Data publikacji:

Przedpokój w stylu industrialnym – jak urządzić przedpokój w stylu industrialnym?

Styl industrialny od lat cieszy się sporym zainteresowaniem nad Wisłą. Zaaranżowane na jego modłę pomieszczenia łączą w sobie unikające nadmiernej sterylności nowoczesne dodatki, z klimatycznymi wnętrzami, w których dominują surowe oraz naturalne materiały wykończeniowe. W artykule znajdziesz wskazówki, które pozwolą ci urządzić przedpokój w stylu industrialnym.
Przedpokój w stylu industrialnym
Styl industrialny jest jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Choć często ulega on zmieniającym się modom, jego charakterystyczne cechy pozostają zawsze niezmienne i są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Zanim przejdziemy więc do wskazówek pozwalających przygotować przekonujący przedpokój w stylu industrialnym, przyjrzyjmy się podstawowym faktom na temat tego sposobu urządzania domów i mieszkań.

Styl industrialny – charakterystyka

Wnętrza w stylu industrialnym zaczęły na szeroką skalę pojawiać się na rynku w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Deweloperzy i inwestorzy zaczęli wówczas na dużą skalę przeprowadzać renowację starych hal fabrycznych, magazynów i innych obiektów przemysłowych, zmieniając je na mieszkania, ale pozostawiając przy tym ich surowy charakter.
Industrialne mieszkania są bardzo przestronne i wysokie, przez co rzadko dzieli się je wieloma ścianami i drzwiami. Choć umeblowane są w nowoczesny i minimalistyczny sposób, nie brakuje w nich nadających im ciepło i charakter antyków oraz przedmiotów związanych ogólnie z przemysłem, takich jak części maszyn, elementy konstrukcyjne, znaki ostrzegawcze itp. Ściany, sufity i podłogi są również niezwykle surowe, często odsłaniają elementy konstrukcyjne budynku (np. stalowe belki lub drewniane stropy).

Przedpokój w stylu industrialnym – co warto wiedzieć?

Teoretycznie mieszkania industrialne są urządzane na bardzo dużych i otwartych przestrzeniach, w stylu tym urządzimy jednak także przedpokój w zwykłym bloku. Pomieszczenie należy jednak dobrze zaplanować i pozbyć się zbędnych drzwi, np. do salonu lub kuchni. W małych wnętrzach unikamy stosowania ciemnych kolorów (przede wszystkim czerni i mocnych odcieni szarego), które będą je optycznie pomniejszać. Unikamy też nadmiernej ilości mebli, zbyt dużych lamp lub ponadwymiarowych akcesoriów (np. metalowe zabytkowe tablice informacyjne czy plakaty). Stawiamy w tym wypadku na minimalizm i utylitaryzm. W dużych domach stosujemy podobne zasady, choć zainstalujemy w nich bardziej ekstrawaganckie akcesoria i meble, a także zastosujemy bardziej zróżnicowane wykończenie ściany i sufitów.

Kolory i materiały w przedpokoju w stylu industrialnym

W przedpokoju industrialnym dominują odcienie szarości, biele i popiele. Podczas urządzania wnętrza unikamy ostrych barw. Jeżeli zależy nam na mocniejszych akcentach kolorystycznych, stosujemy je w bardzo ograniczonej ilości, głównie w dodatkach. Znaczącą rolę we wnętrzu odgrywa także naturalne drewno. Poza tym powinny pojawić się w nim również obowiązkowo betonowe lub ceglane powierzchnie, a także metal wykorzystany na wiele sposobów, począwszy od oświetlenia, a skończywszy na elementach konstrukcyjnych.

Ściany w przedpokoju w stylu industrialnym

Dla najlepszego efektu choć jedna ściana w przedpokoju industrialnym powinna wyeksponować cegłę. Najlepiej wykorzystać do tego klasyczną czerwoną cegłę konstrukcyjną, z której zbudowane są ściany. Wszelkiego rodzaju ubytki i niedoskonałości tego materiału są jedynie jego dekoracyjnym atutem. Jeżeli urządzamy wnętrze w bloku, równie dobrym rozwiązaniem jest surowa betonowa ściana. Opcjonalnie możemy skorzystać też z pomalowanych na jednolity kolor ceglanych płytek ceramicznych.

Podłogi w przedpokoju w stylu industrialnym

Podłogę w przedpokoju industrialnym wykładamy klasycznymi drewnianymi deskami lub wysokiej jakości panelami odpornymi na przetarcia. W obu przypadkach powinniśmy zadbać o to, by podłoga wydawała się wiekowa i zużyta. Kładąc ją, zostawiamy więc np. zauważalne szpary pomiędzy deskami. Opcjonalnie można pozostawić jedynie surową betonową wylewkę, która jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią.

Meble w przedpokoju w stylu industrialnym

Industrialny przedpokój nie jest przeładowany meblami. Dobrym pomysłem jest postawienie na kompletny minimalizm i umieszczenie w przedpokoju jedyne szafki na buty, wieszaka i lustra. Jeżeli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni do przechowywania, sięgamy po nowoczesne meble loftowe, które łączą z metalem surowe drewno lub płyty MDF. Niektóre osoby wolą jednak postawić na meble „z duszą”, najczęściej są to różnego rodzaju modernistyczne antyki, często z epoki PRL, kupione na targu staroci. W podobnych miejscach możemy znaleźć też często metalowe szafki pochodzące z zakładów pracy i fabryk, które idealnie wpasowują się w industrialny klimat. Przedmioty tego typu wymagają tylko drobnego oczyszczenia, bowiem wszelkie niedoskonałości, ubytki, ślady rdzy i odpryski farby zwiększają tylko ich wartość ozdobną.

Oświetlenie w przedpokoju w stylu industrialnym

Do oświetlenia przedpokoju industrialnego użyć możemy nowoczesnych reflektorów wykonanych z metalu, które podwieszane są pod sufitem. Znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z wiszących lamp lub kinkietów. Tutaj stawiamy na modele z różnego typu metalowymi kloszami, które mogą pochodzić także z odzysku. W przypadku LED-ów warto sięgnąć po dające ciepłe światło stylizowane produkty, przypominające klasyczne żarówki.

Dodatki w przedpokoju w stylu industrialnym

Akcesoria w przedpokoju industrialnym ograniczamy do minimum. Najlepszym akcentem dekoracyjnym będą np. plakaty lub różnego typu stare tabliczki ostrzegawcze i informacyjne. Świetną ozdobę stanową też wyeksponowane rury z instalacji gazowej lub wodnej, a nawet kable elektryczne.
Zdjęcie: Envato Elements