Data publikacji:

Jaki najlepszy promiennik gazowy? Jaki wybrać?

Promiennik gazowy jest to niezwykle przydatne urządzenie, które zapewnia komfort cieplny. Wystarczy tylko go włączyć, by już po chwili poczuć przyjemne ciepło roznoszące się po pomieszczeniu. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, iż urządzenie dostępne jest w wielu wariantach. W dzisiejszym poradniku doradzimy, jak wybrać najlepszy promiennik ciepła na gaz.
Jaki najlepszy promiennik gazowy

Promiennik gazowy – jaki wybrać?

Biorąc pod uwagę rozwiązania konstrukcyjne, możemy podzielić promienniki gazowe na dwie grupy. Pierwszą z nich są promienniki jasne, które są urządzeniami ceramicznymi o wysokiej intensywności. W tym przypadku rozgrzana płyta grzewcza ceramiczna oddaje ciepło, a temperatura powierzchni jest rzędu od 80 do 100 stopni Celsjusza. Drugą grupą są promienniki ciemne.
Są to urządzenia rurowe o niskiej intensywności. Osiągają one temperaturę od 300 do 400 stopni Celsjusza. Oczywiście trzeba pamiętać o bezpieczeństwie, choć urządzenia posiadają zabezpieczenia, np. w formie metalowej siatki, które chronią przed oparzeniami. Warto także zwrócić uwagę na szerokie spektrum zastosowania, gdyż promiennik gazowy może dogrzewać pomieszczenie, ale jest też doskonałym źródłem ciepła na tarasie, patio, a nawet w letniskowym domku czy na biwaku.

Jak działa promiennik gazowy?

Promienniki gazowe jasne działają według zasady ciepła podczerwieni, zatem ogrzewają pomieszczenie promieniami. Spalają powierzchniowo gaz, czy to ziemny, czy z butli. W tym czasie gaz i powietrze mieszają się w komorze mieszania. Wtedy też dochodzi do przejścia palnej mieszanki przez porowatą płytę ceramiczną z drobnymi kanalikami. Mieszanka wytwarza równomiernie bardzo dużą ilość ciepła. Dzięki temu rozgrzewa materiał ceramiczny. Ciepło oddawane jest w postaci promieniowania podczerwonego.
Zatem komfort cieplny jest duży. Natomiast nieco inaczej działają promienniki gazowe ciemne. W tym przypadku również wykorzystuje się gaz ziemny czy butlę gazową, jednak powstała mieszanka spalana jest w długiej rurze. Rozgrzewa się ona dzięki spalinom, ale i od płomienia. Następnie transport ciepła odbywa się w formie promieniowania.

Jak uruchomić płomiennik gazowy?

Wiele osób zastanawia się, jak zapalić promiennik gazowy i czy nie jest to trudne. Wbrew pozorom jest to dość proste. Trzeba zadbać, by minimalny odstęp od materiałów i substancji łatwopalnych wynosił 2 metry od góry i 1 metr z boku. Jeżeli zamierzacie korzystać z urządzenia w warunkach polowych, to należy sprawdzić, czy urządzenie nie zostanie przewrócone przez wiatr.
Promiennik gazowy musi stać na równej powierzchni i nie można przestawiać go podczas pracy. Należy sprawdzić, czy promiennik jest właściwie zamontowany i nieuszkodzony, a także sprawdzić stabilne osadzenie nakrętki kołpakowej reduktora ciśnienia, obracając ją w lewo. Wystarczy tylko otworzyć główny zawór butli z gazem, następnie zawór promiennika ustawić na maksymalny płomień, a potem nacisnąć kilkakrotnie zapalnik piezoelektryczny. Po zapaleniu należy trzymać wciśnięty regulator płomienia przez około 10 sekund. Po rozgrzaniu należy urządzenie ustawić na wymaganą moc cieplną.
Jest jeszcze jedna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, wybierając promiennik gazowy. To, na ile starcza butla, jest niezwykle istotne. Oczywiście zależne jest to od zapotrzebowania, a także ustawionych parametrów ogrzewania. Niezależnie od tego, czy wybierasz promiennik gazowy do dogrzewania dobrze wentylowanego pomieszczenia, czy też tarasu, na pewno zastanawiasz się, gdzie kupić promiennik gazowy w dobrej cenie. Z pewnością wiele konkurencyjnych ofert znajdziesz w sieci, dlatego warto porównywać poszczególne propozycje, biorąc pod uwagę parametry i zapotrzebowanie.
Jeżeli szukasz bardziej zaawansowanych urządzeń, możesz wybrać promiennik gazowy z katalizatorem. W tym przypadku nie występuje iskra zapłonowa, a do spalania dochodzi dzięki katalizatorowi. Jednocześnie urządzenia tego typu mogą pracować do stu godzin, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Zatem te promienniki mogą być najlepszym wyborem. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo