Data publikacji:

Jaki wyłącznik (programator) czasowy kupić?

Programatory czasowe to urządzenie coraz chętniej wykorzystywane w wielu domach. To małe i niepozorne urządzenie jest bardzo przydatne w codziennym życiu. Wyłączniki czasowe pomagają w zarządzaniu sprzętami elektrycznymi, a tym samym przekładają się na zmniejszenie zużycia prądu i mniejsze rachunki. To urządzenie będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem, jeśli cenisz sobie wygodę. Jak zatem działa programator? Jaki wyłącznik czasowy kupić?
Programatory czasowe

Wyłącznik czasowy – co to jest i jak działa?

Wyłącznik czasowy to urządzenie, dzięki któremu możemy zarządzać działaniem podpiętych pod niego urządzeń elektrycznych w domu. W kilka chwil możemy go zaprogramować w taki sposób, aby o określonej godzinie wyłączył lub włączył sprzęt elektryczny. Zakres jego pracy ustalamy pod swoje potrzeby – może działać zarówno w określone dni tygodnia, jak i przez konkretny czas w ciągu dnia. Gdy nadejdzie chwila, na którą ustawiony jest programator, urządzenie samo wyłączy pobór mocy. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego zużywania energii elektrycznej.
Jest wiele rodzajów wyłączników, które różnią się od siebie budową, mechanizmem działania czy też stopniem zaawansowania spełnianych funkcji. Od najprostszych, mechanicznych wyłączników gniazdkowych do zaawansowanych programatorów cyfrowych – każdy znajdzie najbardziej odpowiednie dla siebie urządzenie. Jak ustawić wyłącznik czasowy? W zależności od rodzaju wyłącznika wystarczy za pomocą przycisków, pokrętła lub elektronicznie ustawić godzinę, o której urządzenie ma zostać wyłączone.

Wyłącznik czasowy – rodzaje i montaż

Wyłącznik czasowy do gniazdka jest najpopularniejszym rodzajem programatora. Jest całkowicie bezpieczny w montażu i obsłudze oraz nie wymaga ingerencji w sprzęt, który do niego podłączamy. Gniazdo z wyłącznikiem czasowym pozwala na sterowanie urządzeniami RTV i AGD, bojlerami grzejącymi wodę czy też klimatyzatorem. W sklepach znaleźć można wyłączniki zarówno na jeden, jak i na dwa gniazdka, dzięki czemu do urządzenia możemy podłączyć dwa sprzęty jednocześnie. Jeśli chcesz, aby programator obsługiwał oświetlenie zewnętrzne, wybierz wyłącznik czasowy zewnętrzny, który dzięki specjalnej obudowie ochroni moduły sterujące przed wilgocią.
Programator świetnie sprawdza się jako wyłącznik czasowy światła zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wyłączy on oświetlenie o ustawionej przez ciebie porze, możesz zatem łatwo go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Jest też przydatny do sterowania oświetleniem na korytarzach, klatce schodowej, a także oświetleniem przydomowym – na tarasie czy przy bramie wjazdowej na posesję. W wielu domach i budynkach wyłącznik czasowy światła montowany jest na klatce schodowej, dzięki czemu po naciśnięciu przełącznika żarówki utrzymują się włączone jeszcze przez kilkanaście sekund.
Wyłącznik czasowy na szynę DIN działa na takiej samej zasadzie, jak wyłącznik do gniazdka, różni się jednak sposobem podłączenia. Programator na szynę należy zamontować w szafce przy wyłączniku nadprądowym sterowanego obwodu. Z kolei wyłącznik czasowy podtynkowy można zamontować w miejsce zwykłego przełącznika ściennego,

Programator mechaniczny a cyfrowy – jak ustawić wyłącznik czasowy?

Wyłączniki czasowe mogą być zarówno cyfrowe, jak i mechaniczne (analogowe). Różnią się one mechanizmem działania, a dokładniej sposobem ustawiania czasu. Jak ustawić wyłącznik czasowy mechaniczny, a jak cyfrowy? Programator mechaniczny obsługujemy za pomocą pokrętła i przycisków. Czas wyłączenia i włączenia ustawia się poprzez ruch ręcznie regulowanej tarczy, która działa na zasadzie mechanizmu zegarowego. Analogowy wyłącznik prądu, ze względu na swoją prostą konstrukcję, jest urządzeniem łatwym w obsłudze. Jego minusem jest jednak brak precyzji. Za jego pomocą możemy zarządzać urządzeniami w określone godziny w ciągu dnia, nie mamy jednak możliwości ustawić programatora tak, aby działał w poszczególne dni tygodnia.
W odróżnieniu od wyłącznika mechanicznego, wyłącznik czasowy cyfrowy posiada elektroniczny wyświetlacz, a reguluje się go za pomocą wbudowanego komputera. Jest dokładniejszy oraz pozwala nam na ustawienie wyłącznika na konkretny dzień i godzinę. Koszt jego eksploatacji jest jednak wyższy niż programatora mechanicznego ze względu na większy pobór energii.
Najnowsze programatory wyposażone są w wiele dodatkowych, zaawansowanych funkcji. Są modele, które oferują tzw. symulator świtu, który imituje kolor oraz natężenie naturalnego światła w porze wschodu słońca. Funkcja ta nie tylko ułatwia poranne wstawanie, ale też poprawia jakość snu.

Wyłącznik czasowy – wykorzystanie

Gdzie jeszcze można spotkać się z programatorem czasowym? Obecnie coraz więcej marek sprzętu kuchennego montuje w swoich produktach wyłączniki czasowe. Rozwiązanie to spotykane jest przede wszystkim w kuchenkach i piekarnikach. Zintegrowany timer, po upływie zaprogramowanego czasu, wydaje sygnał alarmowy, ułatwiając w ten sposób przygotowanie potraw. Urządzenie będzie działać tak długo, jak przewiduje program.
Wyłącznik czasowy jest bardzo przydatny w sytuacji, gdy planujesz dłuższą nieobecność w domu. Jest on wyśmienitym zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym. Regularne zapalanie się i gaszenie światła nawet wtedy, gdy mieszkańców nie ma w domu, może odstraszyć potencjalnych złodziei. Programatory są urządzeniami praktycznymi, które nie potrzebują naszej ciągłej kontroli i uwagi.
Zdjęcie: Unsplash
Autor: Redakcja Ceneo