Data publikacji:

Przęsła betonowe: charakterystyka. Jak wykorzystać?

Dlaczego na ogrodzenie posesji warto wybrać przęsła betonowe? Ponieważ przęsła ogrodzeniowe betonowe są trwałe i atrakcyjne wizualnie. Jest z czego wybierać. Na rynku dostępne są rozmaite wzory i kolory przęseł betonowych. Jeszcze do niedawna to rozwiązanie kojarzyło się z mało estetycznym betonowym zabudowaniem, ale przęsła zmieniły (i nadal zmieniają) swój styl, co cieszy oko właścicieli podwórek oraz przechodniów. Ten artykuł omawia przęsła betonowe: charakterystyka. Jak wykorzystać?
przęsła betonowe

Czy warto postawić ogrodzenie betonowe? Tak!

A dlaczego? Ponieważ beton jest jednym z najtrwalszych materiałów, które powstały z pomysłu człowieka. Jest odporny na ulewne deszcze, silne wiatry, wielodniowe śnieżyce. Z betonu powstają konstrukcje, które służą swoim użytkownikom przez długie lata (studzienki kanalizacyjne, bloki mieszkalne, chodniki). Co więcej, jeśli zdecydujesz się, by postawić system stały w formie ogrodzenia betonowego (przęsła betonowe), to spodziewaj się jego łatwej aranżacji. Jego powierzchnię możesz pomalować ulubionym kolorem.

Czym są przęsła betonowe?

Przęsła ogrodzeniowe betonowe zwykle stanowią jeden z elementów większego systemu, do którego należą również dopasowane do nich betonowe słupki, podmurówki oraz daszki. Co za tym idzie, montaż ogrodzenia jest szybki. Przebiega sprawnie. Nie wymaga przeprowadzenia czasochłonnych prac budowlanych. 
Jakie są zalety płotu z przęseł budowlanych oprócz wyżej wymienionych? Jeśli jesteś estetą albo minimalistą (albo to i to), to być może przypadnie Ci do gustu fakt, że przęsła ogrodzeniowe betonowe tworzą płot o jednolitej powierzchni, wolnej od nieestetycznych przerw pomiędzy poszczególnymi przęsłami.

Przęsła betonowe – warianty ogrodzeń z betonu

Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodzeń betonowych: wylewane i prefabrykowane. Opiszemy oba pokrótce, byś mógł zdecydować, na którą opcję decydujesz się przy okalaniu swojej działki płotem.
  • Ogrodzenia betonowe wylewane – powstają z pomocą deskowania (jak na przykład fundament domu). W murze tworzy się rodzaj filarów poprzez pogrubienie ogrodzenia w danym miejscu. Pod filarami wylewa się stopy fundamentowe, a pod przęsłami muru – ławy. Co 10–15 metrów fachowcy tworzą dylatacje (pionowe szczeliny), które chronią mur od spękania, gdy on osiada w gruncie. W miejscach, gdzie są dylatacje, najczęściej umieszcza się listwy albo taśmy z tworzywa sztucznego.
  • Ogrodzenia betonowe prefabrykowane – jeśli widzisz jakieś efektownie wyglądające ogrodzenie betonowe, to z największą pewnością masz do czynienia właśnie z tym typem grodzenia posesji. Ogrodzenia betonowe prefabrykowane mogą być pełne albo ażurowe (różne kształty). Powstają z gotowych paneli betonowych, które zazwyczaj mają długość 2 m, a wysokość od 50 do 120 cm. Gotowe przęsła ogrodzeniowe betonowe pomalujesz na dowolnie wybrany kolor, tworząc pasującą ci aranżację (rozwiązaniem rzadziej spotykanym jest barwienie betonu w masie na etapie produkcji poszczególnych komponentów). Jak wygląda montaż ogrodzenia betonowego prefabrykowanego? Płyty przęsłowe wsuwa się w specjalne wyżłobienia słupa, a miejsce połączenia zalewa rzadką zaprawą cementową. Daje to efekt szybkiego „rośnięcia” płotu oraz starcza na dziesięciolecia (trwałe rozwiązanie).
  • Przęsło betonowe – wymiary i przepisy obowiązujące w Polsce

    Producenci oferują przęsła o wysokości: 1 m, 1,25 m, 1,5 m, 1,75 m, 2,0 m, 2,25 m, 2,5 m, a nawet 3,0 m!
    Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, dopuszczalna wysokość ogrodzenia to 2,2 m (od poziomu gruntu). Jeśli ogrodzenie między sąsiadami nie będzie wyższe, wówczas nie musisz ubiegać się o żadne urzędowe pozwolenie ustawienia go ani też zgłaszać faktu ogrodzenia swojej działki. Na taką wysokość nie potrzebujesz też zgody sąsiada! Dobra rada? Bezpieczniej będzie, gdy wybudujesz ogrodzenie w granicy działki, która jest twoją własnością oraz zadbasz o dopuszczalną wysokość płotu między sąsiadami 2,2 m.
    Opcją drugą (mniej bezpieczną) jest bowiem budowa ogrodzenia na granicy działek (twojej i sąsiada). Jeśli zamierzasz tak zrobić, to najpierw uzyskaj zgodę sąsiada na piśmie lub przygotuj umowę, która zabezpieczy cię przed ewentualnym sprzeciwem czy roszczeniami „z drugiej strony płotu”. Warto też zapytać sąsiada o współuczestniczenie w kosztach ogrodzenia działki. 

    Ogrodzenia betonowe – cena za przęsło

    Stawiasz płot betonowy? Cena za przęsło nie jest tajemnicą. Jeśli dobrze przeszukasz źródła internetowe albo objedziesz lub obdzwonisz sklepy budowlane, to dowiesz się, że cena ogrodzenia betonowego zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału oraz wysokości finalnej płotu (im wyższe ogrodzenie, tym cena bardziej idzie do góry). W przypadku gotowych przęseł dla kompletu złożonego ze słupka i przęsła o wysokości 150 cm cena wynosi około 150 zł, a za 250 cm – około 200 zł. Weź pod uwagę to, że przęsła dwustronne są droższe od jednostronnych (są też ładniejsze). Do kosztu ogrodzenia, na które składają się przęsła betonowe, należy jeszcze często doliczyć koszty podmurówki, daszków oraz montażu.
    Ogólny koszt wykonania 1 m.b. ogrodzenia wylewanego to wydatek rzędu 115–170 zł/m.b.
    Przęsła betonowe ogrodzeniowe mają kilka zalet. Wśród nich zaś trwałość. Odpowiedni montaż płotu z betonu przekłada się na wyjątkową odporność na działanie niskich temperatur, wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Beton bez trudu zniesie siarczysty mróz, ulewne deszcze oraz zmiany wilgotności powietrza. Co ważne, ogrodzenia betonowe wymagają impregnacji – pokrywanie płotu specjalnym preparatem ma na celu wzmocnienie jego właściwości.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.