Data publikacji:

Płytki w jodełkę na ścianie: inspiracje

Płytki w jodełkę stały się bardzo modnym akcentem wykończeniowym współczesnych domów i mieszkań. Niegdyś uważane za staromodne podłogi kamienic, teraz królują również na ścianach. Jak zaaranżować w swojej przestrzeni płytki w jodełkę, do jakich pomieszczeń będą najbardziej pasować? Dowiecie się w poniższym artykule.   
jak ułożyć płytki w jodełkę na ścianie

Płytki w jodełkę na ścianie

Płytki w jodełkę na podłodze to dość często spotykany widok, natomiast te same elementy wykończenia, tyle że na ścianach to najbardziej nowoczesny, oryginalny i praktyczny sposób na urokliwe wnętrze. Najczęściej płytki w jodełkę można spotkać na ścianach łazienek i w kuchniach. W zależności od ich ułożenia mogą powiększyć lub zwęzić dane pomieszczenie. Dodatkowo są świetnym rozwiązaniem przy ścianach, które nie mają odpowiednich kątów.   

Sposoby układania płytek w jodełkę

Bez dwóch zdań od jakiegoś czasu w trendach wnętrzarskich na topie są drewno oraz biel. Tak samo sytuacja wygląda w kategorii płytek. Płytki w jodełkę najczęściej wybierane są w formie imitującej drewno lub w klasycznym białym kolorze.
Możemy wybrać jedną z trzech form ułożenia płytek w jodełkę, pierwsza z nich to klasyczna, która układana jest w taki sposób, aby długi bok jednej z płytek stykał się z krótkim bokiem kolejnej pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Jest to najstarsza forma układania płytek w jodełkę. 
Kolejnym rodzajem jest jodełka francuska, nazywana zygzakiem – w tym wypadku płytki są przycięte pod kątem 45 stopni. Jest to najbardziej czasochłonny i wymagający sposób układania płytek, jednak zdecydowanie wart uwagi. Jodełka francuska generuje sporą ilość odpadów, potrzebując przy tym zapasowej ilości materiału na potrzebne docinki. 
Ostatnim sposobem układania jest jodełka węgierska. Jodełka węgierska jest bardzo podobna do francuskiej, jedyne czym się różnią to kątem cięcia, który w tym ułożeniu wynosi 60 stopni. Jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na układanie płytek w jodełkę na ścianie.

Płytki w jodełkę – z czym zestawić, jakie wybrać?

Ten rodzaj płytek sam w sobie jest bardzo efektowny, niezależnie od sposobu ułożenia. Dlatego warto, aby to na nie położony był nacisk w pomieszczeniu. Przykładowo, wybierając płytki w jodełkę na ścianę w łazience, zdecydujmy się tylko na jedną ścianę, na której będą się one prezentować. Najlepiej żeby były w jakimś intensywnym kolorze, wtedy skłaniamy się ku minimalistycznych dodatkach i stonowanych kolorach całości. Świetnym pomysłem jest ułożenie płytek w jodełkę pod prysznicem. W tej formie mogą one wyznaczać obręb całego prysznica, zarówno podłogi, jak i jego ścian. Do łazienek polecane jest zestawienie płytek w jodełkę w kolorze zielonym, brązowym lub imitacji drewna z jasnymi kolorami lub czernią.   
Płytki w jodełkę na ścianie w kuchni to drugi najczęstszy wybór pomieszczenia do ich ułożenia. Decyzja zazwyczaj pada na miejsce pomiędzy górną zabudową a blatem. Tutaj, podobnie jak w łazience, przeważa imitacja drewna i biel. Białe kafelki ułożone w odpowiedni sposób pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. W jasnych kuchniach stosowana jest faktura przypominająca kamień, która skłania ku stylowi loftowemu i dodatkach antracytowych wprowadzających nieco surowo wyglądający klimat. Biała jodełka może zostać połączona z jakimkolwiek innym kolorem i zawsze do niego się dopasuje. W kuchni można poeksperymentować również z rozmiarem – jeśli chcemy postawić na delikatność, wybierzmy mniejsze płytki, wyraziste jednak będą większe kafle. Oryginalnie można zestawić ze sobą dwa kolory. 

Jak układać płytki w jodełkę na ścianie?

Wbrew pozorom układanie płytek w jodełkę na ścianie nie jest takie trudne. Najważniejsze, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, to zasada od dołu do góry. Zaczynamy układać od linii podłogi i kończymy na suficie. Aby uzyskać odpowiednią przestrzeń pomiędzy płytkami, a świeżo położone kafle nie przemieszczały się, należy wstawiać tak zwane krzyżyki. Drugą ważną wskazówką jest wyznaczenie środka szerokości całej ściany – to od niego trzeba zacząć układanie. Płytki, które nie zmieszczą się i będą wystawać, trzeba dokładnie dociąć. Musimy pamiętać, że kafle można przecinać wyłącznie przecinarką do płytek, która jest do tego przystosowana i nie zniszczy materiału. Gdy mamy już przygotowaną odpowiednią ilość płytek, można wymieszać klej i dokładnie wcierać go w ścianę, następnie przy pomocy ząbkowanej pacy jeszcze jedną warstwę nałożyć na płytkę. Na sam koniec dokładnie fugujemy szczeliny, ale nie wcześniej niż dobę po wyschnięciu kleju. Pozostałości fugi na płytkach zmywamy delikatnie wilgotną szmatką.  

Jak obliczyć ilość potrzebnych płytek?

Jeśli już wiemy, jak układać płytki w jodełkę na ścianie, możemy przejść do tego, jak obliczyć, ile nam ich potrzeba. Nie ma w tym niczego trudnego. Wystarczy zmierzyć szerokość ściany i pomnożyć ją przez wysokość, na jaką chcemy położyć kafle. W trakcie obliczeń lepiej nie odejmować powierzchni, którą jest kratka wentylacyjna, gniazdko czy małe okno – z pewnością przydadzą się one przy startach materiału.  
Cena położenia płytek w jodełkę na ścianie waha się pomiędzy 160 a 210 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście cena uzależniona jest od metrażu, czasochłonności oraz sposobu, jaki zostanie przez nas wybrany.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!