Data publikacji:

Przepływowy podgrzewacz wody do prysznica: jaki wybrać i jak go podłączyć?

Przepływowe podgrzewacze wody to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie. Podgrzewają wodę tylko w momencie korzystania z prysznica, zatem wytwarzane ciepło nie jest marnowane. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup podgrzewacza wody do prysznica, dowiedz się, jakie powinien mieć parametry. W innym przypadku czekają Cię zimne lub mało przyjemne kąpiele. Jak wybrać dobry podgrzewacz przepływowy pod prysznic?
przepływowy podgrzewacz wody do prysznica
Wybór elektrycznego podgrzewacza wody jako głównego źródła ciepłej wody użytkowej często podyktowany jest specyficznymi warunkami. W budynkach, w których nie ma dostępu do gazu ziemnego oraz centralnego ogrzewania, zastosowanie osobnego wymiennika ciepła nie zawsze jest możliwe.
Oczywiście można skorzystać z elektronicznego bojlera podgrzewającego wodę, ale nie zawsze jest miejsce na urządzenie. Podwieszanie dużego zasobnika pod sufitem sprawdzi się w domku letniskowym, ale w domu jednorodzinnym zaburzy estetykę łazienki.

Przepływowy podgrzewacz wody do prysznica – alternatywa dla bojlera

Rozwiązaniem do małych domów oraz budynków, gdzie przebudowa instalacji hydraulicznej byłaby utrudniona, jest elektryczny podgrzewacz przepływowy. Nie gromadzi on wody, a podgrzewa ją na bieżąco, po puszczeniu wody z baterii. Grzałka uruchomi się automatycznie, pod wpływem wygenerowanego ciśnienia (podgrzewacz hydrauliczny) lub przepływu wody. W tym drugim przypadku wystarczy już niewielki przepływ wody, aby uruchomić podgrzewacz.
Największym plusem przepływowego podgrzewania wody użytkowej w domu jest oczywiście niższa cena instalacji. Woda w każdym kranie może być podgrzewana osobno, zatem nie trzeba jej rozprowadzać z jednego, centralnego zasobnika. Brak instalacji hydraulicznej nie jest więc przeszkodą, by uzyskać gorącą wodę pod prysznicem np. w starych domach czy kamienicach. Wystarczy jedno źródło wody zimnej.

Zalety elektrycznego podgrzewacza przepływowego do prysznica

W przeciwieństwie do zasobników gorącej wody użytkowej nie ma także problemu z opóźnieniem gorącej wody. Aby uzyskać gorącą wodę w domu z jednym bojlerem o pojemności 200–300 litrów, trzeba poczekać, aż dotrze ona rurami do wylewki prysznica.
Jeśli bojler znajduje się daleko od łazienki, trzeba poczekać dłuższą chwilę i zmarnować sporo wody, aby móc się wykąpać. Oczywiście można wykorzystać pompę cyrkulacyjną, która będzie cały czas rozprowadzać ciepłą wodę w instalacji, ale to dodatkowa strata energii.
W przypadku przepływowego podgrzewacza wody, który znajduje się blisko prysznica, nie ma tego problemu. Wymiennik urządzenia nagrzewa się bardzo szybko, więc niemal momentalnie z kranu zaczyna płynąć gorąca woda. Oczywiście podgrzewacz wyłącza się tuż po zamknięciu głowicy prysznica, więc nie generuje niepotrzebnych strat.
W momencie gdy domownicy nie korzystają z prysznica, podgrzewacz niemal wcale nie pobiera prądu. Klasyczny bojler pracuje cały czas, nawet wtedy, gdy przez kilka dni ciepła woda nie jest używana, a przynajmniej nie w pełni. Jeśli często bierzesz prysznic w innym miejscu, np. w pracy lub na siłowni, ciągłe podgrzewanie wody nie zawsze ma sens.

Przepływowy podgrzewacz wody pod prysznic – jaka moc?

