Data modyfikacji:

Domowe sposoby na komary na balkonie i tarasie

Nie daj się komarom! Te niewielkie owady to prawdziwa zmora wiosennych i letnich miesięcy, ale nie załamuj rąk. Istnieją skuteczne domowe sposoby na komary. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z niechcianymi gośćmi na swoim balkonie lub tarasie.

Jest przyjemny wieczór, błogo odpoczywasz na swoim tarasie lub balkonie, ale nagłe słyszysz ten charakterystyczny dźwięk – uporczywe bzzzz. Oczywiście źródła tego dźwięku za nic w świecie nie możesz zlokalizować, ale przecież doskonale wiesz, co on zwiastuje – dokuczliwe swędzenie, zaczerwienienia skóry a nawet ból. Na szczęście są na to sposoby!

Rośliny odstraszające komary

Walkę z komarami zacznij od roślin. Istnieją bowiem gatunki kwiatów i ziół, które wydzielają zapach nieprzyjemny dla owadów i w efekcie działają jak naturalne odstraszacze komarów. Wśród roślin ozdobnych są to przede wszystkim lawenda, pelargonia czy kocimiętka. Jak czytamy na stronie Poradnik Zdrowie.pl, kocimiętka odstrasza komary dziesięciokrotnie skuteczniej, niż środki chemiczne. Zatem te kwitnące na fioletowo kwiaty ozdobne nie dość, że urozmaicą stylizacje twojego balkonu to jeszcze sprawią, że komary nie będą ci przeszkadzać w wieczornym odpoczynku.

Polecamy: Jak pozbyć się komarów z domu bez środków chemicznych?

Aby rośliny faktycznie zadziałały jako odstraszacz komarów, postaw na kilka sadzonek. Rozstaw je w różnych częściach balkonu, aby woń wydzielana przez kwiaty rozchodziła się po nim równomiernie. Do akcji mogą wkroczyć także inne rośliny. Takim zielonym sposobem na komary będzie też mięta, bazylia czy plektrantus, popularnie zwany komarzycą.

Zaproś nietoperze do swojego ogrodu

To może ci się wydawać dość dziwne, bo te nocne stworzenia budzą w nas nieuzasadniony lęk. Nie daj się jednak zwieść legendom, bo nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzątka. Jak czytamy na stronie internetowej Parku Narodowego w Borach Tucholskich, jeden nietoperz w ciągu nocy jest w stanie złowić nawet kilka tysięcy komarów. Zatem te nocne ssaki o złej sławie są twoimi największymi sprzymierzeńcami w walce z komarami.

Aby zapewnić sobie luksus sąsiedztwa nietoperzy, załóż dla nich specjalną budkę. To metoda powszechnie stosowana przez leśników, którzy w ten sposób przygotowują dla nietoperzy schronienia. Wystarczy, że przytwierdzisz specjalny nietoperzowy domek w ustronnej części ogrodu, najlepiej na ścianie budynku gospodarczego, na drzewie lub słupie. Warto pamiętać, aby wlot do budki był niczym nie osłonięty, co pozwoli zwierzątkom swobodnie się przemieszczać.

Kadzidełka, świece i domowe środki na komary

Masz dość chemicznych świec i pochodni przeciw komarom, które wydzielają nieprzyjemny zapach i duszący dym? Zdaj się na naturalne środki na komary, czyli olejki eteryczne. Na ich bazie możesz wykonać samodzielnie domowy spray odstraszający, którym posmarujesz skórę. W tym celu najlepiej sprawdzą się olejki migdałowy, cytrynowy, waniliowy czy eukaliptusowy.

Jeśli jednak nie chcesz sięgać po tego typu domowe sposoby na komary, nie rezygnuj z olejków eterycznych. Postaw na kadzidełka i świece nimi nasączone. Wybieraj naturalne świece, które dłużej się palą i dodaj do tego kadzidełka. W rezultacie nie dość, że odstraszysz owady, to jeszcze stworzysz na tarasie przyjemna atmosferę. Same plusy.

Sprawdź w Ceneo.pl lampy na komary.

Zanim wyjdziesz na balkon

Wiesz, co przede wszystkim przyciąga do nas komary? To dwutlenek węgla, który wydychamy, kwas mlekowy, pot oraz wilgoć. Z tym pierwszym niewiele zrobimy. Jednak zanim jednak wyjdziesz na balkon, warto wziąć prysznic. W ten sposób zmyjesz ze swojego ciała zapach potu i dla komarów będziesz mniej łakomym kąskiem. Co więcej, dla owadów kusząca jest również kwiatowo-owocowa woń. Dlatego jeśli chcesz spędzić spokojny wieczór na balkonie, zrezygnuj z zapachowych kosmetyków i perfum. Lepiej sięgnąć po bezwonne zamienniki.

Co ciekawe, twój ubiór podczas wieczornego wypoczynku na tarasie czy balkonie również ma znaczenie. I nie chodzi tu jedynie o długość rękawów czy nogawek spodni. Jak się okazuje, komary przyciągają ciemne barwy, więc jeśli nie chcesz opędzać się od niechcianych gości na balkonie, wybierz jasne ubrania. Pamiętaj jednak, że najlepszym rozwiązaniem będą te w neutralnych kolorach. Intensywne barwy np. róż, fiolet czy pomarańcz, zadziałają jak wabik na meszki i osy.

Ogród wolny od komarów

Musisz tez wiedzieć, że twój ogród może stać się siedliskiem komarów. Otóż owady te uwielbiają wszelkie zbiorniki stojącej wody. Nie myśl jednak, ze jeśli nie masz na działce oczka wodnego, to sprawa załatwiona. Jeśli zbierasz deszczówkę do podlewania ogrodu lub gdzieś na działce zalega wiecznie zapełniony pojemnik z wodą, to wiedz, że jest on idealną wylęgarnią komarów. Jeśli więc chcesz się ustrzec przed sąsiedztwem komarów, zbiornik na deszczówkę przykryj gęstą siatką, która uniemożliwi owadom dostęp do wody. Unikaj też tworzenia mocno zarośniętych i zacienionych rabat, ponieważ one również mogą stać się siedliskiem komarów.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny