Data modyfikacji:

Rośliny doniczkowe cieniolubne: jakie wybrać?

Choć z natury rośliny potrzebują światła słonecznego do wzrastania i rozwoju, to jest też wiele kwiatów, które bardzo dobrze znoszą zacienione miejsca, a do tego stanowią równie atrakcyjną domową ozdobę. Cieniolubne kwiaty doniczkowe możesz ustawić w kącie w salonie czy sypialni, a nawet z dala od okien na korytarzu i w łazience. Jak wybrać rośliny do ciemnych pomieszczeń? Inspiracje znajdziesz poniżej w tekście. 
rośliny doniczkowe cieniolubne

Popularne kwiaty cieniolubne doniczkowe 

Warto podkreślić, że cieniolubne kwiaty doniczkowe tak naprawdę po prostu tolerują cień, co nie znaczy, że światło słoneczne nie jest im w ogóle potrzebne i od jego promieni źle by się rozwijały. Nie potrzebują jednak dużego nasłonecznienia, w przeciwieństwie do wielu kwiatów, które wymagają stałego dostępu światła. 
Do najczęściej wybieranych cieniolubnych roślin doniczkowych należą: 
  • Zamiokulkas – bardzo popularna roślina, którą często można spotkać w biurach, przychodniach, galeriach handlowych czy restauracjach. Jest niemal niezniszczalna, dobrze znosi prawie każde warunki, nawet gdy jest zupełnie odcięta od słońca. Zamiokulkas zamiolistny jest łatwy w uprawie, nie potrzebuje częstego podlewania – łatwiej go zalać niż wysuszyć. Ma elegancki wygląd i świetnie prezentuje się we wnętrzach, zdobiąc je swoimi ciemnozielonymi, mięsistymi, błyszczącymi liśćmi. 
  • Monstera (np. Variegata, Monkey Mask czy Variegata) – to niezwykle lubiana roślina, której liście z charakterystycznymi dziurami pojawiają się jako wzór na ubraniach, zeszytach, tapetach czy poduszkach. Monstera dobrze znosi zacienione miejsca, chociaż dobrze dostarczyć jej chociaż odrobinę promieni słońca. Jest wytrzymała i łatwa w uprawie. 
  • Skrzydłokwiat – to cieniolubna roślina doniczkowa, która może zdobić wnętrza przez lata, jest bowiem wyjątkowo długowieczna, przez co jej zakup można potraktować niemal jak inwestycję. Skrzydłokwiat dobrze radzi sobie w ciemniejszych miejscach. Może zakwitać niemal przez cały rok, wypuszczając długie i eleganckie kwiaty w kształcie kielichów. Kwiat ten świetnie znosi wysokie temperatury i daje znać, gdy potrzebuje podlewania, opuszczając swoje liście. 
  • Fiołek afrykański – Saintpaulia ionantha lub też sępolia fiołkowa. Mimo że jest to cieniolubny kwiat doniczkowy pochodzący z gorącej Afryki, to nie potrzebuje dostępu do intensywnego słońca. Dobrze rozwija się przy świetle rozproszonym. Fiołki afrykańskie warto zasadzić w żyznej, przepuszczalnej ziemi i trzymać z dala od przeciągów. Rośliny te nie lubią chłodu ani zraszania (należy tego unikać, bo liście mogą zgnić). Sępolina często kwitnie wypuszczając gęste białe, różowe, purpurowe lub fioletowe kwiaty o niewielkich rozmiarach. 
  • Sansewieria – długie, proste liście, które rosną sztywno w górę, przybierają wiele odcieni zieleni, pięknie zdobiąc różnego rodzaju wnętrza. Sansewieria jest zaliczana do dobrych kwiatów cieniolubnych do sypialni, ponieważ ma wysokie zdolności oczyszczania powietrza, a do tego nie przeszkadza jej ciemne stanowisko. 
  • Rośliny zwisające cieniolubne 

    Bardzo atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem do domu jest hodowanie roślin zwisających cieniolubnych. Nadają niesamowity klimat wnętrzom, w których brakuje nieco naturalnego światła, tworząc efekt miejskiej dżungli. W wiszących donicach lub na wysokich stojakach można przykładowo posadzić bluszcz, który szybko stworzy zielone, gęste pnącza. 
    Do domowych kwiatów doniczkowych cieniolubnych wiszących, które dobrze sprawdzą się w każdym wnętrzu, należą: 
  • cissus australijski; 
  • trzykrotka pasiasta; 
  • maranta;
  • paprocie;
  • filodendron pnący; 
  • scindapsus. 
  • Jeżeli kwiatami zamierzasz ozdobić balkon, przyjrzyj się poniższym cieniolubnym kwiatom doniczkowym, które pięknie wyglądają, zwisając: 
  • bakopa; 
  • bluszczyk kurdybanek; 
  • plektrantus; 
  • wilec ziemniaczany. 
  • Kwiaty doniczkowe pnące cieniolubne 

    Świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza i wzbogacenie wystroju pomieszczenia są kwiaty doniczkowe pnące, cieniolubne. Pięknie wyglądają w pionowych aranżacjach na ścianach, na przykład w połączeniu z makramą, chociaż dobrze pasują do wnętrz w każdym stylu. Pnącza domowe mają z reguły niewielkie wymagania i szybko rosną, wprowadzając do domu czy mieszkania mnóstwo zieleni. 
    Jakie cieniolubne kwiaty doniczkowe warto wybrać, aby pięły się po paliku, stojaku czy meblach? W ciemnym wnętrzu bardzo dobrze poradzą sobie ołustki (Scindapsus), czyli grupa roślin, które przypominają nieco bluszcz. Do tej rodziny roślin zalicza się około 40 gatunków pnączy. Ołustki stojące w słońcu mają sercowate i błyszczące liście, a te w zacienionych miejscach przybierają barwę ciemnozieloną. Te rośliny dobrze rosną na stanowisku w półcieniu, o rozproszonym świetle. Należy podlewać je w sposób umiarkowany, raz na jakiś czas zraszać i przecierać liście. 
    Inną propozycją zaliczaną do lubianych kwiatów doniczkowych pnących cieniolubnych jest Syngonium stopowcowe (syngonium podophyllum, roślina stopowcowa). Ma duże liście o sercowatym kształcie, przez co można pomylić go z filodendronem. Syngonium stopowcowy lubi jasne stanowiska oraz rozproszone światło, ale dobrze znosi też zacienienie. Roślina najlepiej rozwija się w wilgotnym podłożu i temperaturze pokojowej. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!