Data publikacji:

Ranking zmywarek do zabudowy

Zmywarka potrafi ułatwić życie! A ci co z niej korzystają, nie wyobrażają sobie nie mieć jej w swojej kuchni. Stoisz przed zakupem zmywarki? Zastanawiasz się, jaką zmywarkę wybrać? Przeczytaj nasz ranking zmywarek do zabudowy i dowiedz się, jak wybrać najlepszą. Zapraszamy do lektury!
ranking zmywarek do zabudowy

Ranking zmywarek do zabudowy. Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Interesuje cię ranking zmywarek do zabudowy? Znajdziesz go w dalszej części artykułu. W tej części artykułu skupimy się na tym, jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy, czyli na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu. Zatem jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Poniżej znajdziesz parametry, które musisz sprawdzić, jeśli chcesz wybrać najlepszą zmywarkę dopasowaną do twoich potrzeb.

Wymiary

To kluczowa kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę do zabudowy. Od wymiarów zmywarki później będzie zależeć też jej pojemność i to, ile kompletów naczyń zmieści w środku. Najważniejsza jest tutaj szerokość zmywarki. Na rynku znajdziesz zarówno zmywarki do zabudowy o szerokości ok. 40 cm, jak i 60 cm. Przyjmuje się, że dla singla lub dwóch osób sprawdzi się nawet zmywarka o szerokości 40 cm. Z kolei jeśli dużo gotujesz lub w twoim domu mieszkają 3 osoby lub więcej, to wówczas warto postawić na zmywarkę o szerokości ok. 60 cm.
Ten parametr trzeba też bezpośrednio dopasować do zabudowy kuchennej. Nie każdy ma tak dużą kuchnię, aby zmieścić w niej zmywarkę 60 cm. Czasem jednak można pójść na pewne kompromisy, np. kupić zlew wyłącznie z jedną komorą, co zaoszczędzi wiele miejsca.

Klasa energetyczna i zużycie wody

Koniecznie zwróć uwagę na te dwie kwestie, ponieważ to od nich zależy, jak duże rachunki będziesz płacić. Aktualnie, jeśli kupujesz sprzęty elektroniczne, to spotkasz się wyłącznie z klasami energetycznymi oznaczanymi literami – bez plusów, tak jak było to jeszcze do niedawna. I tak klasa energetyczna A jest najbardziej oszczędna, a zmywarki w klasie energetycznej F zużywają najwięcej prądu.
Warto jednak podejść do sprawy realistycznie i zdać sobie sprawę z tego, że najwięcej zmywarek na rynku ma klasę energetyczną D i E. Pojedyncze modele znajdziesz w klasie energetycznej A, B lub C. Dlaczego? Ponieważ każda zmywarka ma różne programy, czyli mycie i suszenie. A każdy z programów zużywa inną ilość energii.
To teraz skupmy się na zużyciu wody. Kupując zmywarkę do zabudowy, zwracaj uwagę na jej roczne zużycie wody. Najbardziej oszczędne zmywarki zużywają rocznie ok. 1600 l. Takich zmywarek jest jednak na rynku bardzo mało. Przeciętna zmywarka zużyje rocznie ok. 2500–3000 l wody. Oczywiście w tym przedziale warto wybrać jak najoszczędniejszy sprzęt.

Hałas

Nie ma nic gorszego niż bardzo głośne sprzęty elektroniczne – w tym zmywarka. Jeśli więc zależy ci na wysokim komforcie użytkowania sprzętu lub po prostu masz małe dzieci i szukasz sprzętów możliwie najcichszych, to na ten parametr też warto zwrócić uwagę. Poziom hałasu przeciętnej zmywarki wynosi od 40 do 50 dB. Oczywiście im cichszy sprzęt, tym lepiej.

Rodzaj panelu

Mowa o panelu sterowania. Zmywarki do zabudowy mają trzy rodzaje panelu – odkryty, ukryty oraz zintegrowany. Czym te panele różnią się od siebie? Panel ukryty najczęściej jest umieszczony na górze drzwi zmywarki. To oznacza, że po ich zamknięciu nie będziesz mieć możliwości sterowania zmywarką, np. wyłączenia jej lub zastopowania. Panel odkryty jest przeciwieństwem panelu zakrytego. A jak działa panel zintegrowany? Panel zintegrowany działa tak jak panel ukryty. Wychodzi więc na to, że producenci stosują te nazwy zamiennie.
Jaki panel będzie najlepszy? Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Panel ukryty/zintegrowany lepiej się prezentuje, ponieważ jest niewidoczny, ale jednocześnie w przypadku awarii, np. pęknięcia rury i wylania wody, nie będzie mieć możliwości wyłączenia sprzętu. Wtedy można wyłączyć jedynie wodę lub prąd. Należy więc dobrać rodzaj panelu do swoich potrzeb i tego, na czym zależy ci najbardziej.

Dostępne funkcje

Im droższa zmywarka, tym więcej funkcji dodatkowych posiada. Oczywiście nie wszystkie będą ci potrzebne, dlatego należy je poznać i przemyśleć, które mogą być przydatne w twoim domu.
Popularna funkcja w zmywarce to m.in. opóźniony start. Na czym ona polega? Na zmywarce ustawiasz, o które godzinie ma rozpocząć się mycie naczyń. Czasem możesz ustawić to płynnie i samodzielnie podać konkretną godzinę, a czasem skokowo, czyli włączasz zmywarkę i wybierasz opóźnienie startu, np. o 1, 2 lub 3 godziny. Jeśli chcesz, aby zmywarka pracowała wtedy, gdy nie ma cię w domu, albo zależy ci na opóźnieniu startu, ponieważ hałasująca zmywarka przeszkadza domownikom, to ta funkcja jest dla ciebie.
Kolejna przydatna funkcja to zabezpieczenie przed zalaniem. Taka funkcja najczęściej działa tak, że po rozpoczęciu cyklu dopływ wody do zmywarki zostaje odcięty. W tym samym czasie uruchamia się też pompa, która wypompowuje zużytą wodę do kanalizacji. Taki sposób działania jest bardzo efektywny i może zabezpieczyć twój dom lub mieszkanie przed niechcianą awarią.
Inne przydatne funkcje w zmywarce to m.in. wskaźniki, np. braku nabłyszczacza czy soli, funkcja automatycznego otwierania drzwi, automatycznego wyłączenia zmywarki, mycie eko, możliwość włączenia zmywarki przy niepełnym załadunku, sygnały dźwiękowe po skończonym cyklu czy sterowanie smartfonem.

Jaka zmywarka do zabudowy? Ranking produktów

Jaka będzie najlepsza zmywarka do zabudowy? Sprawdź poniższy ranking i wybierz sprzęt najlepszy dla siebie.
  • Zmywarka Whirlpool WSIO3T1256PEX
  • Zmywarka Whirlpool WKCIO 3T133 PFE
  • Zmywarka Beko DIS28120
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.