Data modyfikacji:

Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem? Renowacja podłogi drewnianej

Chcesz przeprowadzić renowację podłogi drewnianej? Zastanawiasz się, co położyć na starą podłogę drewnianą? Masz do dyspozycji kilka rozwiązań, np. malowanie emalią, geometryczne wzory czy bardziej tradycyjne metody, jak olejowanie i lakierowanie. Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę renowacji, przekonaj się, na czym ona polega oraz jakiego nakładu pracy będzie od ciebie wymagać.

odnowienie drewnianej podłogi
Drewno to materiał, który bardzo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu nawet stare deski podłogowe czy parkiet możesz bez trudu poddać renowacji. Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić renowację podłogi drewnianej, poznaj kilka ciekawych metod na to, aby nadać powierzchni nowy blask. Co ciekawe, do dyspozycji masz nie tylko sprawdzone specjalistyczne metody odnawiania drewnianej podłogi. Możesz też sięgnąć po domowe sposoby renowacji, które dadzą równie spektakularne efekty, jak profesjonalne działania.

Metody renowacji drewnianej podłogi

  • Olejowanie
  • Lakierowanie
  • Malowanie emalią
  • Malowanie we wzory
  • Szczotkowanie
  • Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

Renowacja podłogi drewnianej: olejowanie

To jedna z klasycznych metod renowacji podłogi. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, impregnując je. W efekcie materiał jest odporny na działanie wilgoci. Olejowana podłoga będzie prezentować się doskonale – preparat podkreśli rysunek drewna, dzięki czemu będzie ono miało nieco bardziej rustykalny charakter.

Malowanie podłogi drewnianej za pomocą oleju daje też szeroki wybór wariantów wykończeniowych. Po pierwsze, możesz postawić na olej, który nada podłodze kolor. W sprzedaży znajdziesz oleje barwiące w klasycznych odcieniach drewna, ale też i takie, które pobielą drewno lub nadadzą mu szary odcień. Zwłaszcza w tych dwóch ostatnich przypadkach możesz uzyskać naprawdę modny efekt – posadzka w stylistyce skandynawskiej, czyli bielona lub barwiona na szaro z wyraźnie widocznym rysunkiem drewna – to na pewno będzie wyglądać doskonale.
Jak wygląda renowacja podłogi drewnianej z olejem w roli preparatu wykończeniowego? Najpierw czeka cię gruntowne usunięcie z podłogi starych powłok wykończeniowych, czyli cyklinowanie. Najlepiej jest wykonać to zadanie za pomocą maszyny przeznaczonej do działań tego typu lub użyć szlifierki. Możesz też, co prawda, zastosować papier ścierny, ale renowacja podłogi drewnianej tą metodą może okazać się drogą przez mękę. Po zeszlifowaniu starych warstw konieczne jest dokładne odkurzenie podłogi i jej umycie. Dopiero po wyschnięciu posadzki można łapać za pędzel i nakładać olej.

Lakierowanie drewnianej podłogi

Lakier z kolei nie wnika w drewno, a tworzy na jego powierzchni grubą powłokę, chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniami. W sprzedaży znajdziesz lakiery o różnym stopniu połysku, od tych błyszczących, aż po matowe. Dodatkowo, podobnie jak wspomniany wyżej olej, lakier również może efektownie wybarwić posadzkę. Warto sięgnąć po lakiery poliuretanowe, ponieważ wyróżniają się one największą trwałością i odpornością na ścieranie.
Jeśli postawisz na malowanie podłogi drewnianej za pomocą lakieru, bardzo ważne jest solidne przygotowanie podłoża. Wszelkie nierówności i ubytki będą doskonale widoczne na lakierowanej powierzchni. Dlatego przed nałożeniem preparatu, solidnie wycyklinuj deski lub parkiet, uzupełnij ubytki, a następnie dokładnie odpyl powierzchnię. Odkurzanie powtórz kilka razy, aby mieć pewność, że pyłki i drobne zabrudzenia nie zepsują efekty wykończeniowego, a renowacja podłogi zakończy się sukcesem. Następnie drewnianą podłogę należy zagruntować, aby wyrównać jej chłonność. Dopiero po takich przygotowaniach można przystąpić do nakładania właściwego preparatu wykończeniowego.

