Data publikacji:

Oświetlenie w przedpokoju – aranżacje. Jakie oświetlenie wybrać do przedpokoju?

Poprawnie dobrane oświetlenie przedpokoju w połączeniu z jego dobrą aranżacją nie tylko uprzyjemni, ale też ułatwi korzystanie z tego pomieszczenia. Wielu z nas nie przykłada jednak specjalnej uwagi do jego wystroju i zadowala się kupnem pierwszej lepszej lampy. W artykule podpowiadamy, jak najlepiej oświetlić przedpokój, a także z jakich produktów możemy skorzystać.
Oświetlenie w przedpokoju – aranżacje.

Oświetlenie przedpokoju – podstawy

Przedpokój jest bardzo specyficznym pomieszczeniem. Zazwyczaj nie spędzamy w nim wiele czasu, ale z drugiej strony pozostaje wizytówką domu oraz mieszkania, często determinującą pierwsze wrażenie gości. Przedpokoje z rzadka mają też bezpośredni dostęp do światła słonecznego. Z racji przechodniej natury, są to też często małe i wąskie pomieszczenia, w których cenną wolną przestrzeń dodatkowo zajmują szafy, wieszaki i półki. Cechy te sprawiają, że dobór odpowiedniego oświetlenia przedpokoju nie jest łatwym zadaniem.
Oświetlenie do przedpokoju lub korytarza wybieramy więc, biorąc pod uwagę kształt i projekt wnętrza, a także wybrany styl jego aranżacji. Wiele typów lamp ma bardzo uniwersalne zastosowanie, dlatego rzadko kiedy będziemy mieli związane ręce, jeśli zależy nam na konkretnym wyglądzie wnętrza.
Nie ma specjalnych zaleceń, co do temperatury światła w pomieszczeniu, w zależności od preferencji może być bardzo ciepła, neutralna lub zimna. Dla zachowania spójności nie mieszamy ich jednak, zwłaszcza na małej przestrzeni tworzy to bardzo nieciekawy i odpychający efekt.
W przedpokoju powinno być jasno, by w ten sposób zrekompensować niedostatki naturalnego światła. Brak dostępu do słońca można jednak oczywiście nieco zminimalizować, instalując np. przeszklone drzwi prowadzące do innych części mieszkania lub otwierając korytarz poprzez wyburzenie niektórych ścian.
Nie bójmy się instalować kilku rodzajów lamp, nawet na małej przestrzenni. W wielu przedpokojach zazwyczaj ograniczamy się bowiem tylko do ich instalacji na suficie, dodatkowe źródła światła budują klimat, a także ułatwiają korzystanie z przedpokoju np. gdy są zawieszone przy lustrze.

Propozycje oświetlenia przedpokoju

Plafony

To płaskie lampy zajmujące niewiele przestrzeni, świetnie sprawdzają się zwłaszcza w niskich przedpokojach, zastępując klasyczne lampy wiszące, mogące być problemem, gdy do domu wnosimy duże paczki i przedmioty, takie jak meble czy rowery. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór wzorów kloszy, począwszy od niezwykle minimalistycznych i geometrycznych modeli, po wykonane ze zdobionego, malowanego szkła, które odnajdą się świetnie w klasycznych wnętrzach.

Żyrandole i sufitowe lampy wiszące

Rozwiązanie przede wszystkim dla szerszych i większych pomieszczeń. Dobrze dobrana lampa będzie pierwszym punktem, na którym skupi się wzrok gościa. Po żyrandole sięgamy, urządzając przedpokoje w stylach klasycznych, retro i glamour, choć w minimalistycznej formie odnajdą się też w niektórych nowoczesnych aranżacjach.
Z drugiej strony, zwykłe lampy wiszące są uniwersalnym patentem na oświetlenie wnętrza. Modele z dużymi metalowymi kloszami dobrze odnajdują się we wnętrzach industrialnych i loftowych, małe i oszczędne w formie lampy sprawdzą się natomiast w eleganckich lub skandynawskich aranżacjach.

Listwy oświetleniowe

To bardzo popularny rodzaj oświetlenia przedpokoju. Mamy tu do czynienia z listwami, które posiadają co najmniej kilka osobnych reflektorów. Ich położenie można dość swobodnie regulować, podkreślając niektóre elementy wystroju wnętrza, takie jak obrazy czy lustra. W tej kategorii mamy też do czynienia z modelami na szynach, które pozwalają przesuwać i dodawać dodatkowe reflektory do zestawu. Listwy sprawdzają się w większości typów aranżacji.

Kinkiety i lampy ścienne

Stanowią one zazwyczaj drugorzędne oświetlenie przedpokojów. Mogą podświetlać obrazy, lustra, wieszaki albo drzwi. Producenci oferują tysiące wzorów i kształtów, dzięki temu lampy ścienne odnajdą się w każdym przedpokoju. Do minimalistycznych wnętrz

Oświetlenie podsufitowe

To również często spotykany i uniwersalny rodzaj oświetlenie przedpokoju, dzięki swojej dyskretności pasujący do praktycznie dowolnej aranżacji. Wykorzystuje ono między innymi małe reflektory punktowe, a także listwy i taśmy LED. Lampy te wbudowane są bezpośrednio w podwieszany sufit, który najczęściej wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych. Nierzadko spotykamy się też z sufitami napinanymi, które tworzą podwieszone i napięte płachty tkaniny z tworzywa sztucznego. W tym przypadku stosuje się praktycznie wyłącznie przyścienne listwy LED, uzyskując naprawę interesujące efekty.
Sposoby aranżacji oświetlenia podsufitowego są tematem na całkowicie osobny artykuł. Warto jednak zaznaczyć, że ich przygotowania wiążą się z dodatkowymi kosztami, a także potrzebą naprawdę dobrego zaplanowania przestrzeni. Wymiany uszkodzonych listew i lampek LED nie należą też od najłatwiejszych zadań.
Zdjęcie: Envato Elements