Data publikacji:

Ostrokrzew – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Ostrokrzew ma ponad 300 gatunków, ale tylko nieliczne można uprawiać w Polsce. Dowiedz się które. Unikniesz rozczarowania po ogrodniczych trudach, gdy przed grudniowymi świętami zechcesz zrobić ozdoby i wieńce. Ciemnozielone, kolczaste liście i czerwone owoce ostrokrzewu kojarzą się wszak ze świętami Bożego Narodzenia. Ostrokrzew – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia
Ostrokrzew

Ostrokrzew to roślina subtropikalna

Ostokrzew lubi stanowisko zacienione. Posadź go w swoim ogrodzie wszędzie tam, gdzie wiesz, że żaden inny krzew nie będzie chciał rosnąć ze względu na cienistość miejsca. Na takim stanowisku ostokrzew chętnie schowa się przed promieniami słońca. Dlaczego cieniste stanowisko dla ostrokrzewu jest tak istotne? Bo promieniowanie słoneczne może poparzyć liście.
Zadbaj, by ostrokrzew miał wilgotne i lekkie podłoże. Nie dopuść do przesuszenia korzeni, bo wtedy roślina momentalnie ginie w oczach.
Jeśli więc intryguje cię zagadnienie „ostrokrzew: jaka ziemia”, to odpowiadamy: kwaśna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta gleba. Podłoże może być lekko wilgotne lub umiarkowanie suche. Krzew dobrze znosi upały.

Ostrokrzew – odmiany, które można uprawiać w Polsce

Ostokrzew pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. W naturze jest kilkunastometrowym drzewem. W Polsce rośnie zazwyczaj w formie krzewu. Jeśli jednak mieszkasz na zachodzie naszego kraju, gdzie klimat jest łagodniejszy, być może spotkasz formy drzewiaste ostrokrzewu kolczastego.
Odmiany ostrokrzewu, które dobrze rosną w Polsce:
  1. Ostrokrzew Meservy – dobrze znosi niską temperaturę i znakomicie nadaje się do cięcia. Liście tego gatunku są ostro zakończone, ciemnozielone, owoce są czerwone. Ciekawe odmiany ostrokrzewu Meservy: Blue Angel, Blue Girl, Blue Prince oraz Blue Princess.
  2. Ostrokrzew amerykański – także sprawdzi się w naszych rodzimych warunkach, bo jest odporny na mróz. Wymaga dość wilgotnego podłoża. Ma zimozielone, kolczaste liście i czerwone owoce.
  3. Ostrokrzew japoński – to najbardziej odporny na mróz ze wszystkich ostrokrzewów, więc nawet jeśli mieszkasz na polskim biegunie zimna, to śmiało sadź go w swoim ogrodzie :) To roślina o liściach bardzo podobnych do liści fikusa Benjamina i czerwonych owocach.
  4. Ostrokrzew okółkowy – zrzuca liście na zimę, więc też jest odporny na mróz. Liście są jajowate, ostro zakończone, a jego bezlistne pędy krzewów żeńskich pokryte są zimą mnóstwem czerwonych jagód.
  5. Ostrokrzew karbowanolistny – najmniej atrakcyjny: ma zimozielone, drobne, owalne, podobne do bukszpanu liście oraz czarne owoce. Ale też zniesie trudy polskich zim, więc jest to ostrokrzew, który nadaje się do polskich ogrodów.

Gdzie posadzić ostrokrzew? Wymagania gatunku co do towarzystwa

Ostrokrzew nadaje się do sadzenia w donicach. Udekoruj nim swój balkon, taras albo patio.
Ostrokrzew pięknie prezentuje się, gdy rośnie w pobliżu bukszpanu, różaneczników, mahonii, dereni, jałowców, kosodrzewiny. Ostrokrzew będzie dobrym tłem dla kwitnących roślin cebulowych.

Ostrokrzew – pielęgnacja zimową porą

Ostrokrzewy, które podaliśmy powyżej, sprawdzą się w polskich warunkach. Nie możesz jednak zostawić ostrokrzewu na zimę ot tak, bez żadnego zabezpieczenia. Jeśli bowiem przyjdą mrozy po -15 i -20 stopni Celsjusza, to niewiele krzaczków ucieszy twoje oczy na wiosnę. Tylko silne, zdrowe, kilkuletnie osobniki przetrwają siarczysty mróz.
Młode ostokrzewy zabezpiecz na zimę. Okryj agrowłókniną, która ochroni ostrokrzew również przed ostrym, zimowym słońcem, które może poparzyć liście. Alternatywą dla agrowłókniny są gałązki drzew iglastych.
Co trzeba więcej, by dobrze zabezpieczyć ostrokrzew przed mrozem? Wokół pnia usyp kopczyk z kompostu lub z kory. Jeśli niska temperatura powierza uszkodzi nadziemną część rośliny, masz większą szansę, że roślina się zregeneruje.

Ostrokrzew – kwitnienie – kiedy kwitnie ostrokrzew?

Od końca kwietnia do czerwca, tworząc drobne, białe, dwupienne kwiaty. We wrześniu zawiązuje dekoracyjne, czerwone, trujące owoce – pestkowce, które utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Co zrobić, by rośliny owocowały? Ostrokrzew to roślina dwupienna. Posadź razem egzemplarze męskie i żeńskie.

Ostrokrzew – przesadzanie tak, by nie przesadzić

Przesadzaj tak, by nie przesadzić, bo ostrokrzew nie lubi zmiany lokalizacji. Źle znosi przesadzanie i trudno się ukorzenia. Najlepszym terminem sadzenia ostrokrzewu jest wiosna lub wczesna jesień.

Ostrokrzew – uprawa – czy coś cię zaskoczy?

Ostrokrzew lubi taką pielęgnację:
  • Preferuje świeże i żyzne gleby.
  • Dobrze znosi strzyżenie i formowanie, które najlepiej wykonywać w połowie lata.
  • Dobrze znosi wszelkie zanieczyszczenie powietrza, jeśli ma pod dostatkiem wody.
  • Przed zimą należy osłaniać krzew od zimnych wiatrów i mrozu. Zimą należy szczelnie okrywać każdy ostrokrzew.
  • Najlepiej jest go rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe z piętką pod koniec lata lub na początku jesieni.
  • Rozmnażanie ostrokrzewu z nasion nie jest polecane, ponieważ trwa to niezwykle długo. Z nasion można rozmnażać niestety tylko niektóre gatunki. Siewki odmian mogą nie zachować cech rośliny matecznej.
  • Ostrokrzew nie jest całkowicie odporny na choroby i szkodniki. Atakują go miniarki, przylepnica szklarniowa oraz grzyby.
  • Naturalnie ostrokrzew występuje w Europie zachodniej, południowej i środkowej oraz w północnej Afryce.
  • Największym walorem ostrokrzewu są jego dekoracyjne liście, które utrzymują się na drzewie cały rok (tylko niektóre ostrokrzewy zrzucają liście na zimę).
  • Z powodzeniem może być posadzony w cienistym miejscu w ogrodzie.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.