Data publikacji:

Perełkowiec drobnolistny – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Perełkowiec drobnolistny, znany również jako sophora prostrata albo sophora „Little Baby” to bardzo popularna we współczesnym designie i ogrodnictwie roślina doniczkowa, wyjątkowo prosta w uprawie. Jej charakterystyczna poskręcana zygzakowato forma oraz drobniutkie listki sprawiają, że będzie świetnie prezentować się w każdym wnętrzu. Mało która roślina ma tak wysublimowaną i delikatną urodę jak perełkowiec drobnolistny. Pielęgnacja tego ozdobnego krzewu wcale nie jest aż taka trudna.

Perełkowiec drobnolistny – rodzaje. Skąd pochodzi i co warto wiedzieć o tej roślinie?

Rodzaj roślin sophora, do którego należy perełkowiec drobnolistny, to bardzo duża i różnorodna rodzina gatunków. Odmiana „Little Baby” pochodzi z Nowej Zelandii i ze względu na swoją wysmukłą formę, jest ostatnio bardzo popularnym dodatkiem, zwłaszcza do minimalistycznych wnętrz. Perełkowiec drobnolistny ma charakterystyczne, pozaginane na zmianę gałęzie, które tworzą regularne formy i piękne kształty. Urody dopełniają drobne listki w kolorze zielonym lub ciemnozielonym. Układ gałęzi sprawia, że perełkowce często sprzedawane są jako zamienniki drzewek bonzai, bowiem rzeczywiście przypominają one miniaturowe drzewa.
Wielbiciele zwierząt domowych, którym spodobał się perełkowiec drobnolistny, mogą odetchnąć z ulgą – ani liście, ani kwiaty, ani łodygi tego miniaturowego krzewu nie są trujące zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Większym zmartwieniem może być ochrona krzewu przed naszym zwierzakiem, a nie na odwrót. Częste przygryzanie może trwale uszkodzić roślinę. Dobrze rozwijający się perełkowiec drobnolistny osiąga wysokość 1-1,5 metra i podobną szerokość.
Jak kwitnie perełkowiec drobnolistny? Kwitnienie tej rośliny ma miejsce od marca do czerwca. Kwiaty są żółte lub pomarańczowe, duże i zebrane w małe grona. Od koloru kwiatów pochodzi nazwa perełkowca i pokrewnych mu roślin w języku Maorysów, rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii – kōwhai to słowo używane zarówno na określenie koloru żółtego, jak i tych endemicznych dla owych wysp roślin, do których należy perełkowiec drobnolistny. Rodzaje flory, związane z naszym miniaturowym drzewkiem to między innymi:
  • Sophora longipes,
  • Sophora tonkinensis,
  • Sophora fulvida,
  • Sophora cassioides.
Oczywiście to tylko kilka przykładów – rodzaj sophora jest bardzo liczny, a jego przedstawicieli można spotkać w zasadzie wyłącznie na terenie Nowej Zelandii. W angielskiej nomenklaturze perełkowiec drobnolistny zwany jest kōwhai karłowatym, ze względu na małe rozmiary, które wyróżniają go spośród pozostałych przedstawicieli tego rodzaju. 

Perełkowiec drobnolistny – uprawa. Jak pielęgnować tę roślinę?

Może się wydawać, że w przypadku tak egzotycznego gatunku jak perełkowiec drobnolistny, uprawa będzie dość trudna w polskich warunkach. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Perełkowiec potrzebuje umiarkowanego oświetlenia. Miejsce, w którym stoi powinno być nasłonecznione, ale nie za mocno, aby nie przesuszyć rośliny. Dobrym wyborem może okazać się wschodni lub zachodni parapet. Zimą dobrze zmienić okno na południowe, aby przyćmione słońce mimo wszystko dało roślinie trochę więcej światła.
Optymalną temperaturą dla perełkowca jest przedział od 18°C do 25°C. Jeśli więc zimną standardowo ogrzewamy, a latem dobrze schładzamy wnętrze naszego domu, roślinka powinna czuć się dobrze. Przy odpowiednich warunkach można wystawić drzewko na taras lub balkon. Trzeba jednak chronić je przed ekstremalnymi temperaturami i mocnym wiatrem. Jak podlewać perełkowca drobnolistnego? Uprawa tego drzewka zakłada stałe utrzymanie wilgotności gleby, nie powinniśmy doprowadzać do jej przesuszenia. Pielęgnacja perełkowca drobnolistnego nie jest trudna, ale wymaga pewnego zaangażowania i obserwowania stanu rośliny. Jeśli liście zaczną wypadać – nie panikuj, może to być efekt naturalnego cyklu życia Twojego drzewka. Warto wtedy poczekać nawet kilka miesięcy – w Nowej Zelandii lato przychodzi w grudniu, wtedy roślina może dać więcej listowia.
Warto też raz do roku nieco poprzycinać nasz perełkowiec drobnolistny. Pielęgnacja tego typu powinna mieć miejsce zawsze wiosną. Oczywiście, można to też robić w innych momentach roku, aby ukształtować drzewko zgodnie z naszym zamysłem. Jednak jeśli nie chcemy narażać perełkowca na niepotrzebne straty, skupmy się na wiosennym przycinaniu. Podczas takiego zabiegu należy usunąć zgrubienia czy wysuszone gałęzie. Nie powinniśmy się też bać użycia nawozów, jednak nie warto przesadzać z ich ilością – 2 do 4 razy w miesiącu w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o rodzaj nawozu dobrze skupić się na standardowych, uniwersalnych produktach do roślin domowych. 

Jaka ziemia? Perełkowiec drobnolistny i jego wymagania glebowe

Pozostaje jeszcze jedno pytanie dla wszystkich, którzy chcą zacząć hodować perełkowiec drobnolistny – jaka ziemia powinna się znaleźć w doniczce, w której zasadzimy naszą roślinę? Dla tego nowozelandzkiego krzewu wybierz glebę próchniczą, dobrze przepuszczalną, o lekko kwaśnym odczynie. Ziemia może być uboga, ewentualnie z dodatkiem dużej ilości wapna, można też zastosować mieszanki elementów runa, darni, gleby liściastej i piasku. Pamiętaj jednak, aby ziemia dobrze przepuszczała wodę – to bardzo istotne i łączy się z regularnym podlewaniem i dbaniem o nawilżenie. Perełkowiec drobnolistny tworzy szerokie i głęboko zapuszczone systemy korzeniowe, które powinny mieć swobodny dostęp do wody. Powinieneś też przesadzać swojego perełkowca drobnolistnego co 2-3 lata, najlepiej wiosną. Zanim kupisz ten krzew, wyposaż się w głęboką doniczkę, najlepiej z otworami drenażowymi. 
Jakie jeszcze problemy mogą czekać miłośnika roślin przy uprawie perełkowca drobnolistnego? Pielęgnacja tej rośliny nie należy do najtrudniejszych, jednak nadal mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z najpowszechniejszych jest zgnilizna korzeni, którą spowodować może zbyt obfite podlewanie. Jeśli na systemie korzeniowym zauważymy oznaki gnicia, usuńmy uszkodzone fragmenty i przesadźmy roślinę. Przystopujmy też nieco z podlewaniem.
Autor: Marcin Krawczyk