Data publikacji:

Pachyveria powder puff - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Pachyveria Powder Puff wywodzi się z rodziny sukulentów, czyli roślin, które do perfekcji opanowały sztukę życia w warunkach mocno ograniczonego dostępu do wody.
Roślina zachwyca przede wszystkim niesamowitą, srebrzysto - niebieską barwą, przypominającą księżycową pełnię. Grube, pełne liście układają się na kształt rozety. Samo listowie z kolei, pokryte jest nalotem nadającym roślinie niezwykły kolor i chroniącym przed utratą wody i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pachyveria jest niewielka. Osiąga bowiem maksymalnie 15 cm – 30 cm wysokości. Jednakże jej barwy są elementem szczególnie zwracającym na nią uwagę.
Jak zatem prawidłowo dbać o ten “cud natury”?
Jaka ziemia jest najlepsza i czy roślina zakwita?

Pachyveria Powder Puff – rodzaje i pochodzenie.  

Pachyveria Powder Puff wywodzi się z rodziny eszewerii. Sam rodzaj eszewerii dotyczy blisko 150 gatunków roślin. Do tej samej rodziny należą między innymi:
  • Aeonium nazywane Czarną różą pustyni,
  • Echeveria Pink Ruby o rubinowym zabarwieniu
  • czy Faucaria tigrina określana mianem Tygrysia paszcza.
Delegaci tej grupy roślin, w warunkach naturalnych porastają półpustynne tereny Kalifornii i Meksyku. Rośliny musiały zatem wypracować system oszczędzający wodę, by móc przetrwać w warunkach trudnego klimatu.  

Pachyveria Powder Puff - uprawa.  

Roślina wymaga przede wszystkim mocno nasłonecznionego stanowiska. Jednym z lepszych rozwiązań jest umieszczenie jej w oknie wychodzącym na południe. Bowiem zbyt mała ilość światła słonecznego może doprowadzić do wysmuklenia liści, przez co straci ona swój oryginalny wygląd. Najbardziej optymalną dla niej temperaturą jest około 20 – 23 stopni C w ciągu dnia i około 10 – 15 stopni C w nocy. Taki przedział temperatur korzystnie wpływa na zwartość rozety liści. Na okres zimowy, Pachyveria powinna zostać przeniesiona do jasnego, ale dużo chłodniejszego miejsca, w którym ciepłota oscyluje na poziomie 8 stopni C. Ważnym jest też, by temperatura pomieszczenia była stała, bowiem jej spadek poniżej 7 stopni, spowoduje, że liście rośliny opadną i zaczną czernieć.
Pachyveria Powder Puff jest łatwa w uprawie i co ważne odporna na zaniedbania. Ogólne zasady jej uprawy odnoszą się do hodowli wszystkich sukulentów. Dotyczy to zwłaszcza wymogów związanych z dobrą przepuszczalnością gleby, odpowiednim drenażem i mocno oszczędnym podlewaniem. 

Jaka ziemia Pachyveria Powder Puff? 

Pachyvieria Powder Puff, jak wszystkie sukulenty, lubi ziemię dobrze przepuszczalną. Można zastosować mieszankę ziemi i żwirku, w proporcji 1 do 2, wysypując na dnie drenaż z keramzytu, o warstwie około 20 procent doniczki. Doskonale w przypadku Pachyverii Powder Puff, zdaje też egzamin tradycyjne podłoże dla kaktusów i innych sukulentów. Jest to ziemia znanej wśród ogrodników marki Substral. Składa się z torfu, keramzytu i krzemionki. Posiada luźną strukturę, dzięki czemu zapewnia dobry odpływ nadmiaru wody, której zbyt duża ilość może zabić roślinę. Ponadto mieszanka zawiera odpowiednio dobraną porcję nawozu, który uwalnia się bardzo powoli. Oznacza to, że przy wyborze tej ziemi, nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia rośliny. Tym bardziej, że w przypadku Pachyverii Powder Puff, nadmiar nawozu może uszkodzić bardzo delikatne korzenie. 
W przypadku wyboru podłoża bez nawozu, roślinę należy “dokarmiać” tylko i wyłącznie dwa razy w roku, w czasie ożywionego wzrostu i to połową zalecanej przez producenta dawki nawozu, przeznaczonego do kaktusów.

Pachyveria Powder Puff - pielęgnacja 

Pachyveria Powder Puff nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym jest, by zapewnić jej odpowiednio mocno nasłonecznione stanowisko i dobrze przepuszczalną glebę. Podlewanie powinno się odbywać w mocno oszczędnym trybie. W okresie wiosennym i letnim raz na dwa tygodnie, tak by podłoże mogło swobodnie podeschnąć. Bowiem nadmiar wody jest dla rośliny zabójczy.
Doprowadza do zżółknięcia liści i ich opadania, a także do gnicia warstwy korzeniowej. Nie można też dopuścić do zbytniego przesuszenia gleby, dlatego w czasie opałów, można roślinę podlewać nieco częściej niewielką ilością wody. Natomiast w czasie jesieni i zimy Pachyverię wystarczy podlewać raz w miesiącu, nie dopuszczając jednak do sytuacji, w której liście rośliny zaczną się brzydko marszczyć z braku wody. W żadnym wypadku nie wolno moczyć ani przecierać liści. Bowiem warstwa woskowa na liściach rośliny, chroniąca przed nadmiarem słońca i wody może zostać poważnie uszkodzona. 

Pachyveria Powder Puff – kwitnienie

Roślina zakwita latem. Pokrywa się wówczas kilkoma uroczymi kwiatami w kształcie dzwoneczków, o różowo - pomarańczowej barwie. Nie wymaga w tym okresie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, poza okresowym nawożeniem, dawkami w połowie mniejszymi, od tych zalecanych przez producentów nawozów do kaktusów. 

Pachyveria Powder Puff – przesadzanie 

Rośliny nabyte w okresie jesieni lub zimy mogą pozostać w dotychczasowym “lokum” do wiosny. Bowiem czas wiosny i lata jest najlepszym terminem do przesadzania. Wyjątkiem są rośliny zakupione w podłożu torfowym, które z uwagi na zbyt wysoką absorbcję wody, zupełnie się nie nadaje do uprawy sukulentu i grozi gniciem korzeni.
Młode rośliny przesadza się do większych donic raz 1 rok bądź raz na dwa lata. Natomiast starsze rośliny wystarczy przesadzać raz na kilka lat. Ważnym jest, by pamiętać, o fakcie, że przesadzone rośliny można zacząć nawozić najwcześniej rok po “zmianie mieszkania”. 

Pachyveria Powder Puff - wniosek końcowy 

Pachyveria Powder Puff jest niezwykle ciekawą i prostą w uprawie rośliną. Zachwyca nietypową dla kwiatów doniczkowych barwą i pokrojem. Przy zachowaniu kilku prostych zasad odwdzięcza się całym swoim urokiem. Ciekawostką jest fakt, że już same, grube liście, ułożone w rozetę przypominają kwiat. Dodatkowo ich wyjątkowo srebrzysto - niebieską barwę można jeszcze “podrasować” fioletowym zabarwieniem końcówek liści, który można uzyskać dzięki delikatnemu podsuszeniu rośliny. Pachyveria rośnie powoli. Jest jednak tak prosta w uprawie, że poradzą sobie z nią nawet laicy. W zamian za niewielką opiekę odwdzięczy się wyjątkowym, zwracającym uwagę wyglądem. Warto zatem pokusić się o tę wyjątkową roślinę, nawet przy braku doświadczenia.
Autor: Jadwiga Kucharczyk