Malowanie farbą do podłogi drewnianej

To bardzo modny sposób na renowację podłogi drewnianej, utrzymany w duchu stylu skandynawskiego. Jako materiał wykończeniowy stosuje się kryjącą farbę do powłoki drewnianej, która tworzy na powierzchni podłogi równomierną powłokę. Nie widać spod niej rysunku drewna, a posadzka jest niemal idealnie gładka – widoczny pozostaje jedynie zarys desek lub klepek parkietu. To dobra metoda na renowację podłogi drewnianej, jeśli w parkiecie są znaczne ubytki, a ty nie chcesz poświęcać czasu na długotrwałe odnawianie i uzupełnianie dziur – emalia zamaskuje wszystko.
Co więcej, ważny jest też efekt dekoracyjny – drewniana podłoga pomalowana na biało czy szaro idealnie wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy. Gładka powierzchnia tego typu o jednolitej barwie będzie idealnym tłem dla pozostałych elementów wystroju. Jak przeprowadzić renowację podłogi drewnianej w tym stylu? Na początek należy podłogę solidnie umyć i zeszlifować jej powierzchnię – nie musisz porywać się na całościowe cyklinowanie, wystarczy nawet lekko zmatowić podłoże. Do malowania wybierz emalię przeznaczoną do malowania drewna i najlepiej, aby był to preparat właśnie do podłóg.

A jeśli chcesz nieco zaszaleć podczas renowacji podłogi drewnianej, możesz ją pomalować w geometryczne wzory. To kolejny trend zaczerpnięty ze stylu skandynawskiego. Posadzkę można pomalować w barwne geometryczne wzory, np. szachownicę czy romby. Wymaga to, co prawda, nieco precyzji i dobrania dobrego zestawu kolorystycznego, ale przecież do odważnych świat należy.

Jak uzyskać taki efekt podczas odnawiania podłogi drewnianej? Po wcześniejszym zmatowieniu posadzki najlepiej jest najpierw całość pomalować na bazowy kolor, np. biały, a następnie za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć wzory, które wymalujesz innymi kolorami.

Co ciekawe, posadzki tego typu efektownie się „starzeją”. Co to znaczy? Otóż emalia z czasem może nieco odpryskiwać i spod dekoracyjnej powłoki drewno będzie częściowo widoczne. Te ślady użytkowania mogą dodać posadzce charakteru i sprawić, że będzie wyglądać ona jeszcze ciekawiej.

Szczotkowanie i postarzanie drewnianej podłogi

Jeśli jesteś miłośnikiem rustykalnych klimatów, możesz też celowo postarzyć deski podłogowe. To też świetna metoda, jak odnowić podłogę drewnianą domowym sposobem, ponieważ nie trzeba zgromadzić w tym przypadku specjalistycznych narzędzi.
Odnawianie drewnianej podłogi metodą szczotkowania polega na zeszlifowaniu wierzchniej miękkiej warstwy drewna za pomocą drucianej szczotki. W efekcie szczotkowania rysunek drewna jest mocno podkreślony i wyrazisty, a powierzchnia deski niejednolita. Nadaje jej to charakterystyczny wygląd starego drewna. W tym celu możesz sięgnąć po zwykłą szczotkę ręczną, ale renowacja podłogi drewnianej w takim wydaniu będzie zbyt czasochłonna. Lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalną końcówkę do wiertarki, która znacznie usprawni pracę.

Dobrym uzupełnieniem renowacji podłogi drewnianej metodą szczotkowania jest zastosowanie opalarki. Pod wpływem działania nagrzanego powietrza stosowanego miejscowo, drewniana podłoga miejscami ściemnieje.

Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć parkiet domowym sposobem i chcesz, aby całość nabrała jeszcze więcej charakteru i prezentowała się jak posadzka z przeszłością, zdaj się na jeszcze jeden trik. Do postarzania drewna można zastosować domowy preparat na bazie octu. Do pojemnika, w którym znajduje się roztwór wody z octem, wystarczy wrzucić na kilkanaście gościn np. zardzewiałe elementy. Po pewnym czasie mieszanina się zabarwi i naniesiona na drewnianą podłogę da efekt postarzenia.

