Data publikacji:

Peperomia - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Peperomia, zwana inaczej pieprzówką, to popularna roślina doniczkowa, którą można spotkać w wielu domach. Zachwyt budzą przede wszystkim liście, które występuje w różnych barwach i kształtach. Występuje w wielu odmianach, jej uprawa nie jest skomplikowana. Co zrobić, aby cieszyć się bujną, piękną rośliną? Jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii?

Peperomia – rodzaje

Peperomie to urocze rośliny, które zachwycają pięknymi liśćmi. Ładnie wyglądają same, ale świetnie prezentują się również w większych kompozycjach. Pasują do wielu wnętrz, zarówno tych urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Występuje w około 600 gatunkach, ale większość z nich nie występuje w Polsce, można je spotkać w klimacie tropikalnym. Główne gatunki pieprzówki, które nadają się do uprawy doniczkowej to:
  • Peperomia kędzierzawa – jej charakterystyczną cechą są ciemnozielone, mięsiste i mocno pomarszczone liście oraz białe kwiaty, które wyrastają z grubych łodyżek. Bylina osiąga do 15 cm wysokości. Popularne odmiany to peperomia Rosso, Variegata i Metallic Ripple.
  • Peperomia tępolistna – roślina może sięgać do 30 cm wysokości. Wyróżniają ją jasnozielone, szerokoowalne i błyszczące liście. Ma różne odmiany, np. Green i Green Gold.
  • Peperomia kluzjolistna – ma gładkie, błyszczące i mięsiste, ale mocno wydłużone liście. Ma płożący pokrój, dlatego może być uprawiania w wiszących doniczkach.
  • Peperomia srebrzysta – osiąga do 20 cm wysokości, ma mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Znakiem rozpoznawczym są srebrzyste paski na liściach, które kontrastują z czerwonymi ogonkami liściowymi rośliny.
  • Peperomia magnolistna – ma gładkie, woskowate i lekko mięsiste liście, które są rozmieszczone na łodygach naprzemiennie.

Peperomia - stanowisko

Pielęgnacja peperomii nie jest skompilowana, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Roślina potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie może stać na miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Nie zalecane jest ustawianie peperomii na parapecie, ponieważ nadmiar światła może powodować niekorzystne zmiany. Zły wpływ na bylinę ma również zbyt mała ilość światła. W takim sytuacji liście stają się drobne, a pędy wiotkie.

Jak podlewać peperomię?

Peperomia wymaga rozważnego podlewania, ponieważ nadmiar wody może powodować szybkie gnicie korzeni i podstawy pędów. W lecie zalecane jest podlewanie rośliny raz w tygodniu, zimą rzadziej – raz na dwa, trzy tygodnie. Przed podlaniem, warto sprawdzać, jak wygląda ziemia w doniczce.
Wierzchnia warstwa powinna być lekko przyschnięta. Wodą, która podlewana jest roślina powinna być w temperaturze pokojowej, zaleca się, aby odstała co najmniej jeden dzień, dzięki temu będzie pozbawiona nadmiaru wapnia. Wodę należy wlewać na podstawkę, nie należy moczyć liści ani łodygi. Gdy ziemia namoknie, nadmiar wody należy usunąć.

Jaką wilgotność i temperaturę lubi peperomia?

Peperomia najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku, dlatego sprawdzi się w kuchni, a nawet łazience. Lepiej nie stawiać jej przy grzejniku, ponieważ szybko odbije się to na jej urodzie. W przypadku, gdy w pomieszczeniu jest suche powietrze, obok rośliny można postawić podstawki z wodą.
Dobrym pomysłem jest również ustawienie doniczki z rośliną na innej podstawce, wypełnionej wilgotnymi kamykami. Woda będzie parowała i dbała o dobre warunki dla peperomii. Byliny nie należy spryskiwać wodą, ponieważ może zwiększyć to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Peperomia preferuje temperaturę powietrza od 18 do 22°C, zimą może być nieco chłodniej, do 16°C. Roślina nie powinna być narażona na przeciągi i duże wahania temperatury.

Jaka ziemia do peperomii?

Peperomia nie ma dużych wymagań odnośnie podłoża. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Idealnie nadaje się mieszanka ziemi kompostowej z ziemią ogrodową i torfem w stosunku 4:2:1, ale roślina może również dobrze rozwijać się na ziemi uniwersalnej. Niektóre odmiany np. peperomia tępolistna może być uprawiana w sposób hydroponiczny. Ważnym elementem w uprawie peperomii są doniczki. Rośliny mają drobny system korzeniowy, dlatego należy wybrać małe i płytkie doniczki. Peperomie nie wymagają częstego przesadzania, co dwa lata wystarczy zadbać o rozmnażanie rośliny.

Peperomia - kwitnienie

Peperomia należy do roślin kwitnących. Kwiaty mają postać wystających w górę pędów, są zielono-żółte, pojawiają się najczęściej latem. Warto jednak wiedzieć, że główną ozdobą rośliny są liście. Peperomia ma zróżnicowane, piękne liście, które mają różne rozmiary, ubarwienia i faktury. Mogą być gładkie lub pomarszczone. Ubarwienie może być bordowe, paskowane, kremowo, żółte, zielone, czerwone.

Jak dbać o peperomię?

Aby roślina była zdrowa i cieszyła swoim wyglądem, należy pamiętać o regularnym nawożeniu i przycinaniu. Peperomię należy nawozić raz na miesiąc, sprawdzi się nawóz do roślin zielonych lub biohumus https://www.ceneo.pl/Rosliny_i_kwiaty;szukaj-biohums. Przycinanie zalecane jest wczesną wiosną. Dzięki usunięciu końców pędów, roślina wytworzy nowe, stanie się bardziej gęsta.

Uprawa peperomii – najczęstsze problemy

Mimo że roślina nie jest mocno wymagająca, to nieodpowiednia pielęgnacja może spowodować, że peperomia zacznie chorować. Zbyt niskie temperatury mogą spowodować pojawienie się ciemnych plam oraz opadanie liści. Zasychające brzegi i marszczące się liści sygnalizują, że roślina stoi w zbyt suchym otoczeniu, za wydłużone pędy rośliny oznaczają, że brakuje jej światła. Zbyt mokre podłoże zwiększa ryzyko wystąpienia gnicia i zamierania. Roślinę mogą zaatakować przędziorki, wełnowce lub tarczniki. W takim wypadku sprawdza się środki dostępne w sklepach ogrodniczych https://www.ceneo.pl/Srodki_ochrony_roslin.
Peperomie to niezwykłe rośliny, które przy odrobinie uwagi będą stanowić ozdobę każdego wnętrza. Warto wybrać swoją ulubioną odmianę i cieszyć się jej urodą. 
Autor: Dorota Koszutowska