Data publikacji:

Robot mopujący: jaki wybrać?

Dynamiczny rozwój techniki nie ominął także działu ze sprzętami domowymi, dlatego w sklepach znaleźć można coraz więcej różnego rodzaju robotów, które z zasady mają ułatwić codzienne funkcjonowanie pod wieloma aspektami.
robot mopujący
Wiele z dostępnych na rynku robotów jest przeznaczonych do sprzątania, dzięki czemu ten problematyczny element życia codziennego staje się coraz łatwiejszy i przyjemniejszy. Jednym z najchętniej wybieranych robotów sprzątających jest robot mopujący, który pomaga dbać o czystość podłogi w domu każdego dnia.
Robot mopujący to bardzo duże wsparcie w codziennych obowiązkach, ponieważ oczywiste jest, że to podłoga jest miejscem określanym jako jedno z najbardziej narażonych na zabrudzenia powierzchni.
Producenci tego typu sprzętów niemal cały czas wprowadzają na rynek coraz nowsze i ulepszone egzemplarze robotów myjących podłogi, dlatego wybór jedno z nich nie jest łatwy i oczywisty.
Informacje zawarte w niniejszym artykule pomogą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru takiego sprzętu.

Robot sprzątający mopujący – co to za sprzęt?

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że w prywatnych domach coraz częściej znaleźć można roboty i sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie wszystkich domowników.
Jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu jest robot mopujący, który pomaga utrzymać podłogę w domu w nienagannej czystości. Czym jest robot mopujący? To inteligentne urządzenie, które samodzielnie porusza się po powierzchni domu, czyszcząc przy tym podłogę.
To niewielki sprzęt, dlatego świetnie sprawdza się niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Dzięki swojemu rozmiarowi, robot mopujący jest w stanie dotrzeć nawet do najciaśniejszych zakamarków podłogi, w tym do przestrzeni między i pod meblami, dlatego utrzymanie podłogi w czystości jest bardzo proste.

Robot sprzątająco-mopujący – jak działa?

Przed zakupem robota mopującego warto dowiedzieć się, jak właściwie działa tego typu sprzęt. Robot mopujący zazwyczaj jest widocznie mniejszy niż standardowy odkurzacz, dlatego ma możliwość dotarcia do wielu zakamarków i miejsc, do których nie dotrze tradycyjny odkurzacz.
Zazwyczaj robot mopujący ma dwa tryby pracy: ścieranie podłogi na sucho oraz ścieranie podłogi na mokro, czyli mopowanie. Podczas ścierania podłogi na sucho robot porusza się do przodu i tym samym zbiera nagromadzony brud i kurz, a także poleruje na sucho powierzchnię podłogi.
W trybie ścierania podłogi na mokro robot mopujący wykonuje krótkie ruchy w przód i w tył, co idealnie odwzorowuje działanie rąk podczas zmywania podłogi. Robot odkurzająco-mopujący sam wyznacza trasę, po której będzie się poruszał, dlatego nie trzeba nim stale sterować. Trasa jest wyznaczana i modyfikowana przez czujniki, które zostały umieszczone na powierzchni robota.
Jak działa robot mopujący? Obecnie na rynku znaleźć można modele, które różnią się pod względem działania. Niektóre z nich posiadają specjalny spryskiwacz, który moczy powierzchnię podłogi i dzięki temu możliwe jest usunięcie zalegających plam. Dodatkowo robot myjący posiada chłonną nakładkę, która czyści i poleruje podłogę.
Inne roboty mopujące działają dzięki nakładanej, wymiennej ściereczce. Nawilżona ściereczka posiada chłonne włókna, dzięki czemu robot myje podłogę z wyjątkową dokładnością. W tego typu robotach mopujących należy regularnie uzupełniać zbiornik na wodę, która służy do nawilżania ściereczki, lub samodzielnie wymieniać nakładki czyszczące.
W znacznej większości roboty mopujące są zasilane za pomocą akumulatora. Co więcej, wbudowane czujniki uniemożliwiają spadnięcie robota ze schodów, dzięki czemu podczas mopowania podłogi domownicy nie muszą dbać o bezpieczeństwo tego typu sprzętu.

Robot odkurzająco-mopujący – na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu?

Robot mopujący to inteligentne urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego funkcjonowania. Na co zwrócić uwagę, aby wybrany robot mopujący zapewniał oczekiwane rezultaty?
 • Długość pracy – to podstawowy parametr, który określa czas pracy urządzenia z w pełni naładowanym akumulatorem. Wybierając robot mopujący, warto zdecydować się na taki, którego czas pracy będzie dłuższy niż 30 minut. W takim czasie możliwe jest dokładne umycie kilku mniejszych pomieszczeń lub jednej, nieco większej przestrzeni.
 • Rodzaj czujników – każdy robot mopujący porusza się dzięki zamontowanym czujnikom. Tego typu sprzęt może posiadać klasyczne czujniki, które zapewniają ruchy we wszystkich kierunkach, ale coraz więcej urządzeń posiada także czujniki specjalne, które zwiększają bezpieczeństwo i wydajność pracy urządzenia.
 • Czas ładowania – warto wybrać taki model, który potrzebuje możliwe jak najmniej czasu, aby w pełni naładować swój akumulator.
 • Tryby pracy – optymalnym rozwiązaniem jest kupno robota mopującego, który oprócz zmywania podłogi ma także inne dodatkowe funkcje. Dobry robot mopujący powinien mieć także tryb zamiatania, który pozwoli na usunięcie kurzu i pyłu, a także tryb intensywnego mycia. Tryb intensywnego mycia warto stosować wtedy, gdy podłoga jest wyjątkowo zabrudzona.
 • Hałas – tradycyjne odkurzacze generują duży hałas, który wielu osobom uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Robot mopujący pracuje znacznie ciszej niż tradycyjny odkurzacz. Podczas wyboru jednego z dostępnych na rynku robotów mopujących warto wybrać ten, którego hałas jest na poziomie mniejszym niż 70 dB.
 • Najlepsze roboty mopujące

  Jakie są najpopularniejsze roboty mopujące? Poniżej przedstawiony ranking robotów sprzątająco-mopujących z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości oraz pomoże dokonać wyboru.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!