Data publikacji:

Plectranthus ernstii - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Plectranthus ernstii, czyli plentrantus, to pochodzący z południowej Afryki niewielki krzew. Choć walory dekoracyjne mają przede wszystkim pokryte włoskami liście, późnym latem i jesienią zwraca uwagę charakterystycznymi, jasnofioletowymi kwiatami. To mało wymagająca i odporna roślina, idealna dla początkujących. Jak pielęgnować Plectranthus ernstii, by zachwycała bujnym wzrostem i intensywną barwą liści?

Plektrantus - charakterystyka

Plectranthus ernstii to roślina, która wywodzi się z południowych regionów Afryki. Porasta nasłonecznione, kamieniste skarpy w dolinach rzek. 
Należy do rodziny jasnotowatych; jest blisko spokrewniony z popularnymi komarzycami czy kubańskim oregano. Pokrewieństwo jest zauważalne głównie dzięki grubym, mięsistym liściom o ząbkowanych brzegach, pokrytych delikatnymi włoskami. Oprócz tego, podobnie jak wiele innych roślin z rodziny, do której należy, wytwarza duże ilości olejku eterycznego. To sprawia, że jego liście po potarciu wydzielają charakterystyczny zapach przypominający nieco miętę i melisę. 
Jest sukulentem - rośliną, która przystosowała się do życia w suchym środowisku m.in. poprzez wykształcenie tkanki umożliwiającej magazynowanie wody. W przypadku Plectranthus ernstii znajduje się ona w "łodygach" o chropowatej powierzchni, przypominającej korę drzewa. To oraz krzewiasty pokrój sprawia, że roślina ta może być łatwo przycinana w taki sposób, by przybierała formę miniaturowego drzewka o oryginalnych, aksamitnych liściach.
Kwitnienie Plectranthus ernstii ma miejsce późnym latem i jesienią, o ile roślina jest w dobrej kondycji. Kwiaty są drobne, białe lub jasnofioletowe zebrane w tzw. nibykłosy wyrastające na szczytach pędów, bardzo podobne do kwiatostanów bazylii lub tymianku.

Plectranthus ernstii - jaka ziemia i stanowisko?

Plectranthus ernstii preferuje bardzo przepuszczalne, luźne podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego. Sadząc go w doniczce należy zadbać o grubą warstwę drenażu (np. keramzytu) na jej dnie. Z kolei samą roślinę najlepiej umieścić w mieszance ziemi do kaktusów i sukulentów oraz piasku, dodatkowo rozluźnionej dodatkiem pumeksu lub perlitu. 
Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste. Nie należy jednak umieszczać rośliny na południowym parapecie lub w innym bardzo nasłonecznionym miejscu - zbyt ostre światło słoneczne sprawia, że jej wzrost ulega zahamowaniu, a liście tracą kolor i dekoracyjną fakturę.
Optymalna temperatura dla Plectranthus ernstii wynosi około 20 stopni Celsjusza w okresie wegetacji (od wiosny do jesieni). Z kolei w okresie zimowego spoczynku wymaga chłodniejszego miejsca - optimum w tym czasie to 12-16 ° C. 

Uprawa Plectranthus ernstii

Podlewanie i nawożenie

Kaudeks ("pień") rośliny, wypełniony magazynującą wodę tkanką jest bardzo wrażliwy na gnicie. Dlatego plektrantus powinien być nawadniany dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża (ok. 3 cm) wyschnie. Należy go wówczas obficie podlać, a następnie usunąć nadmiar wody, który wypłynie na podstawkę.
Nawożenie powinno być przeprowadzane raz lub dwa razy w miesiącu (w zależności od częstotliwości podlewania) w okresie od wiosny do jesieni. Do tego celu można używać biohumusu lub nawozów do roślin o ozdobnych liściach, w ilości odpowiadającej połowie dawki zalecanej przez producenta danego preparatu.
Zimą należy ograniczyć podlewanie oraz nie nawozić rośliny. W okresie spoczynku jej procesy życiowe przebiegają znacznie wolniej, przez co zużywa ona znacznie mniej wody i składników odżywczych niż w czasie, gdy intensywnie rośnie.

Przycinanie

Aby Plectranthus ernstii zachował kształt przypominający bonsai, powinien być regularnie przycinany. Najlepiej robić to wiosną, zanim podejmie wzrost po zimie. Pędy mogą być wówczas skrócone nawet o połowę bez szkody dla rośliny. Przycinanie umożliwia nie tylko nadanie jej określonej formy; stymuluje też rozkrzewianie się, rozwój gęstego, dekoracyjnego ulistnienia, a także formowanie pąków kwiatowych.

Przesadzanie

Pielęgnacja Plectranthus ernstii to także regularne przesadzanie. Młode rośliny ze względu na intensywny rozrost korzeni należy przenosić do nowych doniczek co roku, najlepiej w okresie wiosennym. Plektrantusy pięcioletnie i starsze mogą być przesadzane co dwa lub trzy lata. 
Nowa doniczka powinna być niewiele większa od dotychczasowej - wystarczy taka, której średnica jest o ok. 2 cm większa. Może być przy tym stosunkowo płytka; należy jednak zadbać o to, by na dnie zmieściła się warstwa drenażu.
Bezpośrednio po przesadzeniu plektrantus powinien zostać na kilka dni umieszczony w zacienionym miejscu. Dzięki temu korzenie szybciej podejmą wzrost, a roślina łatwiej się przyjmie.

Rozmnażanie

Plectranthus ernstii może być rozmnażany na dwa sposoby:
 - przez sadzonki pędowe - kilkucentymetrowe fragmenty pędów mogą być ukorzeniane w wodzie, perlicie lub bezpośrednio w podłożu. Szybko wypuszczają korzenie - nawet po około dwóch tygodniach od cięcia,
 - przez odrosty korzeniowe - młode sadzonki, wyrastające z korzeni rośliny matecznej, mogą być oddzielone od niej podczas przesadzania. W tym celu należy się upewnić, że sadzonka posiada rozwinięty system korzeniowy, a następnie odciąć ją ostrym nożem. Nowa roślina może być od razu posadzona do osobnej doniczki.
Plectranthus ernstii to łatwa w uprawie roślina, która przypomina niewielkie drzewko o aksamitnych liściach. Dobrze rośnie w temperaturze panującej w mieszkaniu, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji może zakwitnąć, zwracając uwagę dużą ilością drobnych, barwnych kwiatów. Może być w niemal dowolny sposób przycinana i formowana, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród początkujących miłośników bonsai
Autor: Katarzyna Łukaszewska