Data publikacji:

Płytki w jodełkę: aranżacje

To idealny przykład na to, że klasyka może stać się nowoczesna. Płytki w jodełkę kojarzą się raczej ze staromodnymi wnętrzami, ale nic bardziej mylnego. Ten rodzaj układania płytek króluje wśród najmodniejszych trendów aranżacyjnych. Elegancja i świeżość w jednym. Jakie wybrać i jak je układać?   
układanie płytek w jodełkę

Płytki w jodełkę

Być może niektórych to nie zdziwi, ale podłoga w jodełkę swoim początkiem sięga XVI wieku. W tamtych czasach ten rodzaj materiału ograniczał się zazwyczaj do jednego konkretnego stylu i koloru. Obecnie na rynku mamy dostęp do różnych odcieni oraz tekstur płytek w jodełkę, dzięki czemu możemy dopasować je do swoich pomieszczeń oraz odpowiednio zaaranżować.   

Płytki w jodełkę – rodzaje

Decydując się na układanie płytek w jodełkę, trzeba wiedzieć, że jest kilka sposobów. Pierwszy z nich to metoda klasyczna, czyli inspiracja starymi metodami. Tutaj każda z płytek ma kształt prostokąta, układane są pod kątem 90 stopni, tak że każdy krótszy bok przylega do długiego boku drugiej deski. W ten oto sposób powstaje wzór „zygzak”. Jedyne co jest niezmienne to sposób układania, natomiast występują różne warianty rozmiarowe. 
Jodełka francuska – są to najczęściej układane płytki w jodełkę w łazience. Uważane za jedne z najdroższych, ponieważ generują bardzo dużo odpadów. W tym wypadku deseczki przyjmują kształt równoległoboku, a krótkie boki przycinane są pod kątem 45 stopni i stykają się z krótkimi bokami drugiej deski. Ten typ układania idealnie spisze się do dużych pomieszczeń, jeśli chcemy mieć płytki w jodełkę na ścianie, ponieważ przez swój wzór optycznie mogą pomniejszyć pomieszczenie. 
Kolejna jest jodełka węgierska, którą układa się w podobny sposób do francuskiej, jedyne czym się różnią to kątem przycięcia krótszych końców deski, wynosi on 60 stopni. W tym wypadku cały wzór wygląda na znacznie mniej ostry, dlatego stosując takie wykończenie, możemy powiększyć naszą przestrzeń. 
Tworzywo, z jakiego robione są tego rodzaju płytki, to między innymi gres, ceramika, kamień czy drewno, jednak najczęściej spotykane są płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę.

Płytki w jodełkę – obecne trendy 

Bez znaczenia, jaki rodzaj płytek wybierzesz, co sezon pojawiają się kolory, który królują na pierwszych miejscach trendów. Czasem jednak lepiej postawić na klasykę i postawić na zawsze modne faktury. 
Pierwsza z nich to klasyczne białe płytki, występują również warianty w beżu oraz przechodzące w imitację marmuru odcienie popielatego. Ten kolor zdecydowanie będzie pasował do każdego wnętrza. 
Płytki przypominające cegłę. Najczęściej wybierane są na wykończenie ścian, nadają nieco nowoczesny klimat, skłaniając ku dekoracjach w stylu loftowym. 
Standardowy wybór, który nigdy nie zawiedzie i będzie pasował nawet do najbardziej wymagających dodatków i różnych stylów, to płytki drewnopodobne. Od zawsze kojarzyły się ze stylem retro, PRL-em i starymi kamienicami, w których nie dało się nie zauważyć skrzypiącej pod stopami drewnianej podłogi, teraz weszły na inny poziom. Dostępnych jest wiele kolorów, rozmiarów oraz szerokości, bez zastanowienia wybierają je fani stylu boho oraz rustykalnego.  
Ostatnia opcja to płytki w różnych kolorach. Jeśli w swoim domu posiadamy stonowane dodatki i meble, można postawić na coś szalonego i sprawić sobie kolorowe płytki. Mogą być one połączone z jakimś klasycznym kolorem, na przykład czarnym lub białym, mogą być jednego koloru lub w kilku różnych. Ważne jest natomiast, żeby nie przesadzić, ponieważ wcale nie jest tak łatwo wymienić tego typu elementu wykończenia na nowy, gdy tylko stary nam się znudzi lub przestanie podobać.    

Jak układać płytki w jodełkę? 

To, jakie sposoby na układanie płytek w jodełkę można wybrać, opisaliśmy już wyżej w artykule. Jeśli już mamy wybrane płytki, możemy przystąpić do pracy.
Stosując się do wskazówek polecanych przez fachowców, najlepiej zacząć od wyznaczenia środka szerokości zarówno ściany, jak i podłogi, na której będą znajdowały się płytki. Następnie warto poświęcić trochę więcej czasu i ułożyć płytki na sucho, żeby sprawdzić, jak to będzie wyglądało i czy mamy na tyle potrzebnego materiału.  
Kolejno podcinamy wszystkie płytki, które się nie zmieszczą, aby dopasować je do całości. Koniecznie należy użyć przecinarki do płytek, żeby nie uszkodzić materiału. Gdy mamy przygotowane płytki, możemy przejść do kleju. Klej trzeba wymieszać tak, jak wskazuje instrukcja na jego opakowaniu. Przy pomocy ząbkowanej pacy nakładamy klej w pożądanym miejscu i przykładamy do niego płytkę. Pamiętajmy o tym, że jeśli układamy wzór na ścianie, zawsze kierujmy się od dołu ku górze. Gdy skończymy, pomiędzy każdą z płytek wkładamy tak zwane krzyżyki, które uniemożliwią przesuwanie się naszej kompozycji. Na całkowicie wyschnięty materiał można rozprowadzać fugę. Pozostałości fugi na płytkach należy delikatnie zmyć wilgotną szmatką.  

Płytki w jodełkę – cena  

Cena płytek zależy głównie od materiału, jaki wybierzemy, wzoru oraz faktury. Dodatkowo dochodzi do tego wielkość „deseczki”. Panuje przyjęta norma, że im większe płytki, tym wyższa cena.
Jeśli chodzi o koszt położenia płytek, to może on różnić się w zależności od miejsca, w jakim chcemy, aby zostały położone – czy będzie to na ścianach, czy na podłodze, oraz od metrażu. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi od 120 do 150 złotych. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!