Data modyfikacji:

Renowacja podłogi drewnianej. 5 sposobów, aby nadać jej nowy wygląd

Chcesz przeprowadzić renowację podłogi drewnianej? Masz do dyspozycji kilka rozwiązań np. malowanie emalią, geometryczne wzory czy bardziej tradycyjne metody, jak olejowanie i lakierowanie. Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę renowacji, przekonaj się na czym ona polega oraz jakiego nakładu pracy będzie od ciebie wymagać.

Drewno to materiał, który bardzo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu nawet stare deski podłogowe czy parkiet możesz bez trudu poddać renowacji. Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić renowację podłogi drewnianej, poznaj kilka ciekawych metod na to, aby nadać powierzchni nowy blask. Drewniana podłoga będzie prezentować się świetnie.

Metody renowacji drewnianej podłogi

 • Olejowanie.
 • Lakierowanie.
 • Malowanie emalią.
 • Malowanie we wzory.
 • Szczotkowanie.
 • Olejowanie drewnianej podłogi

  To jedna z klasycznych metod renowacji podłogi. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, impregnując je. W efekcie materiał jest odporny na działanie wilgoci. Olejowana podłoga będzie prezentować się doskonale – preparat podkreśli rysunek drewna, dzięki czemu będzie ono miało nieco bardziej rustykalny charakter.

  Olejowanie daje też szeroki wybór wariantów wykończeniowych. Po pierwsze możesz postawić na olej, który nada podłodze kolor. W sprzedaży znajdziesz oleje barwiące w klasycznych odcieniach drewna, ale też i takie, które pobielą drewno lub nadadzą mu szary odcień. Zwłaszcza w tych dwóch ostatnich przypadkach możesz uzyskać naprawdę modny efekt – posadzka w stylistyce skandynawskiej, czyli bielona lub barwiona na szaro z wyraźnie widocznym rysunkiem drewna – to na pewno będzie wyglądać doskonale.

  Jak wygląda renowacja podłogi drewnianej z olejem w roli preparatu wykończeniowego? Najpierw czeka cię gruntowne usunięcie z podłogi starych powłok wykończeniowych, czyli cyklinowanie. Najlepiej jest wykonać to zadanie za pomocą maszyny przeznaczonej do działań tego typu lub użyć szlifierki. Możesz też co prawda zastosować papier ścierny, ale renowacja podłogi drewnianej tą metodą może okazać się drogą przez mękę. Po zeszlifowaniu starych warstw konieczne jest dokładne odkurzenie podłogi i jej umycie. Dopiero po wyschnięciu posadzki można łapać za pędzel i nakładać olej.

  Lakierowanie drewnianej podłogi

  Lakier z kolei nie wnika w drewno a tworzy na jego powierzchni grubą powłokę, chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniami. W sprzedaży znajdziesz lakiery o różnym stopniu połysku, od tych błyszczących, aż po matowe. Dodatkowo podobnie, jak wspomniany wyżej olej, lakier również może efektownie wybarwić posadzkę. Warto sięgnąć po lakiery poliuretanowe, ponieważ wyróżniają się one największą trwałością i odpornością na ścieranie.

  Jeśli postawisz na renowację podłogi drewnianej za pomocą lakieru, bardzo ważne jest solidne przygotowanie podłoża. Wszelkie nierówności i ubytki będą doskonale widoczne na lakierowanej powierzchni. Dlatego przed nałożeniem preparatu solidnie wycyklinuj deski lub parkiet, uzupełnij ubytki, a następnie dokładnie odpyl powierzchnię. Odkurzanie powtórz kilka razy, aby mieć pewność, że pyłki i drobne zabrudzenia nie zepsują efekty wykończeniowego, a renowacja podłogi zakończy się sukcesem. Następnie drewnianą podłogę należy zagruntować, aby wyrównać jej chłonność. Dopiero po takich przygotowaniach można przystąpić do nakładania właściwego preparatu wykończeniowego.

  Malowanie podłogi kryjącą emalią

  To bardzo modny sposób na renowację podłogi drewnianej, utrzymany w duchu stylu skandynawskiego. Jako materiał wykończeniowy stosuje się kryjącą emalię do drewna, która tworzy na powierzchni podłogi równomierną powłokę. Nie widać spod niej rysunku drewna, a posadzka jest niemal idealnie gładka – widoczny pozostaje jedynie zarys desek lub klepek parkietu. To dobra metoda na renowację podłogi drewnianej, jeśli w parkiecie są znaczne ubytki, a ty nie chcesz poświęcać czasu na długotrwałe odnawianie i uzupełnianie dziur – emalia zamaskuje wszystko.

  Co więcej, ważny jest też efekt dekoracyjny – drewniana podłoga pomalowana na biało czy szaro idealnie wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy. Gładka powierzchnia tego typu o jednolitej barwie będzie idealnym tłem dla pozostałych elementów wystroju. Jak przeprowadzić renowację podłogi drewnianej w tym stylu? Na początek należy podłogę solidnie umyć i zeszlifować jej powierzchnię – nie musisz porywać się na całościowe cyklinowanie, wystarczy nawet lekko zmatowić podłoże. Do malowania wybierz emalię przeznaczoną do malowania drewna i najlepiej, aby był to preparat właśnie do podłóg.

  Geometryczne wzory na drewnianej posadzce

  A jeśli chcesz nieco zaszaleć podczas renowacji podłogi drewnianej, możesz ją pomalować w geometryczne wzory. To kolejny trend zaczerpnięty ze stylu skandynawskiego. Posadzkę można pomalować w barwne geometryczne wzory np. szachownicę czy romby. Wymaga to co prawda nieco precyzji i dobrania dobrego zestawu kolorystycznego, ale przecież do odważnych świat należy.

  Jak uzyskać taki efekt podczas renowacji podłogi? Po wcześniejszym zmatowieniu posadzki najlepiej jest najpierw całość pomalować na bazowy kolor np. biały a następnie za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć wzory, które wymalujesz innymi kolorami.

  Co ciekawe, posadzki tego typu efektownie się „starzeją”. Co to znaczy? Otóż emalia z czasem może nieco odpryskiwać i spod dekoracyjnej powłoki drewno będzie częściowo widoczne. Te ślady użytkowania mogą dodać posadzce charakteru i sprawić, ze będzie wyglądać ona jeszcze ciekawiej.

  Szczotkowanie drewnianej podłogi

  Jeśli jesteś miłośnikiem rustykalnych klimatów, możesz też celowo postarzyć deski podłogowe. Robi się to tzw. metodą szczotkowania, która polega na zeszlifowaniu wierzchniej miękkiej warstwy drewna za pomocą drucianej szczotki (lub specjalnej końcówki szlifierskiej). W efekcie szczotkowania rysunek drewna jest mocno podkreślony, a powierzchnia deski niejednolita. Nadaje jej to charakterystyczny wygląd starego drewna. Tak przygotowaną drewnianą podłogę należy następnie zaolejować.