Twoje łóżko jest miejscem, gdzie najprawdopodobniej spędzasz najwięcej czasu w ciągu doby. Nie trzeba więc tłumaczyć, jak ważne jest dobranie odpowiedniego materaca do spania. Jeśli chcesz zainwestować we własne zdrowie oraz poprawić regenerację, jest to jeden z lepszych sposobów na wydanie pieniędzy. Jaki materac do spania wybrać i czym się kierować podczas zakupów?
Choć większość osób zgodzi się z twierdzeniem, że jak najlepszy materac ma znaczenie, zaskakująco często w roli łóżka wykorzystywane są kanapy, sofy, wersalki i inne meble. Stworzone są one jednak z myślą głównie o siedzeniu i nadają się jedynie do sporadycznego spania.
Często mają one zbyt miękkie lub twarde materace, nie przystosowane do odpowiedniego podparcia ciała podczas wielogodzinnego snu. Nierzadko znajdują się na nich także guziki, szwy i przetłoczenia, które mogą obniżyć twój komfort.
Spanie na kanapie używanej w ciągu dnia nie jest też zbyt higieniczne. Nie dość, że meble te mogą być zanieczyszczone, np. okruszkami jedzenia, kurzem czy zwierzęcą sierścią, to na dodatek nie są przystosowane do takiego wykorzystania. Zazwyczaj nie są wentylowane, co utrudnia cyrkulację powietrza i sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz roztoczy.
Dodatkowo mogą być wykonane z materiałów kiepsko radzących sobie z potem oraz nieprzepuszczalnych dla powietrza (np. sztucznej skóry). Jeżeli masz taką możliwość, wybierz do sypialni klasyczne łóżko do spania z wygodnym materacem.
Sprawdź również, jak zrobić łóżko z palet.
Domyślna długość materaca to 200 cm. Jeśli masz więcej niż 185 wzrostu, warto rozważyć zakup nieco dłuższego materaca. Zaleca się, by materac był o 20 cm dłuższy od wzrostu. Jaka jest natomiast minimalna szerokość materaca dwuosobowego?
Wartością graniczną jest 120 cm. Choć można znaleźć takie materace na rynku, zdecydowanie ich nie polecamy. Wymagają mocnego zbliżenia się do siebie i na dłuższą metę nie zapewnią komfortu snu dwóm osobom. Znacznie rozsądniejszą szerokością wydaje się 140 cm, co warto przyjąć za minimum.
Typowy i łatwo dostępny rozmiar materaca dla par to 200x160 cm. Znalezienie okazyjnego materaca oraz stelaża w tym rozmiarze nie zajmie ci większego problemu. Jeśli jednak lubisz spać w niecodziennych pozycjach lub cenisz sobie dużą ilość przestrzeni podczas snu, wybierz materac 200x180 cm lub nawet 200x200 cm.
Doskonałym pomysłem jest także wybranie nie jednego, dwuosobowego materaca, a dwóch sztuk. Dzięki temu każda z osób będzie mogła dobrać twardość materaca dopasowaną do własnych potrzeb. Zwróć uwagę jednak na to, by materace miały jedną wysokość. Dzięki temu będzie można w prosty sposób wyeliminować szczelinę pomiędzy nimi.
Popularnym mitem dotyczącym materaców jest przekonanie, że dobry materac powinien być twardy. W rzeczywistości jest to mit i najczęściej wybierane są modele o średniej twardości.
Warto podkreślić, że zadaniem materaca jest utrzymanie kręgosłupa oraz całego ciała w naturalnej pozycji, więc niewielkie odkształcenie jest koniecznie. W innym przypadku dojdzie do zapadania się niepodpartych części ciała i nienaturalnego wygięcia kręgosłupa w części lędźwiowej.
Jak dobrać twardość materaca do spania? Warto posłużyć się klasami twardości. Uwzględniają one wagę użytkownika, tj.:
Najczęściej wybierane twardości to H2, H3 i H4. Materac H1 stosowany jest głównie przez osoby, które preferują wyjątkowo miękkie materace i nawet osoby o wadze poniżej 60 kg często decydują się na materac H2. Modele o twardości H5 należą do rzadkości i czasem zalecane są otyłym osobom z problemami dotyczącymi kręgosłupa.
Jak wybrać twardość materaca dwuosobowego? Jeśli różnica wagi pomiędzy partnerami nie jest większa niż 20 kg, jedna twardość materaca może spełnić swoje zadanie. Jeśli jednak różnica jest znacznie większa, dużo większy komfort dadzą dwa osobne materace.
Ciekawostką jest fakt, że niektóre materace mają dwie strony o różnej twardości. Można więc obrócić materac i dobrać ją do aktualnych potrzeb. Podczas zakupu uwzględnij też to, w jaki sposób lubisz spać. W pozycji na plecach sprawdzi się nieco twardszy materac niż do spania na boku.
Autor: Szymon Sonik