Data publikacji:

Jak zamontować płyty gipsowe? Na klej czy na stelaż?

Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych to popularna alternatywa dla zwykłych tynków. Pozwala szybko wyrównać krzywe ściany, obniżyć sufit czy zbudować nowe ścianki działowe od podstaw. Pojawia się jednak pytanie: na co przekleić płyty gipsowe – na klej czy na stelaż? Wyjaśniamy, jak zamontować płyty gipsowe na ścianie, co dać na łączenie płyt gipsowych ze ścianą oraz jak połączyć kartonowo-gipsowe płyty, by nie było widać łączeń.
Jak zamontować płyty gipsowe? Na klej czy na stelaż?

Płyty gipsowo-kartonowe – prosty sposób na proste ściany

Największą zaletą zastosowania płyt gipsowo-kartonowych jest oczywiście prostota i szybkość prac. Duże arkusze gipsu pokrytego kartonem może zamontować niemal każdy, kto kiedykolwiek obsługiwał podstawowe narzędzia. To znacznie łatwiejsze niż mozolne wyrównywanie ścian nowym tynkiem. Przyklejenie lub przykręcenie płyt gipsowo-kartonowych oczywiście zmniejszy nieco powierzchnię pomieszczenia, ale jest to nieduża cena za idealnie proste ściany. Dzięki zastosowaniu płyt kartonowo-gipsowych ułatwisz sobie również późniejsze prace, takie jak układanie płytek ceramicznych, przyklejanie tapet czy innego rodzaju wykończenia ścian. Jak zamontować płyty gipsowe na ścianie oraz jakie są plusy i minusy obu sposobów montażu?

Płyty gipsowe – na klej czy stelaż?

Płyty kartonowo-gipsowe można do ściany przykleić lub zamontować na konstrukcji ze stalowych profili, podobnie jak przy montażu sufitu podwieszanego. Którą metodę wybrać? Wpływ na to ma kilka czynników, m.in. pracochłonność, jakość podłoża, rodzaj ściany czy strata powierzchni pomieszczenia.
Najchętniej wybieraną metodą wykonywania suchej zabudowy jest przyklejanie płyt kartonowo-gipsowych na plackach. To zdecydowanie najszybszy i najmniej pracochłonny sposób montażu płyt gipsowych na ścianach. Wymaga jednak w miarę równego podłoża i trudno w ten sposób zniwelować spore nierówności ścian. Plusem klejenia płyt na placki jest natomiast to, że nie stracisz dużej ilości powierzchni pokoju. Wystarczą placki kleju o grubości około 1 cm, by przytwierdzić płytę do ściany. Stalowy szkielet jest znacznie grubszy.
Drugą metodą montażu płyt gipsowo-kartonowych jest przykręcenie ich do stalowych profili. To bardziej żmudna metoda, bo wymaga najpierw wykonania stelaża, ale ma wiele zalet. Przede wszystkim można ją zastosować również na suficie czy skosach, gdzie klejenie nie jest możliwe. Dodatkowo w tym przypadku nie ma znaczenia nośność ani chłonność podłoża, bo płyty i tak przytwierdzane są do stelaża i nie stykają się z samą ścianą. Nie ma więc ryzyka, że płyta odklei się i odpadnie od ściany.

Na co przykleić płyty gipsowe?

Aby przykleić płyty gipsowe do ściany, trzeba w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić powierzchnię ze starych farb, lakierów, lamperii czy płytek. Jeśli nałożysz klej bezpośrednio na starą farbę, placek ten odpadnie pod niedużym naciskiem. By klej mógł dobrze związać, musisz dostać się do trwałego, porowatego tynku, z którym preparat dobrze zwiąże. Aby wyrównać chłonność ściany, zaimpregnuj ścianę gruntem, tak samo jak przed malowaniem.
Płyty gipsowe przykleja się do ściany za pomocą specjalnego kleju do płyt gipsowo-kartonowych. Powinien mieć konsystencję gęstej pasty lub gumy, by przytwierdzone do niego płyty nie zsuwały się i nie odpadały samoczynnie podczas poziomowania. Placki o grubości kilku centymetrów i średnicy około 10 cm rozmieszczaj co 25–40 cm, w zależności od przyczepności podłoża. Klej nanieść też po obwodzie płyty. Jeśli podłoże jest bardzo nierówne i wymaga korekty, przyklej najpierw pasy korygujące, wykonane z pasków płyty o szerokości około 10 cm. Pamiętaj o zachowaniu przerwy u dołu i góry płyt, aby mogły swobodnie pracować pod wpływem wilgotności i temperatury.
Uwaga! W łazience zamontuj zielone płyty o podwyższonej odporności na wilgoć.

Co na łączenia płyt gipsowych?

Duże znaczenie ma wykonanie spoin łączących dwie sąsiednie płyty gipsowo-kartonowe. Po wypoziomowaniu ich długą poziomicą lub łatą warto odczekać, aż klej zwiąże, dzięki czemu płyty nie przesuną się podczas spoinowania. Łączenia płyt gipsowych wykonuje się najczęściej za pomocą taśmy – flizelinowej (włókno szklane) lub papierowej.
Siatkę z włókna szklanego należy wtopić w masę szpachlową, a następnie zakryć kolejną porcją szpachlówki. Nieco trudniejsze jest zastosowanie taśmy papierowej, która wymaga zwilżenia przed montażem. Taśmę papierową wkleja się na rozcieńczoną masę szpachlową, a następnie wyciska spod niej nadmiar masy. Należy to robić delikatnie, by nie rozerwać i nie postrzępić taśmy.
Dostępne są również beztaśmowe systemy spoinowania, przy użyciu specjalnej masy szpachlowej. Nowoczesne spoinowanie beztaśmowe płyt gipsowych jest mniej pracochłonne, bo włókna spajające płyty wtopione są już w gotową masę. Dodatkowo masa ta zawiera żywice polimerowe, które zapewniają łączeniu elastyczność i zapobiegają przed jego pękaniem.

Łączenie płyt gipsowych ze ścianą

Pomiędzy płytą gipsową a ścianą, podłogą i sufitem powinna być zachowana szczelina o szerokości około 3–5 mm. Taka przerwa dylatacyjna zapobiegnie pękaniu płyt pod wpływem wilgoci oraz zmian temperatury. Aby wykonać dylatację, należy stworzyć przy pomocy specjalnej taśmy tzw. połączenie ślizgowe. Taśmę przykleja się na styku płyty gipsowo-kartonowej i ściany, dzięki czemu masa szpachlowa nie zespaja się ze ścianą i może swobodnie po niej się przesuwać. Ostatni etap to wykończenie prac, czyli odcięcie nadmiaru taśmy oraz wypełnienie szczeliny akrylem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik