Data modyfikacji:

5 roślin odstraszających komary 

Spędzasz miły wieczór w ogrodzie lub na balkonie i nagle sielankową atmosferę przerywa irytujący dźwięk zbliżających się komarów. Nieproszeni goście w ogrodzie  mogą skutecznie zepsuć wypoczynek na świeżym powietrzu. Na szczęście możesz wytoczyć przeciwko nim skuteczne działa, czyli rośliny odstraszające komary. Zobacz, które są najskuteczniejsze.
rośliny odstraszające komary
Komary to chyba największa zmora letnich miesięcy. Nie dość, że irytujące bzyczenie może skutecznie wytrącić z równowagi, to jeszcze na dokładkę jest ono najczęściej zwiastunem czegoś znacznie gorszego – uciążliwego ukąszenia, które może być szczególnie kłopotliwe dla alergików. Komary i inne owady to zdecydowanie nieproszeni goście na twoim balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Co na komary jest najskuteczniejsze? Nie ukrywamy, że specjalne preparaty, ale jeśli wolisz naturalne sposoby na walkę z tymi insektami, znajdziesz je poniżej.

Rośliny odstraszające komary:

  1. Komarzyca
  2. Lawenda
  3. Kocimiętka
  4. Mięta
  5. Geranium

1. Komarzyca

Jak sama nazwa wskazuje, jeśli szukasz roślin odstraszających komary, warto postawić właśnie na komarzycę. Jest to roślina jednoroczna lub krzew o ładnie uformowanych, zielono-białych liściach. Wydziela przyjemny dla ludzi zapach kamfory, który okazuje się bardzo drażniący dla komarów. Komarzycę warto zatem uprawiać w doniczkach gdzieś w pobliżu tarasu lub miejsca, w którym wypoczywasz w ogrodzie.

Co więcej, jest to jedna z tych roślin balkonowych, które są bardzo łatwe w uprawie. Nie ma szczególnie dużych wymagań, chociaż najlepiej rośnie na żyznym podłożu. Najlepszym dla niej stanowiskiem będzie częściowo zacieniona część ogrodu lub tarasu. Do tego dodaj jeszcze regularne podlewanie i zasilanie podłoża nawozem, a komarzyca będzie stała na straży twojego tarasu.

2. Lawenda

To kolejny roślinny sposób na komary w ogrodzie. Nie dość, że pięknie wygląda i pachnie, to jeszcze jej aromat jest wyjątkowo drażniący dla insektów. Lawendę można z powodzeniem uprawiać w doniczkach lub w gruncie. Jeśli chcesz, aby rosła bujnie, wybierz dla niej słoneczne stanowisko i lekkie podłoże. Uważaj z nadmiernym podlewaniem, ponieważ roślina tego nie lubi.

Co ciekawe, nie tylko sama lawenda będzie twoim domowym sposobem na komary. Jeśli chcesz wytoczyć naprawdę solidne działa w walce z tymi insektami, zdaj się również na olejek lawendowy. Możesz go stosować w kominku do olejków eterycznych, dzięki czemu na twoim tarasie czy w ogrodzie będzie unosić się piękny zapach.

3. Kocimiętka

To z kolei jedna z tych roślin balkonowych, którą pewnie znają doskonale wszyscy miłośnicy kotów. Zapach kocimiętki, który jak magnes działa na naszych futrzastych milusińskich, jest jednocześnie nieznośny dla komarów. Kocimiętka prezentuje się bardzo dekoracyjnie, ponieważ w okresie kwitnienia gęsto pokrywają ją intensywnie fioletowe kwiaty. Roślina jest łatwa w uprawie i aby bujnie rosła, trzeba jej zapewnić słoneczne stanowisko i regularnie podlewać.

4. Mięta

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na komary i jednocześnie lubisz praktyczne rozwiązania, mięta będzie strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że niewielki krzaczek świetnie sprawdza się jako roślina balkonowa, to jeszcze odstrasza komary. A jakby tego wszystkiego było mało, jest świetnym dodatkiem do potraw. Dodatkowo mięta odstrasza meszki, więc upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Podobnie jak w przypadku pozostałych roślin odstraszających komary, nie jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o warunki uprawy.

5. Geranium

Ta popularna roślina nazywana również bodziszkiem korzeniastym wydaje charakterystyczny, lekko cytrusowy zapach, który jest nieprzyjemny dla komarów. Roślina może z powodzeniem rosnąć zarówno na słonecznych stanowiskach, jak i na tych zacienionych. Szczególnie dobrze bodziszek prezentuje się na rabatach w zestawieniu z innymi roślinami, ponieważ gęsto się rozrasta, tworząc atrakcyjne tło dla wyższych roślin ozdobnych.

Sprytne sposoby na komary w ogrodzie i na tarasie 

Zwróć też uwagę na aranżację ogrodu. Musisz wiedzieć, że niektóre miejsca sprzyjają rozwojowi kolonii komarów i mogą z czasem stać się ich istną wylęgarnią. Chodzi o gęsto zarośnięte i zacienione rabatki oraz zbiorniki wody stojącej. Zanim założysz oczko wodne lub zaczniesz gromadzić deszczówkę do podlewania ogrodu zastanów się, czy faktycznie jest to dobre posunięcie – może się okazać, że stanie się to zaproszeniem dla niechcianych gości w twoim ogrodzie i na tarasie. 

Co jeszcze na komary?

Kolejnym sprytnym sposobem na komary może być też zaproszenie do swojego ogrodu nietoperzy. Jeden nietoperz jest w stanie w ciągu nocy złowić nawet kilka tysięcy komarów. To zatem naturalna metoda, dzięki które pozbędziesz się nieproszonych gości. Aby nietoperze pojawiły się w twojej okolicy musisz zamontować dla nich specjalną budkę. Należy ją umieścić w ustronnej części ogrodu np. na słupie, drzewie czy domku gospodarczym. Pamiętaj, aby wlot do budki nie był utrudniony np. przez gałęzie, aby zwierzątka mogły swobodnie się do niego dostać.

Zanim zaczniesz relaks na tarasie czy w ogrodzie, postaraj się też unikać stosowania perfum o kwiatowo-owocowym zapachu. Ta woń, podobnie jak zapach ludzkiego potu, działa na komary jak wabik. Dlatego jeśli nie chcesz być dla nich łakomym kąskiem, przed wyjściem na zewnątrz weź prysznic. Co ciekawe, warto zwrócić też uwagę na swój ubiór. Otóż intensywne kolory, jak żółć, pomarańcz, róż czy fiolet mogą przyciągać do ciebie meszki oraz osy. Dlatego na wieczorny relaks na ogrodzie lub tarasie warto wybrać neutralne barwy.

Jak widzisz domowe sposoby na komary nie wymagają stosowania silnych środków chemicznych. Wystarczy, że w aranżacji swojego ogrodu lub balkonu uwzględnisz wymienione wyżej rośliny balkonowe i zdasz się na kilka skutecznych trików, a komary nie będą cię niepokoić podczas odpoczynku na tarasie czy w ogrodzie.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny