Data publikacji:

Jak umieścić piekarnik w wysokiej zabudowie?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zamiast zakupu kuchenki zintegrowanej z piekarnikiem decydujemy się na osobne urządzenia, które dają nam możliwość zabudowy. Nie ma w tym nic dziwnego, kuchnia wykonana na wymiar pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, często również prezentuje się znacznie bardziej efektownie. Szczególnie popularnym rozwiązaniem staje się piekarnik w wysokiej zabudowie. Na jakiej jednak wysokości umieścić go, by zapewniał pełnię komfortu? Pora odpowiedzieć na to pytanie.
Jak umieścić piekarnik w wysokiej zabudowie?

Kiedy wysoka zabudowa nie jest najlepszym pomysłem?

Choć wysoka zabudowa jest obecnie prawdziwym hitem, a przy tym posiada wiele zalet, nie zawsze montaż piekarnika w słupku jest dobrym pomysłem. Zdarza się nawet, że wykonanie takiej kuchni w danym pomieszczeniu jest niemożliwe. Przede wszystkim warto poważnie zastanowić się nad wysoką zabudową w przypadku kuchni o bardzo niewielkiej powierzchni. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie wysokiej zabudowy to zabranie cennych centymetrów, na których mógłby znajdować się blat roboczy.
Wysoka zabudowa nie sprawdzi się również w przypadku kuchni, w których znajduje się duża ilość okien i drzwi. W tym przypadku również lepiej postawić na tradycyjny piekarnik stojący na podłodze. Nie musi to wcale oznaczać mniejszego komfortu czy gorszego wyglądu kuchni. Oferta zintegrowanych kuchenek wolnostojących jest bowiem szeroka.

Dlaczego warto zdecydować się na piekarnik w wysokiej zabudowie?

Niemniej jednak, jeśli dysponujemy przestrzenią, która pozwala nam na kuchenkę na słupku, warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. Istnieje kilka powodów, dla których warto to zrobić. Przede wszystkim, jest to kwestia bezpieczeństwa. Piekarnik w wysokiej zabudowie najczęściej znajduje się poza zasięgiem dziecięcych rączek, co ma ogromne znaczenie dla wielu młodych rodziców. To jednak nie wszystko. Piekarnik w słupku to również komfort i ergonomia użytkowania.
Umieszczony na odpowiedniej wysokości pozwoli nam szybko i sprawnie wyjmować potrawy na blat, bez konieczności schylania się. Jeśli pieczemy dużo i często, jest to spora wygoda oraz oszczędność czasu i sił. Kolejną zaletą piekarnika w wysokiej zabudowie jest większa kontrola nad przyrządzanymi potrawami. Wyżej umieszczony piekarnik pozwala bowiem mieć je w zasięgu wzroku, nawet jeśli zajmujemy się akurat innymi czynnościami. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne. Wiele piekarników pod zabudowę prezentuje się obecnie doskonale i stanowić mogą prawdziwą ozdobę kuchni.

Jak wysoko powinien znajdować się piekarnik w słupku?

Aby piekarnik w wysokiej zabudowie spełniał doskonale swoją rolę i zapewniał nam maksymalny komfort oraz wygodę podczas przyrządzania posiłków, powinniśmy pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest to, na jakiej wysokości będzie się znajdował. Najczęściej piekarnik w słupku umieszcza się na poziomie blatu, a więc około 80-82 cm od podłogi.
Jeśli jednak decydujemy się na zakup piekarnika z wysuwanym wózkiem, wówczas powinien znajdować się on nieco niżej – około 50 cm od podłogi. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dla naszego komfortu oraz wygody. Tylko wtedy wygodnie będzie nam zaglądać do środka oraz wyjmować potrawy do góry. Wykonując projekt, warto wziąć pod uwagę również wzrost domowników oraz to, jakie inne sprzęty będą znajdować się w towarzystwie piekarnika.

Dwa lub trzy urządzenia w słupku? To możliwe!

Piekarnik w wysokiej zabudowie daje nam wiele możliwości. Część osób pozostałą część słupka wykorzystuje na praktyczne szafki i szuflady, w których zmieścić może się naprawdę sporo urządzeń i akcesoriów kuchennych. Jednakże słupek możemy przeznaczyć również na montaż jeszcze jednego, a nawet dwóch urządzeń kuchennych. Wśród najczęściej montowanych w towarzystwie piekarnika wymienić możemy mikrofalówkę oraz ekspres do kawy. W przypadku dwóch urządzeń piekarnik montujemy na wysokości blatu, zaś mikrofalówkę lub inne urządzenie w odstępie kilkudziesięciu centymetrów.
Jeśli zaś chcemy zamontować w słupku trzy urządzenia, powinniśmy zdecydować się na nieco niższy piekarnik o niestandardowych wymiarach (np. długości 45 cm) i zdecydować się na jego zamontowanie na wysokości około 50 cm nad podłogą. Drugie z urządzeń montujemy na wysokości 95-100 cm, a trzecie około 150 cm od podłogi, czyli mniej więcej na wysokości wzroku. Do wszystkich trzech urządzeń mamy wówczas komfortowy dostęp. W jakiej kolejności je jednak montować?
Zasada jest prosta. Piekarnik umieszczamy najniżej, zaś pozostałe dwa urządzenia montujemy dowolnie, dbając o to, by to, z którego będziemy korzystali częściej, znajdowało się w środkowej części słupka. Zapewni nam to maksymalny komfort i wygodę podczas gotowania. Montując dwa lub trzy urządzenia w słupku, zatroszczmy się również o ich spójną stylistykę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzeń tego samego producenta, z tej samej linii. Wówczas zyskujemy pewność, że całość będzie wyglądać spójnie i elegancko. 
Podsumowując, choć projektanci kuchni mają opracowane wzorce dotyczące zabudowy piekarnika czy mikrofali, warto pamiętać, że nie ma w tej kwestii jedynego, słusznego rozwiązania, a piekarnik i mikrofala w słupku powinny zostać zamontowane tak, by zapewniać użytkownikom pełnię wygody i komfortu. Warto więc na etapie projektowania kuchni porozmawiać o swoich przyzwyczajeniach, częstotliwości korzystanie ze sprzętu oraz o tym, do czego najczęściej go wykorzystujemy. Pozwoli to na wybranie optymalnej wysokości piekarnika. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo