Data publikacji:

Przedpokój w stylu Hampton – jak urządzić przedpokój w stylu Hampton?

Polacy coraz częściej interesują się aranżacjami mieszkań wykonanych w stylu Hampton. Jest to kwintesencja sposobu urządzania domów przez amerykańską klasę średnią i wyższą, charakteryzujący się jasnymi i bardzo eleganckimi wnętrzami. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaplanować kuchnię w stylu Hampton.
Przedpokój w stylu Hampton
Styl Hampton to jeden z najpopularniejszych sposobów na dekorowanie wnętrz domów w krajach anglosaskich, takich jak Australia, Nowa Zelandia, Kanada czy USA. W odróżnieniu od wielu innych klasycznych stylów architektoniczno-wnętrzarskich, które w większości pochodzą z Europy, Hampton jest designerskim nurtem, który wykształcił się w Stanach Zjednoczonych i to dopiero na początku XX wieku. Zanim przejdziemy do opisu sposobu aranżacji w stylu Hampton, warto poznać jego podstawowe założenia i historię.
Nazwa „Hampton” wskazuje wprost na miejsce narodzin stylu. Odnosi się ona bowiem bezpośrednio do dwóch miejscowości wypoczynkowych nad Atlantykiem (Southampton i East Hampton), leżących na północ od Nowego Jorku, które powszechnie określane są zbiorczo jako „The Hamptons”. Ze względu na piaszczyste plaże i łatwy dojazd, od XIX wieku w miasteczkach swoje nadmorskie domy letniskowe budowała nowojorska elita. Inwestorzy i projektanci tych rezydencji inspirowali się klasycznymi domami europejskiej arystokracji, które w unikalny sposób wzbogacali akcentami marynistycznymi, stawiając przy tym na bardzo jasne i duże wnętrza, które uprzyjemniały odpoczynek od zgiełku wielkiego miasta. Z czasem styl hamptońskich domów zaczął być powszechnie kopiowany w innych częściach USA oraz świata, do dziś pozostając niezwykle atrakcyjnym sposobem aranżacji całych mieszkań lub salonów, kuchni, łazienek lub przedpokojów.

Charakterystyka stylu Hampton we wnętrzach

Wnętrza w stylu Hampton odznaczają się dużą jasnością (na ścianach dominuje biel) i powinny być wypełnione naturalnym światłem. Ich kolejną cechą jest duża przestronność i otwartość. Salony są więc tutaj połączone bezpośrednio z kuchniami i przedpokojami, zostawiając dużo wolnego miejsca dla ich właścicieli. Hamptoński dom lub mieszkanie odznacza się też morskim i marynistycznym klimatem, które nadają mu najrozmaitsze dodatki oraz stosowanie odcieni błękitu lub turkusu.
Podłogi koniecznie powinny pokryte być drewnianymi deskami, na ścianach z kolei pojawi się biała boazeria oraz listwy dekoracyjne. We wnętrzach ustawiamy wysokiej jakości białe i klasycystyczne meble wykonane z naturalnych materiałów (poza drewnem jest to też bambus lub wiklina). Do ozdoby stosuje się tkaniny, które zrobione są najczęściej z prostych lnianych lub bawełnianych materiałów. W nocy hamptońskie salony i korytarze oświetlają tradycyjne żyrandole, jak również stojące lampy i naścienne kinkiety. Niezwykle ważnym akcentem są różnego rodzaju bibeloty oraz akcesoria, nadające charakter pomieszczeniu, a także donice z dużymi tropikalnymi roślinami.

Przedpokój w stylu Hampton – co należy wiedzieć?

Przygotowanie przedpokoju w stylu Hampton wymaga sporej staranności, a nie tylko prostego malowania ścian lub wstawienia kilku nowych mebli. Często, by otrzymać oczekiwany efekt, zmuszeni będziemy do kompletnej przebudowy pomieszczenia. Związane jest to z usunięciem zbędnych drzwi do salonu i poszerzeniem wejść do poszczególnych pokojów, wymianą podłogi, a także instalacją boazerii i odpowiednich detali architektonicznych (listwy dekoracyjne), a w przypadku kilkupiętrowych budynków, również stolarki schodów. Pamiętajmy, że przedpokój Hampton powinien być elegancką wizytówką całego domu, nie należy więc oszczędzać na jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Kolory w przedpokoju Hampton

W hamptońskim przedpokoju dominuje przede wszystkim biel, którą możemy przełamać na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest skontrastowanie jej z ciemnymi lub pastelowymi odcieniami błękitów i turkusów, które mogą pojawiać się w dodatkach, pokrywać jedną ze ścian albo np. drzwi wejściowe do domu. Biel możemy łączyć też w harmonijny sposób z szarościami, popielami lub beżami.

Ściany w przedpokoju w stylu Hampton

Poza dobrej jakości matowymi farbami, na ścianach w przedpokoju Hampton pojawić mogą się też drewniane panele, które zamontowane są np. w miejscu wieszaków na płaszcze i półki na buty, a także boazeria. W tym drugim preferowana jest boazeria w stylu angielskim pokrywająca zazwyczaj ściany do połowy ich wysokości.

Podłogi w przedpokoju w stylu Hampton

Na podłodze w przedpokoju w stylu Hampton koniecznie powinny pojawić się klasyczne deski lub panele podłogowe. Ze względu na naturę pomieszczenia, w drugim przypadku zaleca się instalację odpornych paneli winylowych. Podłoga jest zazwyczaj w ciemnym odcieniu kontrastującym z jasnymi meblami i ścianami. Elementem dekoracyjnym są tutaj dywany i chodniki w naturalnych barwach.

Meble w przedpokoju w stylu Hampton

Meble w przedpokoju Hampton ograniczają się najczęściej do szafy na ubrania, komody, ławki oraz półek na buty. Powinny być solidne, duże i wykonane z pomalowanego na biało drewna. Całe umeblowanie wykonane jest w stylu klasycystycznym, szafki mają więc ozdobne i eleganckie fronty, wyposażone w profilowane metalowe rączki i uchwyty.

Oświetlenie w przedpokoju w stylu Hampton

Rodzaj wybranego oświetlanie zależy od wielkości przedpokoju. W dużych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest np. tradycyjny żyrandol i ozdobne podwieszane lampy w stylu vintage. Na mniejszych przestrach dobrze sprawdzą się ozdobne kinkiety lub małe punktowe reflektorki. Należy zadbać, by do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła, dobrym pomysłem jest więc przeszklenie drzwi do poszczególnych pokojów.

Dodatki w przedpokoju w stylu Hampton

Podstawowym dodatkiem w przedpokojach Hampton będą obrazki i ramki na zdjęcia wiszące na ścianach. Jeżeli ustawiliśmy we wnętrzu komodę, warto ozdobić ją np. wazonem z kwiatami, doniczkami z roślinami, miskami czy obrusem. Na ławkach warto położyć ozdobne poduszki wprowadzające dodatkowe kolory do wnętrza. Dla podkreślenia charakteru wnętrza korzystamy też z morskich i żeglarskich akcentów, takich jak muszle, marynistyczne grafiki, figurki itd.
Zdjęcie: Envato Elements