Data publikacji:

Pralka pod blatem i umywalka nablatowa: jak połączyć? Poradnik

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez podstawowych sprzętów, takich jak lodówka, piekarnik czy pralka. Pralka to obecnie podstawowy element domowego wyposażenia, który znaleźć można niemal w każdym domu. Większość osób, które nie posiadają w swoim domu lub mieszkaniu specjalnie dostosowanego miejsca do prania, umieszczają swoją pralkę w łazience.
pralka pod blatem i umywalka nablatowa
Łazienka to pomieszczenie, które zazwyczaj nie ma wyjątkowo dużego metrażu, dlatego kluczem do dobrej organizacji jest funkcjonalnie rozmieszczenie wszystkich sprzętów oraz urządzeń. Gdzie najlepiej postawić pralkę? Pralka to bez wątpienia sprzęt o dużym gabarycie, dlatego jej umieszczenie w łazience musi być przemyślane. Co więcej, pralka, aby mogła działać, musi mieć swobodny dostęp do prądu, dlatego o jej miejscu należy pomyśleć już na wstępnym etapie planowania łazienki.
Wiele osób chce schować swoją pralkę do przystosowanej szafki, jednak wciąż w świecie remontowo-budowlanym pojawiają się wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie. Idealnym miejscem na pralkę wydaje się być miejsce pod umywalką, które w innym przypadku pozostaje zazwyczaj niezagospodarowane.
Czy pralka pod blatem i umywalka nablatowa to dobre połączenie? Czy warto zdecydować się na pralkę schowaną w szafce oraz jak zamontować blat nad pralką? Treść poniższego artykułu z pewnością pomoże w uzyskaniu odpowiedni na te pytania, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Umywalka nad pralką – czy można to połączyć?

Łazienka to miejsce, w którym każdego dnia wykonuje się szereg różnych czynności, dlatego musi być ona jak najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem. W znacznej większości domów w łazience znaleźć można też pralkę, która przez swój spory rozmiar nie zostaje niezauważona, a dodatkowo często nie pasuje swoim wyglądem do reszty elementów w łazience i do jej ogólnej aranżacji. Jednym ze sposobów na skuteczne ukrycie pralki jest jej montaż w specjalnie przystosowanej do tego szafce.   
Montaż pralki pod umywalką jest także świetnym rozwiązaniem dla małej łazienki, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Zazwyczaj miejsce pod umywalką nie jest praktycznie wykorzystane, dlatego umieszczenie tam pralki jest funkcjonalnym strzałem w dziesiątkę. Pralka pod blatem i umywalka nablatowa wydaje się być idealnym połączeniem, jednak aby wszystko sprawnie działało, należy wiedzieć, jak połączyć ze sobą te dwa wymagające elementy.   
Osoby, które chcą zastosować w swojej łazience połączenie: pralka pod blatem i umywalka nablatowa, muszą z dokładną starannością zaplanować i wykonać montaż pralki w tym miejscu. Warto pamiętać o tym, że pralka to dosyć spory sprzęt elektryczny, dlatego należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, co pozwoli uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji w przyszłości.  

Dlaczego warto zamontować pralkę pod blatem?

Chociaż pralka to nieodłączny element codzienności niemal każdego, to prawdą jest, że nie jest to wyjątkowo estetyczny sprzęt. Z tego powodu nierzadko pralka psuje cały design dobrze zaprojektowanej i zaaranżowanej łazienki. W odpowiedzi na ten problem pojawiły się specjalne szafki oraz blaty, które pozwalają skutecznie ukryć pralkę. 
Szafka pod umywalkę z blatem zakrywającym pralkę to świetny sposób na ukrycie tego sprzętu oraz zyskanie dodatkowej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu blatu nad pralką zyskuje się także dodatkowe miejsce do przechowywania, a to ważne szczególnie w małych łazienkach.   

Pralka pod blatem i umywalka nablatowa 

Pralka pod blatem i umywalka nablatowa to świetne połączenie, które znajdzie zastosowanie w większości łazienek. W tym przypadku umywalka umieszczona jest na blacie, a ten z kolei ochrania pralkę i niweluje ryzyko uszkodzenia umywalki przez wstrząsy powstające podczas prania. Blat w tym przypadku powinien być wykonany z płytek ceramicznych lub z płyty meblowej. Taki wybór to gwarancja trwałości oraz odporności na czynniki takie jak wilgoć oraz woda, a to szczególnie ważne w pobliżu umywalki. Alternatywą dla standardowych płytek mogą być małe płytki układane w formie mozaiki. Takie rozwiązanie w ostatnich latach stało się niezwykle popularne, dlatego znalezienie idealnego koloru płytek do swojej łazienki nikomu nie powinno sprawiać problemu.
Aby uzyskać jednolitą, stonowaną przestrzeń wokół pralki i umywalki, można postawić na wielkoformatowe płytki. Takie płytki najlepiej wyglądają w kolorach jednolitych, ze wzorem imitującym drewno, surowy beton lub kamień szlachetny.
Podwieszana umywalka nad pralką to alternatywa dla umywalki nablatowej. Jest to model umywalki montowany do ściany, który znajduje się bezpośrednio nad pralką. O czym należy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie? Umywalka podwieszana nad pralką nie może do niej przylegać. Związane jest to oczywiście z wibracjami powstającymi podczas prania, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla takiej umywalki. Wybierając umywalkę podwieszaną, należy także ze szczególną starannością dopasować jej rozmiar, ponieważ obecnie w sklepach znaleźć można niezliczoną liczbę modeli umywalek w różnych formach i o różnych wymiarach.

Umywalka nad pralką – o czym pamiętać podczas montażu?

Niezwykle ważne podczas zabudowy pralki są minimalne wymiary. Chcąc wykorzystać miejsce pod umywalką, najlepiej zdecydować się na pralkę w standardowym rozmiarze. Klasyczne pralki o pojemności 5–6 kg mają wysokość ok. 85 cm. Dodając do tego grubość blatu, należy liczyć się z tym, że umywalka będzie znajdować się na wysokości ok. 90 cm. W przypadku większych pralek, które mają wysokość wyższą niż 85 cm, korzystanie z umywalki może być dla wielu osób mało komfortowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!