Data publikacji:

Prysznic bez brodzika we wnęce: jak zrobić? Ciekawe aranżacje

Projektowanie łazienki to jeden z kluczowych aspektów podczas urządzania domu czy mieszkania. Łazienka to pomieszczenie, z którego korzysta się każdego dnia, dlatego warto zadbać o to, aby była maksymalnie funkcjonalna, ale przy tym także ładna, estetyczna i pasująca do gustu domowników.
prysznic bez brodzika we wnęce
Jednym z największych trendów, które panują obecnie w aranżacji łazienki, jest prysznic bez brodzika we wnęce. Na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób, dzięki czemu mogą oni pochwalić się estetyczną łazienką w modnej wersji.
Czy taki prysznic bez brodzika we wnęce jest funkcjonalny i praktyczny w użyciu? Jaki odpływ wybrać do takiego prysznica? Jak w prawidłowy sposób wykończyć ściany przy prysznicu? To jedynie kilka pytań, które pojawiają się podczas aranżacji łazienki, dlatego aby poznać odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu, który przybliży nieco temat jak zrobić prysznic bez brodzika we własnej łazience.

Prysznic bez brodzika – dlaczego warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Osoby, które postawiły na prysznic bez brodzika we wnęce, przedstawiają długą listę zalet, jakie ma to rozwiązanie. Przede wszystkim, taki prysznic jest niezwykle nowoczesny i wpisuje się w najnowsze trendy w świecie aranżacji wnętrz. Taki prysznic to świetny sposób na unowocześnienie swojej domowej przestrzeni.
Co więcej, prysznic bez brodzika we wnęce to sposób, który znajduje zastosowanie niemal w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości. Taki prysznic idealnie sprawdzi się w małej łazience, ponieważ pozwala w łatwy sposób zagospodarować przestrzeń we wnęce. Brodzik w tradycyjnych prysznicach zwykle zajmuje sporo miejsca, dlatego warto z niego zrezygnować i zyskać dodatkową przestrzeń.
Prysznic bez brodzika we wnęce to także niezwykle higieniczny sposób na aranżacje swojej łazienki. Zakamarki w tradycyjnym brodziku to miejsce, które wyjątkowo narażone jest na zabrudzenia, a przez to na gromadzenie się bakterii. Często takie miejsca są także trudnodostępne, a przez to ich regularne czyszczenie nie jest proste. Brak brodzika całkowicie niweluje ten problem oraz sprawia, że łazienkowa przestrzeń jest znacznie czystsza i higieniczna.

Prysznic bez brodzika we wnęce – o czym warto pamiętać?

Prysznic bez brodzika we wnęce to niezwykle praktyczne i efektowne rozwiązanie, jednak aby być w pełni zadowolonym z efektów, przed jego wykonaniem warto wiedzieć, na jakie aspekty i szczegóły zwrócić uwagę.
Aby zrobić prysznic bez brodzika we wnęce, należy uwzględnić go już na wczesnym etapie planowania łazienkowej przestrzeni. Taki prysznic potrzebuje specjalnie przystosowanej wnęki, dlatego należy ją wykonać podczas podstawowych prac remontowo-budowlanych. Prysznic bez brodzika we wnęce potrzebuje także specjalnie wyprofilowanego podłoża, dlatego warto to przemyśleć przed wykończeniem podłogi w łazience.
O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na prysznic bez brodzika we wnęce? W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, tak aby nagromadzona wilgoć nie dostawała się pod płytki oraz nie zagrażała zalaniem kondygnacji znajdującej się bezpośrednio pod łazienką.
Obecnie jako warstwę izolacji przeciwwilgociowej stosuje się tradycyjną warstwę uszczelniającą, czyli papę czy powłokę bitumiczną, ale równie często sięga się po folię wykonaną z żywic syntetycznych. Aby dodatkowo wzmocnić izolację przeciwwilgociową, należy zabezpieczyć krawędzie odpływu oraz inne miejsca narażone na zalanie.

Prysznic bez brodzika we wnęce – jaki odpływ wybrać?

Decydując się na prysznic bez brodzika we wnęce, koniecznie trzeba wybrać odpowiedni odpływ. Jakie rodzaje odpływów są obecnie dostępne?
 • Odpływ liniowy – to odpływy o większej powierzchni odbioru wody. Są obecnie niezwykle popularne oraz wyglądają bardzo estetycznie. Montuje się je przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. Aby odpływ liniowy działał prawidłowo, podłoże prysznica musi mieć spadek w jego kierunku.
 • Odpływ punktowy – to prosty odpływ, który składa się z syfonu montowanego w podłodze oraz kratki, która jest montowana na wysokości podłogi. Odpływ punktowy w znacznej większości przypadków jest umieszczany na środku kabiny prysznicowej, dlatego w tym przypadku konieczne jest zastosowanie spadku podłogi po obu stronach odpływu.
 • Prysznic bez brodzika we wnęce – jakie wykończenie ścian warto zastosować?

  Decydując się na prysznic bez brodzika we wnęce, należy wiedzieć, że ściany wokół kabiny muszą być w odpowiedni sposób wykończone i zabezpieczone. Jak zadbać o ściany, aby nie uległy zniszczeniu przez chlapiącą wodę i nagromadzoną wilgoć?
 • Izolacja przeciwwodna – ściany we wnęce, w której zamontowano prysznic, powinny być wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, które są odporne na wilgoć. Dodatkowo należy w całości i w kilku warstwach pokryć je specjalnym preparatem zwiększającym ochronę przed wodą. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się środki gruntujące oraz masy wodoodporne.
 • Gruntowanie – połączenia oraz narożniki pod prysznicem muszą być wyłożone gumowymi taśmami, a dodatkowo w miejscu osadzenia baterii należy przykleić kołnierz gumowy.
 • Płytki – płytki to jedna z najlepszych metod na wykończenie ścian, jaką można zastosować, chcąc mieć prysznic bez brodzika we wnęce. Podczas układania płytek warto pamiętać jednak o tym, że płytki w narożnikach zewnętrznych powinny być estetycznie wykończone i w miejscu styku płytek muszą być zeszlifowane pod kątem 45 stopni. Powstałe styki należy wypełnić odporną fugą.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!