Co ciekawe, postarzając drewnianą podłogę, możesz sięgnąć nawet po ostre narzędzia, które doprowadzą do powstawania rys i uszczerbków na drewnie. Takie celowe przygotowanie uszkodzeń materiału ma dodatkowo podkreślić efekt postarzenia – rysy i zagłębienia wykonane np. za pomocą gwoździa czy ręcznej cykliny będą przypominały niedoskonałości powstałe w trakcie codziennego użytkowania.

Ostatnim etapem odnawiania podłogi drewnianej tym sposobem jest zabezpieczenie powierzchni np. za pomocą oleju. Dzięki temu sprawisz, że materiał będzie chroniony przed nasiąkaniem wilgoci.

Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

Cyklinowanie, czyli szlifowanie starych powłok malarskich, to jeden z najważniejszych etapów przygotowawczych w renowacji drewnianej podłogi. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy używające tzw. cykliniarek, czyli specjalistycznych szlifierek, które szybko i dokładnie usuwają stary lakier czy farbę z desek podłogowych. Jeśli nie chcesz angażować do tego zadania firmy, co naturalnie podnosi koszty metamorfozy podłogi, cyklinowanie można przeprowadzić samodzielnie.

W tym celu trzeba zastosować np. szlifierkę taśmową, jednak trzeba liczyć się z faktem, że cały proces potrwa dość długo i może być kłopotliwy. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania i szlifowania, w wyniku którego powstaje mnóstwo pyłu, do wyboru masz jeszcze kilka innych rozwiązań.
  • Matowienie – można powiedzieć, że to uproszczone szlifowanie. Do zmatowienia podłogi możesz użyć szlifierki lub papieru ściernego, przy czym ta pierwsza opcja jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz pomysłu, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem, to będzie strzał w dziesiątkę. Wystarczy lekko zmatowić powierzchnię drewna, a następnie solidnie ją odpylić i umyć, co poprawi przyczepność podłoża i sprawi, że nowy preparat wykończeniowy będzie lepiej przywierał do desek czy parkietu. W tym przypadku zwróć jednak szczególną uwagę na dobór farby do podłogi drewnianej. Najlepiej, aby był to preparat renowacyjny, który zapewnia pełne krycie. W rezultacie pozostawione na drewnie stare powłoki wykończeniowe pozostaną niewidoczne. Co więcej, farby tego typu charakteryzują się świetną przyczepnością.
  • Opalanie opalarką– jeśli zastanawiasz się, jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania, ponieważ w swoim przydomowym warsztacie nie masz szlifierki i nie chcesz zatrudniać cykliniarza, możesz sięgnąć po opalarkę. Sprzęt tego typu można kupić za niewygórowaną kwotę i sprawdzi się on świetnie podczas usuwania starej farby olejnej.
  • Zastosowanie środka chemicznego – jeśli szukasz sposobu na odnawianie podłogi drewnianej, którą pomalowano np. farbą olejną, możesz zdać się na specjalny preparat renowacyjny. Jest to dość żmudne zajęcie, dlatego sprawdzi się raczej na niewielkich powierzchniach – środki chemiczne tego typu stosuje się głównie na meblach.
Jak wygląda odnawianie podłogi drewnianej w ten sposób? Wystarczy nanieść środek na powierzchnię drewna i pozostawić na czas wskazany przez producenta. Po jego upływie farba powinna się skruszyć i spuchnąć, co pozwala na jej łatwe usunięcie szpachelką. Renowację podłogi drewnianej tego typu trzeba jednak przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i najlepiej stosować środki ochrony osobistej, czyli maskę oraz rękawice.

Jak widzisz, do wyboru masz wiele opcji na odnawianie drewnianej podłogi. Możesz zdać się na usługi specjalistów lub wziąć sprawy we własne ręce. Podczas renowacji desek drewnianych nie zapomnij też o ich odtłuszczeniu. W tym zadaniu pomocna będzie benzyna ekstrakcyjna. Dzięki temu, nawet jeśli na drewnie występowały tłuste plamy, nie będą one widoczne spod nowych powłok wykończeniowych. W efekcie twoja metamorfoza i renowacja podłogi drewnianej z pewnością będą udane.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny