Data modyfikacji:

Sposoby na robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych

Robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych mogą być dla nas zaskakującym widokiem, którego należy jak najszybciej się pozbyć. Nieproszeni lokatorzy w naszych doniczkach mogą pojawić się nawet, gdy dbamy o rośliny i posiadamy dużą wiedzę na temat ogrodnictwa. Skąd biorą się robaki w kwiatach? Jak się ich pozbyć? Sprawdź polecane przez nas preparaty oraz domowe sposoby na wypędzania nieproszonych gości.
Rośliny ozdobne

Skąd się biorą robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych?

Białe robaki w kwiatach doniczkowych zdecydowanie nie są przyjemnych widokiem, choć wcale nie tak rzadkim. Dlaczego jednak pojawiły się w naszych ukochanych roślinach? Najczęściej robaki przedostają się do naszych mieszkań w workach z ziemią kwiatową, w których znajdują się jaja owadów. Ważny dlatego jest zakup podłoża odkażonego, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że nie przyprowadzimy do domu nieproszonych lokatorów. Zdarza się również, że świeżo zakupione młode rośliny, które mają wzbogacić naszą kolekcję, posiadają w swoich doniczkach larwy pasożytów. Jednakże nie są to jedyne przyczyny pojawiania się robaków w naszych kwiatach. Choć wiele roślin uwielbia ciągle wilgotne podłoże, może stać się ono powodem pojawienie się takich owadów jak ziemiórki, które uwielbiają mokrą glebę.
Z powyższych powodów bardzo ważna jest profilaktyka, która pozwoli nam ograniczyć do minimum prawdopodobieństwo pojawienia się na przykład glisty w kwiatach doniczkowych. Podstawowe zasady zapobiegania to:
  • kupowanie odkażonego podłoża do kwiatów;
  • przy wyborze nowych roślin dokładne sprawdzanie ziemi, w której się znajdują. Jeśli masz wątpliwości co do jej jakości lub kondycji rośliny - zrezygnuj z zakupu;
  • robienie regularnego przeglądu posiadanych kwiatów: obserwuj ich liście, gałęzie, wierzchnią warstwę ziemi, a przy przesadzaniu - obejrzyj dokładnie korzenie;
  • zapobiegawczo stosowanie domowych lub profesjonalnych preparatów na owady.
 Co jednak zrobić, jeśli zauważysz robaki w ziemi kwiatów doniczkowych? Przeczytaj dalszą część naszego artykułu.

Sposoby na małe robaczki w kwiatach doniczkowych

Istnieje wiele metod, aby pozbyć się owadów, jednak warto pamiętać, że środki należy dostosować do gatunku szkodnika. Dlatego właśnie robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych, przed zakupem preparatu ochrony roślin, należy obejrzeć i postarać się stwierdzić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Poniżej przedstawiamy, jak radzić sobie z danym rodzajem owadów.

Ziemiórki

Są to małe, czarne robaki, które swoim wyglądem oraz rozmiarami przypominają muszkę owocówkę. Są to więc szkodniki dość łatwe do rozpoznania. Doskonale czują się w wilgotnym podłożu, a więc mogą pojawić się w kwiatach potrzebujących regularnego, intensywnego nawadniania, aby utrzymać wilgoć w bryle korzeniowej. Dorosłe owady nie są tak uciążliwe, jak ich białe larwy, które żerują w ziemi kwiatowej. Te robaki w kwiatach doniczkowych mają tendencję do podgryzania korzeni, co powoduje osłabienie wzrostu roślin, a w efekcie - ich złą kondycję. Ponadto uszkodzenie korzeni może spowodować chorobę grzybową rośliny. Jak je rozpoznać? Są białe, lekko przezroczyste i posiadają czarną główkę.
Domowym, nieinwazyjnym sposobem jest wyłapywanie dorosłych osobników, co uniemożliwi dalsze rozmnażanie się szkodnika. Jest to jednak zadanie bardzo czasochłonne. Prostszym sposobem będzie umieszczenie lepu w doniczce, który będzie wabił ziemiórki, a następnie zatrzymywał na klejącej powierzchni. Inny domowy sposób na pozbycie się szkodników to wypełnienie szklanki wodą (250 ml) i dodanie do niej dwóch łyżek octu oraz kurkumy. Zwabione owady utopią się w miksturze. Na ziemiórki możemy zadziałać także środkami ochrony roślin, na przykład preparatem opryskowym, który ograniczy ich żarłoczność i płodność, co w konsekwencji doprowadzi do wymarcia całej populacji.

Skoczogonki

Są to małe owady o barwie białej lub błękitnej, które dzięki swojej budowie potrafią skakać. Aby je zauważyć, wystarczy dotknąć ziemi lub liści rośliny, na której żerują - właśnie wtedy zaczną się poruszać. Te robaki w ziemi w kwiatach doniczkowych bytują także w wilgotnym podłożu. Zazwyczaj odżywiają się rozkładającymi się częściami roślin, jednak w przypadku nadmiernego wzrostu kolonii, mogą zacząć konsumować żywe fragmenty kwiatów. Jak pozbyć się ich domowymi metodami? Często wystarczyć może dobre wysuszenie ziemi, jednak warto mieć na uwadze, że nadmierne przesuszenie podłoże może wpłynąć negatywnie na roślinę. Dlatego bezpieczniejszą opcją jest wymiana całego podłoża na ziemię odkażoną. Jeśli jednak nie możemy poradzić sobie ze skoczogonkami, należy zastosować środki ochrony roślin, które polecane są przy problemach z owadami.

Przędziorki

Możemy spotkać także inne robaki w kwiatach domowych - są to między innymi przędziorki, które są drobnymi pajęczakami o barwie pomarańczowej lub żółtopomarańczowej.
Bytują one na liściach i kwiatach, a objawem ich bytowania jest delikatna pajęczyna na różnych częściach rośliny, z reguły na spodniej części liści. Jeśli jednak populacja będzie miała okazję się rozwinąć, zaczną one także bytować w ziemi kwiatowej. Przędziorki wysysają soki z rośliny, czego efektem jest żółknięcie oraz opadanie liści. Te szkodniki uwielbiają suche powietrze oraz niską wilgotność gleby. Jeśli naszą roślinę zaatakowała mała grupa przędziorków, może wystarczyć przemycie liści wodą z niewielką ilością płynu do naczyń. Innym sposobem jest posmarowanie liści i kwiatostanów olejem, który doprowadzi do uduszenia szkodników. Ważne jest także podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin, także tych nie zaatakowanych przez przędziorki. Innym sposobem walki z przędziorkami jest zastosowanie środków chemicznych, które rozcieńcza się z wodą, a następnie spryskuje się nimi rośliny.
Autor: Katarzyna Pyrek