Data modyfikacji:

Jaki materac do spania? Czym kierować się przy wyborze?

Twoje łóżko jest miejscem, gdzie najprawdopodobniej spędzasz najwięcej czasu w ciągu doby.  Nie trzeba więc tłumaczyć, jak ważne jest dobranie odpowiedniego materaca do spania. Jeśli chcesz zainwestować we własne zdrowie oraz poprawić regenerację, jest to jeden z lepszych sposobów na wydanie pieniędzy. Jaki materac do spania wybrać i czym się kierować podczas zakupów?

jaki materac do spania

Choć większość osób zgodzi się z twierdzeniem, że jak najlepszy materac ma znaczenie, zaskakująco często w roli łóżka wykorzystywane są kanapy, sofy, wersalki i inne meble. Stworzone są one jednak z myślą głównie o siedzeniu i nadają się jedynie do sporadycznego spania.

Często mają one zbyt miękkie lub twarde materace, nie przystosowane do odpowiedniego podparcia ciała podczas wielogodzinnego snu. Nierzadko znajdują się na nich także guziki, szwy i przetłoczenia, które mogą obniżyć twój komfort.

Spanie na kanapie używanej w ciągu dnia nie jest też zbyt higieniczne. Nie dość, że meble te mogą być zanieczyszczone, np. okruszkami jedzenia, kurzem czy zwierzęcą sierścią, to na dodatek nie są przystosowane do takiego wykorzystania. Zazwyczaj nie są wentylowane, co utrudnia cyrkulację powietrza i sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów oraz roztoczy.

Dodatkowo mogą być wykonane z materiałów kiepsko radzących sobie z potem oraz nieprzepuszczalnych dla powietrza (np. sztucznej skóry). Jeżeli masz taką możliwość, wybierz do sypialni klasyczne łóżko do spania z wygodnym materacem.

Sprawdź również, jak zrobić łóżko z palet.

Jak dobrać materac do spania? Najważniejsze parametry

  • Twardość materaca – powinna zostać dobrana do wagi i upodobań użytkownika. Osoby śpiące na plecach wybierają często nieco twardsze materace niż ci, którzy wolą spać na boku. O twardości materaca informuje klasa od H1 do H5. Im wyższy numer, tym twardszy materac.
  • Wymiary materaca – typowa szerokość materaca jednoosobowego to 200x90 cm, a dwuosobowego – 200x160 cm.
  • Rodzaj materaca – najpopularniejsze typy materacy to sprężynowy (kieszeniowy), piankowy i lateksowy.
  • Sprężystość materaca – odpowiada za odpowiednie dopasowanie materaca do kształtu ciała, dzięki czemu materac zapewnia równomierne podparcie. Ma to duże znaczenie dla osób borykających się z bólami kręgosłupa. Dodatkową zaletą sprężystych materacy jest niewielka podatność na ruch, dzięki czemu ruch jednej osoby nie wpłynie na komfort snu partnera.
  • Strefy materaca – podzielenie na kilka stref umożliwia zastosowanie różnych twardości materaca w zależności od obciążenia. Dzięki temu część podpierająca biodra może być nieco sztywniejsza niż fragment pod ramionami. Zazwyczaj stosuje się w materacach 7 stref, co jest zupełnie wystarczające. 30 czy 40 stref twardości to w większości przypadków jedynie chwyt marketingowy.
  • Rodzaj pokrowca – dobrej jakości materac powinien mieć zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce. Niektóre pokrowce mają dwie strony – zimową i letnią – różniące się grubością wełny.

