Data modyfikacji:

Paproć – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Paproć to roślina, którą można znaleźć w wielu polskich domach, jednak nie wszyscy dobrze radzą sobie z jej uprawą. Jeśli chcesz wyhodować zdrowy, imponujący okaz, skorzystaj z tego artykułu. Znajdziesz w nim między innymi wskazówki na temat tego, jakie światło jest najlepsze dla paproci, a także jakie powinny być wilgotność i temperatura powietrza w jej otoczeniu oraz jak ją podlewać. Dowiesz się też, czym wyróżnia się ziemia dla paproci i poznasz popularne rodzaje tej rośliny.
paproć

Pielęgnacja paproci – to musisz wiedzieć!

Paproć, która pięknie prezentuje się w sklepie, może szybko stracić swój efektowny wygląd, jeśli po przyniesieniu jej do domu nie zadba się o nią w odpowiedni sposób.

Jest to bardzo delikatna i dość kapryśna roślina, ale jej niezwykła uroda zachęca do tego, by postarać się zapewnić jej jak najlepsze warunki, dzięki którym będziemy mogli cieszyć oczy widokiem wspaniałych zielonych pióropuszy. Zresztą atrakcyjny wygląd paproci to nie jej jedyna zaleta. Ta roślina oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, ponadto pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dość powszechna jest opinia, że paprotkom wystarcza mała ilość światła.

Prawdą jest, że rośliny te nie lubią bezpośredniego słońca, jednak najlepiej czują się na stanowiskach z rozproszonym, ale nie skąpym światłem, ewentualnie tam, gdzie jest półcień. Można nawet trafić na gatunki paproci, którym nie szkodzi słońce , o ile nie jest palące. Do takich gatunków zaliczamy ciemnotkę okrągłolistną i paprotkę zwyczajną. Kto chce hodować paprocie, ten musi wiedzieć, że większość z nich uwielbia wilgotne powietrze.

Gdy powietrze jest zbyt suche, paproć traci swoją urodę. Końcówki jej liści zasychają, przez co wygląda zdecydowanie mniej atrakcyjnie. Suche powietrze i zbyt skąpe podlewanie mogą nawet sprawić, że paproć zacznie tracić liście i zamiast bujnych pióropuszy, zostaną jej tylko rzadkie łodygi. W żadnym wypadku nie należy zatem stawiać paproci koło kaloryferów! Niektórzy zalecają spryskiwanie paproci wodą, ale niektóre rośliny tego nie tolerują.

Warto pomyśleć o postawieniu paproci na dwóch podstawkach – w tej większej należy umieścić keramzyt, po czym zalać go wodą. Nie należy ustawiać paproci bezpośrednio na takim podłożu, bo to spowoduje gnicie korzeni! Dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie w nawilżacz do powietrza.

Jeśli chcesz, aby uprawa paproci w Twoim wykonaniu była udana, to musisz też pamiętać o jej regularnym podlewaniu. W okresie wegetacji robimy to 2-3 razy w tygodniu, a zimą – raz na tydzień. Jeśli w mieszkaniu jest ciepło także podczas zimowych miesięcy, można podlewać ją nieco częściej, aczkolwiek warto wiedzieć, że w okresie spoczynku paproć powinna przebywać w pomieszczeniu, w którym jest trochę chłodniej.

Niektóre gatunki, takie jak na przykład wspomniana ciemnotka okrągłolistna, zimą preferują temperaturę ok. 15 stopni Celsjusza, z kolei nefrolepis wyniosły potrzebuje temperatury wyższej o kilka stopni. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie paprocie nie tolerują przeciągów. Podlewając paproć, pamiętaj, że roślina ta nie lubi, gdy leje się wodę do doniczki. Lepiej będzie, jeśli będziesz ją nawadniać, wykorzystując dość dużą podstawkę. Podlewaj paproć obficie, ale nie pozwól, aby na podstawce zalegał nadmiar wody. Paprotki nie znoszą przesuszonej gleby, ale też przelanie bardzo jej szkodzi, bo grozi szybkim gniciem korzeni.

Ziemia do paproci – stwórz roślinie idealne warunki

Chcesz wiedzieć, jaka ziemia jest najlepsza dla paproci? Możesz kupić w sklepie specjalną ziemię do hodowli tych roślin, ale nie jest skomplikowane samodzielne jej przygotowanie. Paprocie potrzebują przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Preferują ziemię kompostową, która zawiera sporo torfu i próchnicy.

Należy mieć na uwadze to, że odczyn ziemi zmieni się na niekorzyść, jeśli do podlewania paproci będziesz używać wody z chlorem i wapnem. Niestety ta roślina jest bardzo wrażliwa na te substancje. Aby poprawić odczyn ziemi, warto używać specjalnych nawozów do paproci, można też od czasu do czasu dodać do wody odrobinę mleka.

Skoro mowa o ziemi do paproci, pora wspomnieć o przesadzaniu tej rośliny. Paprotkę przesadzamy wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne. Wybieramy doniczkę niewiele większą, ponieważ paproć lubi ciasne pojemniki. Zastanawiasz się, czy możliwe jest kwitnienie paproci? Niestety paprocie nie kwitną, choć dawniej Słowianie wierzyli, że jest to możliwe podczas najkrótszej nocy w roku.

Rodzaje paproci

Jak już wspomniano wcześniej, istnieją odmienne rodzaje paproci. Różnią się wyglądem, mogą też mieć dość nietypowe wymagania. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie najpopularniejszych paproci hodowanych w warunkach domowych.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) Roślina ta, znana też jako paproć królewska, ma wyjątkowo okazale rozrastające się łodygi, które mogą osiągać długość do 80 centymetrów. Paproć posiada drobne listki: pierzaste, faliste lub strzępiste.

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) Dorasta do 30 cm wysokości. Jej listki są ciemnozielone i sprawiają wrażenie zaostrzonych. W przeciwieństwie do paproci królewskiej, która lubi wysoką wilgotność powietrza, preferuje umiarkowaną ilość pary wodnej w powietrzu.

Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rutundifolia) Ta paprotka osiąga 40 cm wysokości, ale skromne rozmiary wynagradza tym, że ma nietypowe, okrągłe listki. Jest odporna na suche powietrze i toleruje jasne stanowiska.

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) Kolejna oryginalna paproć. Ma długie, dość szerokie liście tworzące rozety – nie tworzy drobnych listków, tak jak większość paproci. Podlewając ją, wodę należy kierować do wnętrza rozety.
Zdjęcie: Stramyk/Envato Elements
Autor: Agnieszka Wójcik