Pielęgnacja paproci – to musisz wiedzieć!
Paproć, która pięknie prezentuje się w sklepie, może szybko stracić swój efektowny wygląd, jeśli po przyniesieniu jej do domu nie zadba się o nią w odpowiedni sposób.
Jest to bardzo delikatna i dość kapryśna roślina, ale jej niezwykła uroda zachęca do tego, by postarać się zapewnić jej jak najlepsze warunki, dzięki którym będziemy mogli cieszyć oczy widokiem wspaniałych zielonych pióropuszy. Zresztą atrakcyjny wygląd paproci to nie jej jedyna zaleta.
Ta roślina oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, ponadto pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Dość powszechna jest opinia, że paprotkom wystarcza mała ilość światła.
Prawdą jest, że rośliny te nie lubią bezpośredniego słońca, jednak najlepiej czują się na stanowiskach z rozproszonym, ale nie skąpym światłem, ewentualnie tam, gdzie jest półcień. Można nawet trafić na gatunki paproci, którym nie szkodzi słońce , o ile nie jest palące. Do takich gatunków zaliczamy ciemnotkę okrągłolistną i paprotkę zwyczajną.
Kto chce hodować paprocie, ten musi wiedzieć, że większość z nich uwielbia wilgotne powietrze.
Gdy powietrze jest zbyt suche, paproć traci swoją urodę. Końcówki jej liści zasychają, przez co wygląda zdecydowanie mniej atrakcyjnie. Suche powietrze i zbyt skąpe podlewanie mogą nawet sprawić, że paproć zacznie tracić liście i zamiast bujnych pióropuszy, zostaną jej tylko rzadkie łodygi. W żadnym wypadku nie należy zatem stawiać paproci koło kaloryferów! Niektórzy zalecają spryskiwanie paproci wodą, ale niektóre rośliny tego nie tolerują.
Warto pomyśleć o postawieniu paproci na dwóch podstawkach – w tej większej należy umieścić keramzyt, po czym zalać go wodą. Nie należy ustawiać paproci bezpośrednio na takim podłożu, bo to spowoduje gnicie korzeni! Dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie w nawilżacz do powietrza.
Jeśli chcesz, aby uprawa paproci w Twoim wykonaniu była udana, to musisz też pamiętać o jej regularnym podlewaniu. W okresie wegetacji robimy to 2-3 razy w tygodniu, a zimą – raz na tydzień. Jeśli w mieszkaniu jest ciepło także podczas zimowych miesięcy, można podlewać ją nieco częściej, aczkolwiek warto wiedzieć, że w okresie spoczynku paproć powinna przebywać w pomieszczeniu, w którym jest trochę chłodniej.
Niektóre gatunki, takie jak na przykład wspomniana ciemnotka okrągłolistna, zimą preferują temperaturę ok. 15 stopni Celsjusza, z kolei nefrolepis wyniosły potrzebuje temperatury wyższej o kilka stopni. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie paprocie nie tolerują przeciągów.
Podlewając paproć, pamiętaj, że roślina ta nie lubi, gdy leje się wodę do
doniczki. Lepiej będzie, jeśli będziesz ją nawadniać, wykorzystując dość dużą podstawkę. Podlewaj paproć obficie, ale nie pozwól, aby na podstawce zalegał nadmiar wody. Paprotki nie znoszą przesuszonej gleby, ale też przelanie bardzo jej szkodzi, bo grozi szybkim gniciem korzeni.