Najlepszy materac do spania – rodzaje materaców

  • Materac sprężynowy – jeden z najpopularniejszych typów materaców. Choć może kojarzyć się z materacami starego typu, w których sprężyny wbijały się w ciało, współczesne materace do spania wymykają się tym schematom. Sprężyny nie stykają się bezpośrednio z pokrowcem, a oddziela je od niego warstwa miękkiej pianki. Wadą materaca sprężynowego jest głośna praca oraz duża zależność sprężyny, przez co drgania mogą być przenoszone na drugą osobę.
  • Materac kieszeniowy – materac kieszeniowy również zawiera sprężyny, jednak są one zamknięte w materiałowych kieszeniach. Taka kieszeń wycisza sprężyny, a przy okazji izoluje ich od innych. Dzięki temu każda sprężyna może pracować niezależnie. W materacach kieszeniowych często stosuje się 3, 7 lub 9 stref komfortu, które składają się ze sprężyn o różnej twardości.
  • Materac piankowy – tańszy i prostszy typ materaca. W tym przypadku amortyzację stanowią nie sprężyny, a poliuretanowa, wysokoelastyczna lub termoplastyczna pianka. Materac piankowy do spania również może mieć różne strefy komfortu. Jego twardość różnicuje się specjalnymi nacięciami pozwalającymi na uginanie wierzchniej części materaca. Materace piankowe zazwyczaj są stosunkowo miękkie i dobrze dopasowują się do ciała.
  • Materac lateksowy – materace lateksowe należą do najtwardszych materacy. Charakteryzuje je tzw. odbicie, czyli niewielka podatność na dopasowanie do ciała. Jeśli nie lubisz efektu wtapiania się w materac, modele lateksowe przypadną ci do gustu.

Materacy dwuosobowy do spania – wymiary

Domyślna długość materaca to 200 cm. Jeśli masz więcej niż 185 wzrostu, warto rozważyć zakup nieco dłuższego materaca. Zaleca się, by materac był o 20 cm dłuższy od wzrostu. Jaka jest natomiast minimalna szerokość materaca dwuosobowego?

Wartością graniczną jest 120 cm. Choć można znaleźć takie materace na rynku, zdecydowanie ich nie polecamy. Wymagają mocnego zbliżenia się do siebie i na dłuższą metę nie zapewnią komfortu snu dwóm osobom. Znacznie rozsądniejszą szerokością wydaje się 140 cm, co warto przyjąć za minimum.

Typowy i łatwo dostępny rozmiar materaca dla par to 200x160 cm. Znalezienie okazyjnego materaca oraz stelaża w tym rozmiarze nie zajmie ci większego problemu. Jeśli jednak lubisz spać w niecodziennych pozycjach lub cenisz sobie dużą ilość przestrzeni podczas snu, wybierz materac 200x180 cm lub nawet 200x200 cm.

Doskonałym pomysłem jest także wybranie nie jednego, dwuosobowego materaca, a dwóch sztuk. Dzięki temu każda z osób będzie mogła dobrać twardość materaca dopasowaną do własnych potrzeb. Zwróć uwagę jednak na to, by materace miały jedną wysokość. Dzięki temu będzie można w prosty sposób wyeliminować szczelinę pomiędzy nimi.

Jaką twardość materaca wybrać?

Popularnym mitem dotyczącym materaców jest przekonanie, że dobry materac powinien być twardy. W rzeczywistości jest to mit i najczęściej wybierane są modele o średniej twardości.

Warto podkreślić, że zadaniem materaca jest utrzymanie kręgosłupa oraz całego ciała w naturalnej pozycji, więc niewielkie odkształcenie jest koniecznie. W innym przypadku dojdzie do zapadania się niepodpartych części ciała i nienaturalnego wygięcia kręgosłupa w części lędźwiowej.

Jak dobrać twardość materaca do spania? Warto posłużyć się klasami twardości. Uwzględniają one wagę użytkownika, tj.:

  • H1 – do 60 kg,
  • H2 – 60-80 kg,
  • H3 – 80-100 kg,
  • H4 – 100-120 kg,
  • H5 – powyżej 120 kg.

Najczęściej wybierane twardości to H2, H3 i H4. Materac H1 stosowany jest głównie przez osoby, które preferują wyjątkowo miękkie materace i nawet osoby o wadze poniżej 60 kg często decydują się na materac H2. Modele o twardości H5 należą do rzadkości i czasem zalecane są otyłym osobom z problemami dotyczącymi kręgosłupa.

Jak wybrać twardość materaca dwuosobowego? Jeśli różnica wagi pomiędzy partnerami nie jest większa niż 20 kg, jedna twardość materaca może spełnić swoje zadanie. Jeśli jednak różnica jest znacznie większa, dużo większy komfort dadzą dwa osobne materace.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre materace mają dwie strony o różnej twardości. Można więc obrócić materac i dobrać ją do aktualnych potrzeb. Podczas zakupu uwzględnij też to, w jaki sposób lubisz spać. W pozycji na plecach sprawdzi się nieco twardszy materac niż do spania na boku.

Autor: Szymon Sonik