Data publikacji:

Podłoga pływająca. Co to i jak ją wykonać?

Podłogi pływające cieszą się sporym powodzeniem wśród budujących lub remontujących mieszkania. O ich atrakcyjności decyduje łatwość oraz szybkość montażu, a także świetne właściwości izolacyjne. Czym się zatem charakteryzują oraz jak je wykonujemy?
podłoga pływająca

Przeczytaj również: Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem? Renowacja podłogi drewnianej

Remontując mieszkania oraz budując nowe domy, oczekujemy obecnie jak najszybszych rezultatów, zwłaszcza podczas ostatecznych prac wykończeniowych. Równocześnie zależy nam na jak najlepszej jakości oraz trwałości wykonanych prac. Przygotowanie podłogi może być bardzo żmudnym i czasochłonnym zajęciem, zwłaszcza gdy chcemy mieć np. estetyczny drewniany parkiet. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest postawienie na podłogi w technice pływającej, które nie tylko wykonamy w szybkim czasie, ale też względnie niskim kosztem, często samodzielnie i bez potrzeby zatrudniania jakichkolwiek specjalistów.

Co to jest podłoga pływająca?

Podłoga pływająca to określenie specjalnej techniki warstwowego przygotowywania podłoża oraz posadzki. Korzystając z niej, nie łączymy na stałe ze sobą żadnych elementów podłogi z jej betonową wylewką lub stropem, pomijamy w tym wypadku także wszelkiego rodzaju sztywne połączenia ze ścianami. Do układania nawierzchni używamy w tym przypadku zazwyczaj lekkich paneli, jak również grubszych i bardziej wytrzymałych desek podłogowych lub barlineckich. Z tego też powodu podłóg pływających nie stosuje się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnie czy łazienki.
Charakterystyczną cechą podłóg pływających jest tzw. szczelina dylatacyjna, o szerokość wynoszącej około 1 centymetr pomiędzy ścianami a deskami wraz z ich podkładem (zazwyczaj umieszcza się w niej dodatkowy materiał izolacyjny, np. wełnę skalną lub filc). Szczelina pozwala swobodnie zmieniać panelom swoje rozmiary pod wpływem temperatury lub wilgoci, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem wynikającym z właściwości drewna i jego pochodnych materiałów. Z zewnątrz brzegi posadzki zabezpieczone są oczywiście specjalnymi, montowanymi na klej listwami przypodłogowymi, które zapewniają odpowiednią estetykę wnętrza.

Wykonywanie podłogi pływającej

Kładzenie podłogi pływającej nie jest skomplikowanym zadaniem, i jak już zasygnalizowaliśmy, w zależności od wielkości pomieszczenia i jego cech, może być przeprowadzone nawet przez kompletnych amatorów. Technika pozwala na układanie podłogi na wielu rożnych powierzchniach, w przypadku nowych budynków najczęściej będzie to goła, betonowa wylewka, zdarza się jednak, że podczas remontów starych mieszkań panele układane są np. na deskach, wykładzinie czy płytkach ceramicznych lub PVC.

Przed położeniem podłogi dokładnie mierzymy całą powierzchnię pomieszczenia, znając jej wymiary możemy określić ilość potrzebnych materiałów. Pierwszy krok w pracy to odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Korzystając z poziomicy, sprawdzamy, czy nie występują na niej duże nierówności, które trzeba będzie usunąć np. przy pomocy szlifierki. Na oczyszczoną nawierzchnię kładziemy następnie izolację przeciwwilgociową. Może być nią np.folia budowlana, którą łączymy przy pomocy mocnej, wodoodpornej taśmy klejącej. 

W drugim kroku wykładamy izolację akustyczną. Najczęściej będą to specjalne płachty polietylenowego podkładu do paneli podłogowych, które sprzedawane są w rolkach. Są one niezwykle lekkie i elastyczne, można je również bardzo łatwo przycinać oraz wyrównywać przy pomocy nożyka lub nożyczek. Nie mocujemy i nie sklejamy ich w żaden sposób, dbamy tylko o to, by równomiernie pokrywały całą podłogę. Jeżeli zależy nam na mocniejszej izolacji, używamy podkładu polistyrenowego lub twardej wełny mineralnej o grubości kilku centymetrów, rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku podłogi wykonanej z grubszych desek.
Warto dodać, że podłoga pływająca może współpracować z powodzeniem także z systemami ogrzewania podłogowego. W przypadku obu typów izolacji nie stosujemy jednak wówczas materiałów, które nie przepuszczają wilgoci (folia, polietylen i styropian), zamiast tego korzystamy np. z tektury lub korka.

W trzecim kroku kładziemy właściwą podłogę. Większość desek oraz paneli używanych w podłogach pływających nie wymaga klejenia. Montujemy je na wcisk, korzystając z przygotowanych przez producenta profilów umieszczonych na ich obu brzegach. Do najtrudniejszego zadania w tym przypadku należy tylko odpowiednie dopasowanie i przycięcie desek, do czego używamy odpowiednich narzędzi.

Zalety podłogi pływającej

Podłogi pływające mają wiele niezaprzeczalnych zalet, oto najważniejsze z nich:
  • Niska cena – koszty materiałów do przygotowania podłogi pływającej są naprawdę niewielkie. Najwięcej zapłacimy za sama nawierzchnie, a więc panele i deski. W sklepach znajdziemy ich ogromny wybór, w wielu wymiarach, kolorach i fakturach.
  • Szybkość i łatwość montażu – jeżeli dobrze się przygotujemy to, w zależności od wielkości pomieszczenia, podłogę zamontujemy w zaledwie kilka godzin. Najważniejsze jest to, że możemy od razu zacząć z niej korzystać.
  • Szybkość demontażu – podłogę pływającą równie szybko zerwiemy. Co więcej, położony już podkład możemy wykorzystać ponownie, kładąc nowe panele. Nie musimy więc męczyć się ze zdzieraniem kleju lub żmudnym przygotowywaniem nowej powierzchni.
  • Świetne właściwości izolujące – poprawnie wykonane podłogi pływające bardzo dobrze tłumią dźwięki w pomieszczeniu, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się przez stropy lub ściany.
Autor: Michał Kułakowski