Data publikacji:

Płytki do WC – aranżacje. Jak wybrać płytki do WC?

Urządzenie łazienki może przysporzyć wiele problemów, ponieważ dopasowujemy do siebie wiele odmiennych elementów, biorąc też pod uwagę układ pomieszczenie. Jeszcze większym wyzwaniem jest przygotowanie wystroju toalety, która często jest bardzo małym pomieszczeniem. Radzimy, jakie płytki do WC wybrać, a także jakie ich aranżację będą najlepsze.
Płytki do WC – aranżacje.
Osobna ubikacja to standard w wielu mieszkaniach, z takim układem pomieszczeń spotkamy się zarówno w starych kamienicach, w nowych blokach, jak i w domach. Rozwiązanie to ma niewątpliwe wady i zalety. Najważniejszą z nich będzie oczywiście możliwość skorzystania z WC, wówczas gdy łazienka jest zajęta przez kogoś innego. Jest to wybawienie zwłaszcza w dużych rodzinach. Ponieważ pomieszczenie to zajmuje najczęściej niewielką przestrzeń, często pozbawioną naturalnego światła, jego urządzenie wymaga odpowiedniej dozy uwagi, by przebywające w nim osoby nie nabawiły się klaustrofobii.

Płytki do WC – na jaką aranżację się zdecydować?

Wybierając płytki do WC, w pierwszej kolejności musimy ustalić styl oraz kolorystykę wnętrza. Jeżeli wejście do ubikacji znajduje się tuż przy łazience, wiele osób, w ramach oszczędności oraz zachowania spójności w wystroju mieszkania, decyduje się na użycie w obu pomieszczeniach tej samej glazury oraz materiałów wykończeniowych.
W przypadku, gdy ubikacja znajduje się w innej części domu, zazwyczaj dobiera się płytki, farby i dodatki, które będą pasować do sąsiadującego z nią korytarza lub pokoju. Oczywiście są to tylko sugestie, wszystko zależy bowiem od fantazji właściciele mieszkania, toaleta może bowiem drastycznie różnić się od reszty mieszkania, stanowiąc interesujący i zaskakujący kontrast. Bardzo często, np. we wnętrzach z klasycznym wystrojem, WC będą urządzone na minimalistyczną i ultranowoczesną modłę.

Płytki do WC – jak dobieramy?

W ubikacjach glazurę kładzie się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Ponieważ pomieszczenie jest niewielkie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach doboru płytek. Zapobiegną one optycznemu zmniejszeniu wnętrza, a także skutecznie rozjaśnią je nawet pod nieobecność źródła naturalnego światła.
Glazurę na ścianie układamy do około dwóch trzecich jej wysokości. Resztę powierzchni pokrywamy zazwyczaj wytrzymałą farbą pasującą kolorem do reszty wnętrza. Rozwiązanie to pomoże zachować czystość, pozwalając równocześnie uniknąć klaustrofobicznego efektu, jaki dają kafle sięgające sufitu na małym metrażu.
By uniknąć wizualnego chaosu, dekoratorzy wnętrz odradzają, by w toalecie kłaść więcej niż trzy rodzaje kafli, dotyczy do zarówno kwestii ich kolorów, jak i kształtów.

Płytki w WC – jakie kolory?

W małych toaletach używamy przede wszystkim jasnej glazury. Zalecane są w tym przypadku płytki w odcieniach lekkiej szarości, bieli, beżów, a także pasteli. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj produkty, które fakturą i wyglądem naśladują naturalne materiały (płytki gresowe i terakotowe), takie jak drewno (np. sosna), kamień (np. marmur) lub beton.
Zwróćmy uwagę na to, że w niektórych aranżacjach WC spotyka się także ciemne kafli, ale najczęściej tylko w sytuacjach, gdy są one skontrastowane z jaśniejszymi płytkami. Rozwiązania tego typu używa się przede wszystkim na podłodze, np. układając dwukolorowe wzory w kratę. Innym powszechnie stosowanym pomysłem jest zestawienie bardzo jasnych ścian, np. grafitowej, z czarną podłogą.

Płytki w WC – połysk czy mat?

Specjaliści podkreślają, że w rozjaśnieniu i optycznemu powiększeniu WC pomoże wybranie płytek z dużym połyskiem. W interesujący sposób będą one odbijać światło lamp, nadając swoistej głębi ścianom i podłogom.
Pamiętajmy jednak, że kafle z wykończeniem na wysoki połysk kładzie się głównie na ścianach. Na podłodze modele tego typu bardzo szybko ulegną zniszczeniu – na skutek normalnego użytkowania wnętrza pokrywają się mało estetycznymi drobnymi rysami. Aby zachować spójny wygląd toalety, na podłodze połóżmy więc np. odporny na uszkodzenia pół matowy gres polerowany.

Płytki w WC – jaki kształt i rozmiar?

W kwestii rozmiarów glazury do WC istnieją dwie przeciwne filozofie. Zdecydowanie bardziej dominującym poglądem jest sugestia, by podczas aranżacji wnętrza korzystać z jak najmniejszych kafli, które optycznie poszerzają toaletę. W tym przypadku stosuje się nie tylko płytki, ale również wszelkiego rodzaju mozaikę. Pamiętając o tej wskazówce, możemy swobodnie dobierać ceramikę w heksagonalnych, jodełkowych lub prostokątnych kształtach, w zależności od preferowanej aranżacji (np. nowoczesna, klasyczna lub retro).
Z drugiej strony, wielu właścicieli małych WC decyduje się na instalację jak największych kafli. W tego typu aranżacjach, nierzadko zarówno na podłodze, jak i ścianach, wykorzystuje się identyczne płytki, które zlewają za sobą te dwie płaszczyzny, sprawiając, że ubikacja wydaje się przestronniejsza.
W osiągnięciu jak najlepszego efektu warto nie zapominać o odpowiednio przygotowanych fugach. W małych ubikacjach mają one niebagatelny wpływ na optyczne wymiary pomieszczenia. Najlepsze efekty dają praktycznie niewidoczne połączenia pomiędzy płytkami, dające wrażenie jednolitej płaszczyzny. Jeżeli są one widoczne, wybieramy taki kolor fugi, by był on jak najbardziej zbliżony do barwy kafli.
Zdjęcie: Envato Elements