe. Niedobrze znosi bardzo wilgotne podłoże, może wręcz obumierać na terenach podmokłych. Niestety, długotrwała susza też może doprowadzić do obumarcia rośliny.
Topola osika to zdecydowanie gatunek pionierski. Nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania. Wyrasta na porębach, nieużytkach rolnych czy nawet i pogorzeliskach. Już po pierwszym roku osiąga 60 cm długości. Drzewo korzeni się szybko, dość głęboko i szeroko. Często tworzy też liczne odrośla korzeniowe.
Drzewo jest raczej odporne na szkodniki, grzyby, wirusy i bakterie.

Osika – gdzie sadzić?

Najlepszym miejscem dla osiki będzie miejsce nasłonecznione. Dobry i stały dostęp do światła to dla niej najważniejszy punkt. Poradzi sobie w ziemi o przeciętnych właściwościach.

Osika – jak reaguje na mrozy?

Drzewo dobrze znosi zimę. Traci liście jesienią, przygotowując się do niskich temperatur zimową porą i wypuszcza nowe liście już wiosną. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu roślina dobrze radzi sobie nawet podczas srogich zim.

Osika – znaczenie dla ekosystemu

Gatunek jest często wykorzystywany do rekultywacji terenów zniszczonych oraz nieużytków. Był często wykorzystywany do zalesienia parków i skwerów ze względu na niskie wymagania dużą inwazyjność. 

Osika do ogrodu

Szukasz drzewa, które będzie szybko i zdrowo rosło? Osika może być dobrym wyborem, ale musisz zdawać sobie sprawę, że to gatunek niezwykle inwazyjny i może zdecydowanie zdominować teren w pobliżu. Pewnym rozwiązaniem mogą być odmiany ogrodowe.
Sprawdź topolę osikę (Populus tremula) „Erecta”, która sprawdzi się na małej przestrzeni. Wzrasta bardzo szybko, ale osiąga jedynie 10-15 metrów wysokości. Dobrym pomysłem może być także wybór topoli amerykańskiej (Populus deltoides) „Purple Tower”, której cechą charakterystyczną są purpurowobrązowe pędy z trójkątnym zarysie liści. Pędy z czasem zielenieją i tracą swoją charakterystyczną barwę.
Niestety, potężne konary drzew często ulegają uszkodzeniu na skutek silnych wiatrów, co stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i infrastruktury. Stąd, sadzenie osiki w pobliżu domu nie jest najlepszym pomysłem.
Jesteś alergikiem? Śnieżnobiały puch unosi się w powietrzu przez kilka tygodni w okresie kwitnienia. Może to być bardzo uciążliwe dla osób uczulonych na pyłki. Stąd, osika w ogrodzie osób uczulonych na pyłki traw, drzew i krzewów nie jest raczej najlepszym pomysłem.

Drewno osikowe – zastosowanie

Topola jest wykorzystywana nie tylko do zasiedlania nieużytków i upiększania parków. To także bardzo cenne źródło drewna, które wykorzystuje się między innymi do wyrobu:
  • skrzynek,
  • sklejek,
  • płyt wiórowych,
  • zapałek,
  • wełny drzewnej,
  • materiału opałowego,
  • okleiny.
Drewno osikowe jest miękkie, lekkie i ma bardzo ładny, przyjemny wygląd. Jest lekkie i bardzo łatwo można je poddać obróbce. Nie jest drogie, dlatego też sprawdzi się na każdą kieszeń.
Niestety, drewno z osiki ma też kilka wad. Po pierwsze, nie jest to raczej drewno długowieczne. Ma niską wytrzymałość i może pękać po wpływem działania na nie niskich temperatur. Niezaimpregnowane, może nie tylko pękać, ale też mogą pojawiać się na nim różnego rodzaju zmiany – plamy, plamki czy ubytki. 

Rośliny lecznicze – osika

Pierwsze wiosenne pączki zawierają glikozydy, olejki eteryczne, garbniki i żywice. Roślina działa moczopędnie i przeciwgorączkowo. Obniża poziom mocznika i innych szkodliwych metabolitów w organizmie.