Data modyfikacji:

Przycinanie katalpy na wiosnę krok po kroku

Katalpy to coraz chętniej sadzone drzewa ogrodowe, które spotykane są zarówno na prywatnych przydomowych działkach, jak i w parkach lub miejskich skwerach. Roślina przyciąga wzrok przede wszystkim za sprawą swojej rozłożystej i bardzo gęstej korony, prezentującej się niezwykle imponująco nawet w przypadku bardzo młodych drzewek. Oczywiście, aby osiągnąć odpowiedni efekt musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację gatunku. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat katalpy, a także radzimy, w jaki sposób przycinać jej gałęzie na wiosnę.
przycinanie katalpy na wiosnę

Katalpa – podstawowe informacje i charakterystyka

Katalpa to popularne drzewo ogrodowe, jego poprawna i pełna polska nazwa to surmia bignoniowa. Samo słowo katalpa wywodzi się bezpośrednio od spolszczenia oryginalnej łacińskiej nazwy rośliny, a więc Catalpa bignonioides. Czasem katalpę określa się również mianem drzewa cygarowego lub indiańskiego drzewa fasolowego, obie nazwy odnoszą się bezpośrednio do kształtu owoców wydawanych przez gatunek.
Katalpa należy do rodziny roślin binoniowatych i w naturze występuje w Azji oraz Ameryce Północnej, jednak równie dobrze radzi sobie w europejskim klimacie, dlatego też bez problemu rośnie na terytorium prawie całej Polski. Warto jednak pamiętać, że drzewo preferuje wyższe temperatury oraz duże nasłonecznienie, zaszkodzić mogą mu też długie i mroźne zimy. Z tego też powodu, choć w optymalnym środowisku normalnie może wyrosnąć do nawet 20 metrów wysokości, w naszym kraju nie osiągnie więcej niż ok. 10 metrów. Należy też dodać, że poza klasycznymi odmianami katalpy sadzi się również jej karłowate wersje, dorastające maksymalnie do kilku metrów wysokości. Są one preferowane zwłaszcza w mniejszych ogrodach, ponadto bardziej kompaktowe rozmiary ułatwiają opiekę nad drzewem, w tym jego formowanie i przycinanie.
Surmia bigoniowa jest drzewem liściastym, którego bujna korona osiągać może maksymalnie od 5 do nawet 8 metrów średnicy. Jego pień pozostaje, nawet u dojrzałych osobników, względnie krótki i cienki, co stanowi interesujący kontrast zresztą rośliny. Jest on pokryty brunatnoszarą delikatnie łuskowatą korą. Liście gatunku są duże i owalne i wyrastają pojedynczo z gałęzi i są gubione w okresie zimowym, nowe zalążki pojawiają się na przełomie kwietnia i maja.
Atutem katalpy są również jej okazałe kwiatostany, które pojawiają się na wierzchołkach gałęzi we wczesnym okresie letnim na przełomie lipca i sierpnia. Białe lub kremowe kwiaty z nakrapianymi fioletowymi lub bordowymi akcentami mają kształt dzwonków, a ich długość wynosić może od kilku do nawet 30 centymetrów, przy średnicy dochodzącej do 6 centymetrów. Intensywność zapachu kwiatostanów zależy w dużej mierze od wybranej odmiany, jeżeli zależy nam na tym aspekcie bez problemu znajdziemy rośliny, które wypełnią aromatem całym ogród.
Po przekwitnięciu kwiatów w ich miejscu rozwijają się charakterystyczne strąkowe owoce, przypominające kształtem fasolę. Są one bardzo długie i osiągają ok. 30-40 centymetrów. Na gałęziach pozostają przez całą zimę, poprawiając skutecznie estetykę pozbawionego liści drzewa, równocześnie przyciągają różne gatunki ptaków. Pamiętajmy, że gałęziach odmiany karłowatych surmii nie powstają owocowe strąki.

Jakie warunki są najlepsze dla katalpy?

Surmie preferują nasłonecznione stanowiska, które są jednak osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, z drugiej strony może mieć jednak dość szeroki zakres pH, od kwaśnego do zasadowego. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, nie przesadzamy więc nadmiernie z podlewaniem. Zbyt zbite i twarde podłoże uniemożliwia roślinie poprawny rozwój systemu korzeniowego. Drzewo warto regularnie nawozić wiosną oraz jesienią, do tego celu najlepiej nadawać będą się wieloskładnikowe nawozy i kompost.

Jak i kiedy przycinać katalpę?

Na początek warto zaznaczyć, że korona surmii z natury przyjmuje symetryczny kształt, a tworzące ją liście układają się bez zewnętrznej interwencji w estetyczną kulę. Gatunek nie wymaga więc intensywnego formowania. Na przycinanie katalpy decydujemy się wówczas, gdy chcemy nadać jej bardziej kulisty lub stożkowaty kształt, lub gdy korona zaczyna przeszkadzać innym roślinom. Należy tutaj podkreślić zresztą, że ze względu na gęste ulistnienie, w pobliżu drzewa panuje mocny cień, co wstrzymuje rozwój nasadzonych w jego obrębie kwiatów lub drobnych krzewów. Surmia bardzo dobrze znosi przycinanie, nie musimy więc obawiać się o to, że nieopatrznie zaszkodzimy drzewu.
Przycinanie katalpy na wiosnę powinno dokonywać się po ustąpieniu przymrozków, najlepiej w ciepłe i suche dni. Warunki takie przyspieszą proces zasklepiania się ran powstałych podczas zabiegu. Preferowany okres prac to maj lub czerwiec. Dobrym sygnałem do ich rozpoczęcia jest pojawienie się pierwszych zalążków liści. Usuwanie gałęzie przy zbyt niskiej temperaturze i złej pogodzie może osłabić drzewo, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwa jego choroby.
Cięcia drzewa dokonuje się, by pozbyć się starych, przemarzłych lub chorych gałęzi. Zabieg pomaga zagęścić koronę, dając impuls do wypuszczenia nowych gałązek, a także dowolnie formować jej kształt. Specjaliści zaznaczają, by roślinę przycinać na wysokości głównych gałęzi.
Zdjęcie: Envato Elements