Odnawianie drewnianej podłogi metodą szczotkowania polega na zeszlifowaniu wierzchniej miękkiej warstwy drewna za pomocą drucianej szczotki. W efekcie szczotkowania rysunek drewna jest mocno podkreślony i wyrazisty, a powierzchnia deski niejednolita. Nadaje jej to charakterystyczny wygląd starego drewna. W tym celu możesz sięgnąć po zwykłą szczotkę ręczną, ale renowacja podłogi drewnianej w takim wydaniu będzie zbyt czasochłonna. Lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalną końcówkę do wiertarki, która znacznie usprawni pracę.
Dobrym uzupełnieniem renowacji podłogi drewnianej metodą szczotkowania jest zastosowanie opalarki. Pod wpływem działania nagrzanego powietrza stosowanego miejscowo, drewniana podłoga miejscami ściemnieje.
Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć parkiet domowym sposobem i chcesz, aby całość nabrała jeszcze więcej charakteru i prezentowała się jak posadzka z przeszłością, zdaj się na jeszcze jeden trik. Do postarzania drewna można zastosować domowy preparat na bazie octu. Do pojemnika, w którym znajduje się roztwór wody z octem, wystarczy wrzucić na kilkanaście gościn np. zardzewiałe elementy. Po pewnym czasie mieszanina się zabarwi i naniesiona na drewnianą podłogę da efekt postarzenia.
Co ciekawe, postarzając drewnianą podłogę, możesz sięgnąć nawet po ostre narzędzia, które doprowadzą do powstawania rys i uszczerbków na drewnie. Takie celowe przygotowanie uszkodzeń materiału ma dodatkowo podkreślić efekt postarzenia – rysy i zagłębienia wykonane np. za pomocą gwoździa czy ręcznej cykliny będą przypominały niedoskonałości powstałe w trakcie codziennego użytkowania.
Ostatnim etapem odnawiania podłogi drewnianej tym sposobem jest zabezpieczenie powierzchni np. za pomocą oleju. Dzięki temu sprawisz, że materiał będzie chroniony przed nasiąkaniem wilgoci.
Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?
Cyklinowanie, czyli szlifowanie starych powłok malarskich, to jeden z najważniejszych etapów przygotowawczych w renowacji drewnianej podłogi. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy używające tzw. cykliniarek, czyli specjalistycznych szlifierek, które szybko i dokładnie usuwają stary lakier czy farbę z desek podłogowych. Jeśli nie chcesz angażować do tego zadania firmy, co naturalnie podnosi koszty metamorfozy podłogi, cyklinowanie można przeprowadzić samodzielnie.
W tym celu trzeba zastosować np. szlifierkę taśmową, jednak trzeba liczyć się z faktem, że cały proces potrwa dość długo i może być kłopotliwy. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania i szlifowania, w wyniku którego powstaje mnóstwo pyłu, do wyboru masz jeszcze kilka innych rozwiązań.
- Matowienie – można powiedzieć, że to uproszczone szlifowanie. Do zmatowienia podłogi możesz użyć szlifierki lub papieru ściernego, przy czym ta pierwsza opcja jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli szukasz pomysłu, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem, to będzie strzał w dziesiątkę. Wystarczy lekko zmatowić powierzchnię drewna, a następnie solidnie ją odpylić i umyć, co poprawi przyczepność podłoża i sprawi, że nowy preparat wykończeniowy będzie lepiej przywierał do desek czy parkietu.
W tym przypadku zwróć jednak szczególną uwagę na dobór farby do podłogi drewnianej. Najlepiej, aby był to preparat renowacyjny, który zapewnia pełne krycie. W rezultacie pozostawione na drewnie stare powłoki wykończeniowe pozostaną niewidoczne. Co więcej, farby tego typu charakteryzują się świetną przyczepnością.