Największą pułapką związaną z zakupem elektrycznego podgrzewacza wody do prysznica jest moc urządzenia. Zastosowanie zbyt słabego urządzenia sprawi, że uzyskanie gorącej, a często nawet letniej wody będzie niemożliwe. Co więcej, zbyt słaby przepływomierz będzie miał przy okazji niewielki przepływ wody, dlatego osoby lubiące się kąpać pod silnym strumieniem będą rozczarowane.
Podgrzewacze elektryczne o mocy 3–7 kW nadają się jedynie do niskoprzepływowych źródeł wodny. Niewielkie modele podgrzewaczy zasilą baterię umywalkową lub zlewozmywakową, ale podgrzanie wody pod prysznicem się nie uda.
Zwłaszcza zimą, gdy temperatura wody w rurach jest znacznie niższa niż latem i podgrzewacz musi włożyć znacznie więcej energii. Istnieją oczywiście podgrzewacze prysznicowe o mocy 7 kW, ale mają one zazwyczaj w zestawie dopasowaną wylewkę – taką, która ma niewielki przepływ wody. Dzięki temu podgrzewacz może dostarczyć wodę o temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza.
Jeśli jednak chcesz w pełni wykorzystać potencjał prysznica, warto wybrać mocniejszy podgrzewacz. W przypadku klasycznej baterii i wylewki odpowiednim urządzeniem będzie podgrzewacz elektryczny o mocy ok.12–15 kW. To bardzo dużą moc, ale jest niezbędna, by uzyskać przyjemną temperaturę wody. Pamiętaj, że upodobania co to komfortowej temperatury pod prysznicem są różne i warto zachować pewien zapas. To, co dla Ciebie wydaje się wrzątkiem, dla innej osoby może okazać się ledwie letnią wodą.
Jeszcze większa moc jest potrzebna, jeśli zamierzasz skorzystać z deszczownicy. Wówczas zalecany jest podgrzewacz o mocy 24–27 kW. Deszczownica wymaga sporego przepływu wody, dlatego przed zakupem podgrzewacza upewnij się, czy dostarczy on do kabiny prysznicowej wystarczającą ilość wody. Wartość ta podawana jest w litrach na minutę. Podobna moc jest potrzebna, jeśli zamierzasz zasilić jednym podgrzewaczem również inne źródła wody. W przypadku wanny zalecana moc podgrzewacza to 18 kW.

Podgrzewacz wody do prysznica – 230 V czy 400 V?

Trzeba pamiętać, że urządzenie o tak ogromnym chwilowym poborze prądu nie może być podłączone do jednofazowej sieci 230 V. Zastosowanie podgrzewacza prysznicowego w większości przypadków wymaga trójfazowej instalacji elektrycznej o napięciu 400 V. Składa się ona z trzech przewodów fazowych (L1, L2, L3), przewodu neutralnego oraz przewodu ochronnego PE. Instalacje te, nazywane również „siłą”, stosowane są w budynkach wyposażonych m.in. w:
  • elektryczne ogrzewanie,
  • płyty indukcyjne,
  • przepływowe podgrzewacze wody,
  • urządzenia o bardzo wysokim poborze prądu.
  • Aby zastosować podgrzewacz prysznicowy, trzeba więc doprowadzić do niego prąd trójfazowy. Ze względnie wysoką mocą podgrzewacz powinien być zasilany oddzielnym obwodem, wyprowadzonym bezpośrednio z rozdzielnicy głównej. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Jeśli Twój dom jest podpiwniczony, możesz zainstalować podgrzewacz bezpośrednio pod łazienką. Dzięki temu ukryjesz urządzenie w piwnicy, a doprowadzenie kabli zasilających nie będzie wiązać się z poważniejszymi modyfikacjami łazienki.
    Mniejsze podgrzewacze, których moc nie przekracza 7 kW, mogą być podłączone do zwykłej instalacji jednofazowej lub nawet wpięte bezpośrednio do gniazdka. Uważaj jednak, by nie zasilać zbyt wielu urządzeń o wysokim poborze prądu (np. kuchenki elektrycznej, piekarnika, pralki, zmywarki czy suszarki) tą samą fazą – w momencie, gdy włączą się jednocześnie, może wybić korki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik