Data publikacji:

Pachypodium - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Pachypodium to piękny sukulent, idealny do ozdobienia parapetu. Jedyną wadą tej roślinki jest zrzucanie liści w okresie zimowym.
W środowisku naturalnym pachypodium osiąga imponujące rozmiary, nawet do 10 m. Na parapecie urośnie maksymalnie do 2 metrów.
Jak pielęgnować pachypodium? Czy roślina kwitnie? Kiedy ją podlewać i jakie wybrać stanowisko dla pachypodium? Ziemia powinna być przepuszczalna czy pod sukulenty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule poniżej.
rośliny

Jak wygląda pachypodium?

Pachypodium to egzotyczna roślina z rodziny sukulentów (należy do rodziny Apocynaceae), pochodząca z Madagaskaru.
W swoich rodzimych stronach może osiągać wysokość nawet do 10 metrów. Przypomina minipalmę. Pachypodium ma kształt maczugowatego pióropusza liści, który zwieńczony jest pędem otoczonym cierniami. Liście są lancetowate, ciemnozielone i mogą osiągać nawet do 40 cm. To nadaje pachypodium unikalnego, atrakcyjnego wyglądu.
Właśnie ze względu na wygląd pachypodium jest atrakcyjnym wyborem, jeśli chcemy ożywić wnętrze mieszkania. Świetnie prezentuje się na parapecie. Jako roślina doniczkowa może urosnąć do 2 metrów wysokości. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na zimę może całkowicie zrzucać liście.
Inne nazwy to palma madagaskarska, czy też gwiazda stepów. Nazwa łacińska rośliny to Pachypodium lamerei.

Pielęgnacja pachypodium

Pachypodium potrzebuje dużo światła. Dla tej rośliny najlepiej wybrać okno południowe lub zachodnie, gdzie na pewno go nie zabraknie. Nie ma specjalnych wymagań.
Temperatura pokojowa, nie spadająca poniżej 15 °C i bez intensywnych wahań, będzie w sam raz dla rozwoju roślinki. W chłodzie i przeciągu lub przelana może zgnić w przeciągu kilku dni.
Pachypodium powinno być podlewane umiarkowanie, a wręcz oszczędnie. Przed kolejnym podlaniem należy się upewnić, że ziemia w doniczce przeschła. Roślina przechodzi w zimowy stan spoczynku, dlatego zimą nie należy jej w ogóle podlewać.
To roślina w miarę zdrowa. Jeśli liście rośliny zżółkną, można usunąć je ręcznie.
Uwaga! Pachypodium jest sukulentem, który wydziela lekko toksyczne soki, mogące podrażnić skórę. Dlatego pielęgnacja rośliny powinna odbywać się w rękawiczkach. Doniczkę z roślinką postaw w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Pachypodium - jaka ziemia?

Pachypodium jest sukulentem. To znaczy, że wymaga nieco innego podejścia do ziemi i podlewania, niż zwykły fiołek czy paprotka. Przede wszystkim, w doniczce pod pachypodium powinno się znaleźć podłoże bazujące na piasku i żwirze, wymieszanym z ziemią kwiatową. Inną mieszanką może być gruboziarnisty piasek z ziemią do kaktusów, w stosunku 2:1. Ziemia powinna mieć obojętne pH, np. pH 6-7,5.
Sama doniczka powinna być szeroka, ale płytka, ze względu na system korzeniowy rośliny. Pachypodium można przesadzać co 2-3 lata, jeśli chce się polepszyć kondycję rośliny. Przesadzanie powinno się przeprowadzić w lutym. Uwaga - jeśli korzenie wystają z doniczki lub na podstawkę, pachypodium nie nadaje się już do przesadzenia.

Pachypodium - kwitnienie

Co ciekawe, pachypodium może zakwitnąć. To roślina wieloletnia, która w warunkach domowych może przetrwać nawet 20 lat - w tym czasie na pewno nie raz będzie można zauważyć tworzone przez nią kwiaty, zwłaszcza po wyjątkowo ciepłym i słonecznym lecie.
Jak wygląda kwitnienie pachypodium? Na szczycie łodygi pojawiają się białe, delikatne kwiaty. Pień pełni wtedy funkcję magazynu wody.

Rodzaje pachypodium

Istnieje około dwudziestu pięciu gatunków pachypodium, znacznie różniących się rozmiarami. Jedne urastają do zaledwie kilku centymetrów (choć są szerokie w obwodzie), inne zaś mogą osiągać imponujące rozmiary od 8 do 10 metrów. W naturze rosną również gatunki krzewiaste, z butelkowanymi pniami, urastające do 4 metrów.
W uprawie domowej sprawdzi się kilka rodzajów pachypodium. Najpopularniejsze to:
  • Pachypodium Zhayi
Odmiana ta przypomina kaktusa o zgrubiałym pniu. Szaro-zielony pień jest w całości pokryty srebrzystoszarymi cierniami, które tworzą rozety o trzech a nawet czterech kolcach. Tworzy białe dzwonkowate kwiaty z żółtą plamką pośrodku.
  • Palma Lamer (Tzw. Madagaskar)
Odmiana ta została odkryta na Madagaskarze, gdzie rosnąć w środowisku naturalnym potrafi osiągnąć nawet 8 metrów wysokości i szeroki, zdrewniały pień. W warunkach domowych tworzy pogrubiony pień, pokryty lekko wystającymi spiralnymi guzkami. Z guzków wystają średnio 3 potężne kolce. Palma Lamer tworzy kolce również pod liśćmi.
  • Ramosum
Odmiana ta pochodzi ze środkowego Madagaskaru. Ma duże, szerokie liście i krotką łodygę. Rodzi białe kwiaty.
  • Pachypodium Densiflorum
Kwitnie, gdy osiągnie dojrzałość, na co wskazuje pień o przynajmniej 30 cm szerokości. Tworzy jasnożółte kwiaty. Ma tendencje do zrzucania liści na zimę, ze względu na małą ilość światła.
  • Sanders (Tzw. Gwiazda Lundi)
Ma krótką, niemal kulistą łodygę i długie kolce. Tworzy błyszczące, lekko faliste liście. Wielką zaletą tej odmiany są kwiaty - nieliczne, ale bardzo atrakcyjne, z białymi różowymi i czerwonymi płatkami.
  • Pachypodium Succulentum
Ta odmiana ma ciekawy, zdrewniały, szeroki pień, który jest lekko zakręcony. Pędy rozgałęziają się do ok. 1 metra. Ma lekko owłosione, lancetowate liście.
  • Pachypodium Rosulatum
Ma krótki, szarozielony pień. Tworzy blade, żółte kwiaty.
  • Horombense Pachypodium
To niewielka, ale bardzo kolczasta odmiana. Jest w stanie kwitnąć 4 lata od siewu. Tworzy duże żółte kwiaty, które są skupione na długich szypułkach.
  • Pachypodium Meridionale
Może osiągnąć 1 metr wysokości, rosnąc w doniczce. Tworzy duże, atrakcyjne kwiaty o różowych płatkach. Szybko rośnie.
  • Pachypodium Bispinosum
Wyglądem przypomina przerośniętą rzepę. Ma pień pozbawiony kolców. Z wierzchołka pnia wyrastają ładne, jasnozielone liście.
  • Rozeta
Wyróżnia się atrakcyjnym, srebrzystym kolorem pnia oraz kwiatami w postaci żółtych dzwonków, które rosną w ilości po 3-4 na jednej długiej szypułce.
Autor: Dominika Tarczoń