Data publikacji:

Półki w kuchni – aranżacje. Pomysły na półki w kuchni

Otwarte przestrzenie, takie jak półki, wracają do łask podczas urządzania wnętrz. Półki w kuchni pełnią funkcję zarówno praktyczną, jak i ozdobną. Coraz częściej bierzemy je pod uwagę podczas projektowania kuchni marzeń. Przedstawiamy ciekawe aranżacje oraz najciekawsze pomysły na półki w kuchni.
półki w kuchni aranżacje

Aranżacje półek pod względem sposobu użycia

Półki w kuchni są obecnie wnętrzarskim hitem. Do niedawna wszystkie przestrzenie w kuchni najczęściej pozostawały zabudowane. Pozostawienie jednej czy dwóch „odkrytych” półek dodaje naszej kuchni lekkości. Podczas projektowania kuchni warto wziąć pod uwagę różne sposoby użycia kuchennych półek, takie jak prezentacja ceramiki i szkła, ekspozycja roślin, prezentacja szczególnie ważnych dla nas przedmiotów, a także typowo użytkowy sposób wykorzystania tej przestrzeni. Przyjrzyjmy się zatem wymienionym aranżacjom półek w kuchni.

Zaprezentowanie ceramiki

Umieszczenie w kuchni odkrytych półek pozwala na zaprezentowanie najciekawszej ceramiki oraz szkła. Jeśli posiadamy kubki oraz talerzyki, które szczególnie przyciągają uwagę, ustawmy je na naszych półkach. Jeszcze lepiej, jeśli są to pamiątki z podróży czy otrzymane filiżanki i talerzyki od bliskich. Wówczas wyeksponowana ceramika i szkło będą pełnić rolę użytkową, a także cieszyć oko. Przy okazji również będziemy przypominać sobie o błogo spędzonych chwilach.

Wyeksponowanie roślin doniczkowych

Kuchnia z półkami wyróżnia się także większą ilością roślin doniczkowych, które stawiamy na naszych półkach. Dzięki temu kuchnia zyskuje nowe oblicze, a my częściej przebywamy wśród zieleni. Rośliny są dodatkowym walorem estetycznym, a także stanowią naturalny element, który wpływa na nasze dobre samopoczucie. Dzięki obecności roślin, pomieszczenie zyskuje przytulny, znajomy element. Na zdjęciu półka posiada boki oraz górę – jest to półka typu kubik.

Półka dekoracyjna

Półka dekoracyjna ma za zadanie wyeksponowanie szczególnie ważnych dla nas eksponatów kuchennych. Często robiona jest na zamówienie pod wymiar. Do najpiękniejszych dekoracji należą ręcznie zdobione talerze oraz wazony. Ciekawym elementem, który coraz częściej gości w niebanalnie urządzonych kuchniach, są pięknie oprawione książki kucharskie. Zazwyczaj są to dość opasłe tomy, starannie wykonane. Jeśli posiadamy w domu taki „skarb” nie pozwólmy, by stał schowany ze stertą innych książek! Wyeksponujmy księgę bądź inną pamiątkę na specjalnie zaprojektowanej do tego celu dekoracyjnej półce kuchennej.

Półka użytkowa

Kolejną kwestią podczas projektowania otwartych półek kuchennych jest ustalenie, jakie użytkowe produkty pragniemy na niej przechowywać. Półka do przypraw będzie zdecydowanie węższa niż półka, na której będziemy przechowywać produkty sypkie (takie jak makarony, ciecierzyca czy płatki śniadaniowe). Podczas ustalania szerokości półki użytkowej, warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy przechowywać nasze produkty.
Powszechnie wiadome jest, że częste spoglądanie na barwne etykietki jest dla nas po prostu męczące. Kolorowe pudełka, które są porozrywane czy niedomknięte, sprawiają wrażenie niechlujnych. Aby uzyskać efekt uporządkowanej przestrzeni, najlepszym pomysłem będzie użycie słoików bez etykiet bądź podpisanie ich za pomocą takiego samego rodzaju naklejek. Świetną opcją podczas podpisywania słoików z różną zawartością jest zaopatrzenie się w wytłaczarkę. Daje ona „efekt vintage”, a wszystkie etykietki zyskują klasyczny charakter.

Kuchnia z półkami – wybieramy materiał

Odpowiedni materiał półek dobrany do stylu kuchni zapewnia niepowtarzalną aranżację wnętrza. Poprzez dobranie materiału, z którego wykonane będą nasze półki, możemy uzyskać harmonię (efekt oparty na podobieństwie różnych składowych całego pomieszczenia). Możemy również zdecydować się na element zaskoczenia i wprowadzić do naszej przestrzeni kontrast. Efekt ten otrzymamy poprzez użycie czegoś zupełnie innego, co będzie stanowić wyrazisty akcent kuchni.

Drewniane półki kuchenne

Materiałem, który często używany jest do stworzenia wymarzonych półek, jest drewno. Drewniane półki wprowadzają sielski klimat i sprawiają, że kuchnia staje się przytulna. Pamiętajmy również o wspornikach, które mogą być drewniane, bądź wnosić nieco bardziej elegancki element, jeśli zostaną wykonane z metalu. Drewniane półki kuchenne mogą być wykonane z litego drewna. Odpowiednio zabezpieczone będą służyć nam latami.

Półki metalowe w kuchni

Ciekawe wykończenie stanowią również półki metalowe, które sprawiają, że wnętrze automatycznie wygląda na bardziej nowoczesne. Metalowe półki są również niecodziennym elementem, który wyróżni naszą kuchnię. Jest to również oznaka stylu industrialnego – metalowe półki stworzą harmonijny duet wraz z lampami rodem z przemysłowych hal.

Półki w kuchni – aranżacje, plusy i minusy

Kuchenne odkryte półki to zdecydowanie element, który doda gracji pomieszczeniu. Półki w kuchni stanowią dekorację, jednocześnie są również funkcjonalne. Warto zatem rozważyć ich umieszczenie w naszej kuchennej przestrzeni. Minus takich półek to konieczność przecierania ich z kurzu. Pamiętajmy, że półki w tym stylu będą wymagać większego nakładu pracy podczas ich sprzątania. Trzeba przyznać, że otwarte półki w kuchni prezentują się bardzo efektownie – stąd ich wciąż rosnąca popularność.
Zdjęcie: Satura/Envato Elements