Data publikacji:

Pseudorhipsalis ramulosa red coral - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Pseudorhipsalis ramulosa red coral to jeden z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych sukulentów, który z powodzeniem może być hodowany w domu. Ta spektakularna roślina charakteryzuje się wielobarwnymi zwisającymi liśćmi w okresie letnim, nietypowym owocowaniem i szybkim wzrostem. Jak wygląda pielęgnacja i hodowla Pseudorhipsalis ramulosa red coral? Jaka ziemia będzie właściwa i co doprowadzi do kwitnienia?

Pseudorhipsalis ramulosa red coral – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie rodzaje

Pseudorhipsalis ramulosa red coral to jeden z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych sukulentów, który z powodzeniem może być hodowany w domu. Ta spektakularna roślina charakteryzuje się wielobarwnymi zwisającymi liśćmi w okresie letnim, nietypowym owocowaniem i szybkim wzrostem. Jak wygląda pielęgnacja i hodowla Pseudorhipsalis ramulosa red coral? Jaka ziemia będzie właściwa i co doprowadzi do kwitnienia?

Co to jest Pseudorhipsalis ramulosa red coral i jakie ma cechy?

Pseudorhipsalis ramulosa red coral to wyjątkowo piękny i unikatowy sukulent, który tworzy rozkrzewione, gęste kępy zwisających pędów i spłaszczonych liści. W okresie kwitnienia przybiera niezwykłe barwy: od pomarańczowej do purpurowej, a nawet bordowej. Tworzy to całą sieć pnączy sprawiającą wrażenie jednego ogromnego kwiatu.
Ten tęczowy przedstawiciel sukulentów w naturalnym środowisku występowania porasta korony drzew w rejonie Ameryki Południowej. Owocuje w efektowny sposób, poprzez pojawienie się na brzegach liści białych owoców kontrastujących z intensywnymi barwami rośliny. Wraz z nadejściem jesieni, kolory liści ponownie stają się zielone, jak przed okresem kwitnienia.

Jakie stanowisko i jaka ziemia? Pseudorhipsalis ramulosa red coral – uprawa

Pseudorhipsalis ramulosa red coral – roślina zwana również patyczakiem, pod kątem uprawy i odpowiedniego podłoża wyraźnie odbiega od innych sukulentów, lubiących raczej warunki suche. Idealnym podłożem będzie zatem w miarę wilgotne, które nie gromadzi nadmiaru wody.
Najlepszą opcją substratu dla tej rośliny jest ogólnodostępne specjalne podłoże do sukulentów. Dla uzyskania pełniejszego wzrostu warto dodać do niego torf lub ziemię kompostową tak, by stanowiła około 30-40% podłoża. Istotne jest stosowanie doraźnych nawozów o niskiej zawartości azotu. Pomoże to we wzroście i rozwinięciu rośliny, a także w uzyskaniu przez nią efektownego wybarwienia.
Tęczowy sukulent Pseudorhipsalis należy ustawić we wschodnim oknie lub w miejscu, gdzie światła jest dość dużo. Roślina nie toleruje jednak intensywnego, bezpośredniego i pełnego nasłonecznienia. Dlatego idealne warunki tęczowy sukulent będzie miał w miejscu, gdzie wschodzące słońce (jeszcze nie tak bardzo intensywne) oświetli jego liście przez kilka pierwszych godzin dnia. Aby nie „przypalić” liści, należy ustawić doniczkę lub zawiesić patyczaka co najmniej 50 cm od szyby.  

Pseudorhipsalis ramulosa red coral – pielęgnacja

Tęczowy patyczak pochodzi z lasów deszczowych, dlatego pośrednie światło i dbałość o wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym rośnie, będą sprzyjały wzrostowi i intensywnemu wybarwianiu liści. Pędy sukulentu w warunkach odpowiedniej pielęgnacji mogą osiągać nawet 80 cm długości i zadowolą zarówno amatorów roślin doniczkowych, jak i wytrawnych koneserów lubiących wyjątkowe gatunki.
Istotna jest także wilgotność podłoża. W okresie letnim dbać należy o to, by ziemia była stale lekko wilgotna. To wyjątkowa – jak na rośliny kaktusowate – cecha Pseudorhipsalis ramulosa red coral. Kwitnienie w tak utrzymywanych warunkach jest pełne i spektakularne.

