Data publikacji:

Platan – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Platan to drzewo cenione w ogrodach i w parkach głównie ze względu na swą rozłożystą koronę, która dosięga 30 metrów. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na warunki pogodowe, jak również ewentualne zmiany miejsca. Platan pełni funkcję ozdobną w miejscach zieleni, ale doskonale sprawdza się również w przemyśle meblarskim. Poznaj platan – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia.
Platan

Platan – odmiany najpopularniejsze w Polsce

Przedstawiamy platan klonolistny i jego trzy odmiany, które są najbardziej popularne w Polsce. W prawdzie rodzina platanowatych to kilkaset różnych odmian, ale warto byś poznał te trzy i zdecydował, która z nich okaże się najbardziej przyjazna dla twojego ogrodu.
  1. Suttneri – odmiana platanowca klonolistnego, która osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Drzewo dorasta maksymalnie do 25 metrów, a korona ma średnicę do 15 metrów. Charakterystyczne dla tej odmiany są liście – starsze pokrywają się białym nalotem, a intensywność nalotu jest zróżnicowana.
  2. Tremonia – odmiana o stożkowej koronie, która to wyróżnia tę odmianę spośród innych platanów. Osiąga maksymalną wysokość 10–15 metrów.
  3. Alphen’s Globe – miniaturowa odmiana platanowca klonolistnego, osiąga wysokość maksymalnie 4–5 metrów. Z tego powodu często jest uprawiana także w dużych donicach. Jej kulista korona sprawia, że drzewo doskonale nadaje się do ozdoby. Co więcej, bez problemu znosi przycinanie.
Dlaczego platanowiec klonolistny dobrze rośnie w Polsce? Ponieważ niemal każdy doskonale znosi zimno oraz zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też bez problemu różne odmiany platanu mogą być sadzone w naszym rodzimym klimacie. Platan klonolistny nie sprawia również większych problemów, jeśli chodzi o przesadzanie nawet starszych drzew oraz przycinanie.

Czy platan uczula?

Młode części tego drzewa często pokryte są włoskami, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli jesteś uczulony na rośliny, będąc w pobliżu platana, sprawdź, czy nic ci nie dolega. Typowe objawy to katar i łzawienie oczu.

Dlaczego platan gubi korę?

Platan – pielęgnacja jest dość prosta. O tym przeczytasz za chwilę. Wiedz jednak, że platan gubi korę. W ten sposób radzi siebie z zanieczyszczonym środowiskiem. Młode sadzonki nie są dostosowane do naszych warunków atmosferycznych, dlatego też w Polsce przeważnie sadzi się rośliny kilkuletnie.

Platan – wymagania. Spełnij je, a mile się zaskoczysz!

Przyjęło się mówić, że platan nie jest zbyt wymagającym drzewem. Aby dać mu możliwość prawidłowego rozwoju, musisz jednak zapewnić mu odpowiednie warunki. Oto one:
  1. Stanowisko dla platana klonolistnego – drzewo lubi słońce, więc stanowiska zacienione nie będą mu sprzyjały. Jest to jednak drzewo bardzo silne, więc nawet jeśli posadzisz je w cieniu, to urośnie. Musisz się jednak liczyć z tym, że korona nie będzie tak bujna, jak u egzemplarzy rosnących w słońcu. Co więcej, cieniste stanowisko dla platana niesie ze sobą ryzyko, że rozmnażanie nie będzie przebiegać w odpowiedni sposób, co w efekcie może zaprowadzić do obumierania rośliny oraz znaczących zmian w jej wyglądzie.
  1. Zachowaj odpowiednie odstępy między młodymi sadzonkami – najczęstszą formą uprawy jest uprawa jako solitery, czyli drzewa rosnące samodzielnie na rozległym terenie. To forma nasadzenia daje pewność dostarczenia roślinie odpowiedniego poziomu nasłonecznienia. To również gwarancja zapewnienia niezbędnej ilości miejsca dla systemu korzeniowego. Jeśli planujesz nasadzenie platanów w formie alei, to tu sprawdzają się odmiany osiągające mniejsze rozmiary, na przykład wspomniane wcześniej Alphen's Globe.
  2. Platan – jaka ziemia? Platan z powodzeniem przyjmie się na wielu rodzajach gleb. Ale pamiętaj, że najlepiej, jeśli ziemia do platana jest dobrze przepuszczalna, aby drzewo bez problemu miało dostęp do wody, której potrzebuje w ogromnych ilościach ze względu na swoje rozmiary. Platany doskonale czują się na glebie piaszczysto-ilastej, dlatego też często są sadzone nad brzegami zbiorników wodnych.
  3. Platan – uprawa pod względem dostarczania wody dla młodych roślin jest dość wymagająca. Drzewo ma ogromne zapotrzebowanie na dostęp do wody. W okresie suszy młode drzewa podlewaj. Jeśli zaś chodzi o stare drzewa, to mimo że platany nie lubią przesuszania, to w okresach suszy nieźle radzą sobie nawet, gdy długo nie pada deszcz.
  4. Platan nie lubi mocnego wiatru – dlategoo jego uprawa powinna odbywać się na stanowiskach osłoniętych od wiatru.
  5. Młode platany nie lubią zimna – dlatego właśnie w początkowym okresie swojego wzrostu powinny być chronione przed zimnem. Nie są bowiem na nie tak odporne jak dojrzałe drzewa. Jak chronić platan przed mrozem? Otulaj drzewo. Stosuj na przykład słomiane maty, które nie uszkodzą rośliny, a wesprą je w walce z chłodem.

Platan – kwitnienie drzewa, które nie pachnie

Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty platana nie dają zapachu. Zebrane są w kuliste kwiatostany zwisające na długich szypułkach. Są one rozdzielnopłciowe.

Platan – przesadzanie młodych versus przesadzanie starych drzew

Dojrzały platan jest odporny na trudy związane z przesadzaniem. Dobrze zniesie przeprowadzkę. Należy to jednak robić w okresie bezlistnym, starając się jak najmniej uszkodzić korzenie. Co innego tyczy się młodych osobników. Z tymi postępuj jak „z jajem”. A jeśli możesz, to wstrzymaj się z przesadzaniem drzewa przez kilka lat po jego zasadzeniu na pierwszym miejscu. Unikniesz utraty rośliny, chorób i niepotrzebnej troski.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.