Kiedy przesadzać Pseudorhipsalis ramulosa red coral?

Sadzonki Pseudorhipsalis ramulosa red coral sprzedawane są zazwyczaj w podłożu torfowym, które charakteryzuje się wysokim współczynnikiem absorpcji wody. Nadmierna ilość wody prowadzi do gnicia korzeni i chorób, dlatego nie są to właściwe warunki do hodowania tęczowego patyczaka. Zaleca się zatem przesadzenie rośliny zaraz po zakupie do docelowego podłoża.
Najlepszy czas na przesadzanie Pseudorhipsalis ramulosa red coral to wiosna i lato. Jeżeli sadzonki zakupione są w okresie zimowym, należy poczekać do wiosny, podlewając bardzo oszczędnie, raz na 4-8 tygodni i obserwując roślinę. Sygnałem, że tęczowy patyczak potrzebuje wody, jest obkurczanie liści.  

Przesadzanie – Pseudorhipsalis ramulosa red coral

Aby skutecznie przesadzić zarówno Pseudorhipsalis ramulosa red coral, jak i inne sukulenty, należy zacząć od ostrożnego wyjęcia rośliny z doniczki. Następny krok to dokładne oczyszczenie systemu korzeniowego z resztek dotychczasowego podłoża. Można to zrobić np. wykałaczką albo pęsetą. Tak przygotowane rośliny powinno się pozostawić w suchym i delikatnie nasłonecznionym miejscu na kilka dni. Wówczas uszkodzenia zabliźnią się, a korzenie przeschną.
Docelowa doniczka nie powinna być dużo większa od poprzedniej. Najlepsza różnica w jej średnicy to około 3-5 cm. Dzięki temu roślina lepiej się ukorzeni. Kolejny etap to umieszczenie na dnie doniczki drenażu, który odprowadzać będzie nadmiar wody. Może to być karmazyn, gruby żwir, potłuczona ceramika. Warstwa ta powinna mieć co najmniej 2-3 cm wysokości.
Następny krok to wypełnienie doniczki do 1/3 jej wysokości właściwym podłożem i delikatne umieszczenie na nim rośliny. Przed uzupełnieniem ziemi należy rozłożyć równomiernie korzenie sukulentu. Warto zaraz po tej czynności potrząsnąć rośliną podnosząc ją do góry. Korzenie się ułożą i wyprostują. Wierzchnią warstwę ziemi następnie należy delikatnie ugnieść i oszczędnie podlać roślinę dopiero kilka dni po przesadzaniu. Sukulenty należy raz w miesiącu nawozić nawozem z niską zawartością azotu.

Pseudorhipsalis ramulosa red coral – rodzaje sukulentów z rodziny Pseudorhipsalis

Sukulenty z rodziny Pseudorhipsalis posiadają wiele ciekawych odmian. Poza najbardziej spektakularną, jaką jest Pseudorhipsalis ramulosa red coral, interesująco prezentują się również:
  • Pseudorhipsalis acuminata,
  • Pseudorhipsalis alata,
  • Pseudorhipsalis amazonica,
  • Pseudorhipsalis himantoclada,
  • Pseudorhipsalis lankesteri.
Wszystkie sukulenty z rodziny Pseudorhipsalis to świetne propozycje dla miłośników kaktusów i roślin doniczkowych niewymagających szczególnych warunków pielęgnacyjnych. To ciekawa roślina dla wszystkich, którzy chcą odmienić swoje wnętrza w sposób oryginalny i przyjemny dla oka.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!