Data publikacji:

Róża – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Róża nazywana jest królową kwiatów – nic dziwnego. Jej wyjątkowy wygląd oraz niesamowity zapach uwielbia chyba każdy. Poznaj najciekawsze odmiany róż oraz dowiedz się, jak hodować ten niezwykłej urody kwiat.
Róża

Róża – uprawa

Róża to kwiat niezwykłej urody, który symbolizuje delikatność, piękno, ale najbardziej znana jego symbolika dotyczy miłości. Czerwona róża symbolizuje głębokie uczucie, które może połączyć dwoje ludzi. Z tego powodu jest ona najpopularniejszym kwiatem wręczanym swoim ukochanym, często jest także wykorzystywana w ozdabianiu pomieszczeń na różne miłosne okazje: walentynki, śluby czy urodziny. Jednak dlaczego nie cieszyć się nią na co dzień, sadząc ją w swoim ogrodzie?
Róża to roślina dość prosta w uprawie. Pochodzi ona z rodziny różowatych – krzewów i pnączy, które naturalnie występują na półkuli północnej: w Europie, Azji, Ameryce Północnej. Choć prawdopodobnie pochodzą z Azji Wschodniej, a dokładniej z Chin. Można je więc spotkać w zaroślach oraz formacjach leśny. Róże są jednak bardzo chętnie sadzone w ogrodach, które dzięki nim zyskują niepowtarzalny wygląd. Krzewy osiągają zazwyczaj 3 metry wysokości, zaś pnącza dosięgają, w zależności od odmiany, nawet do 30 metrów. Posiadają one gęsty pokrój, z kolczastymi pędami.
Większość roślin z tej rodziny posiada przepięknie pachnące kwiaty, które bardzo chętnie odwiedzają owady. Kwiaty są duże, obupłciowe i wyrastają z szypułek, które mogą być osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Co ciekawe, korona kwiatu z reguły jest 5-płatkowa. Właśnie dzięki niezwykłym kwiatom róże wykorzystywane są jako rośliny ozdobne.
Z róży pozyskać można olejek różany, olej różany oraz hydrolat różany, które wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym oraz perfumeryjnym. Ciekawą i mniej znaną informacją jest to, że róże są też roślinami leczniczymi oraz jadalnymi.

Róża – odmiany

Na świecie nie ma chyba takiej drugiej rośliny, która cieszyłaby się tak dużym zainteresowaniem, ale także tak dużym zróżnicowaniem gatunkowym, w których zawartych jest wiele odmian. Znanych jest aż około 260 gatunków tej niezwykłej rośliny. Nie sposób w niniejszym artykule wyróżnić ich wszystkich, dlatego wymienimy – naszym zdaniem – najciekawsze i najpiękniejsze odmiany róż. Wyróżnić można wiele grup róż – są to róże pnące, angielskie, parkowe, okrywowe, rabatowe, miniaturowe oraz wielokwiatowe. Każda z nich posiada co najmniej kilkanaście odmian:
  • Róża Dame de Coeur – odmiana wyhodowana w 1958 roku o kwiatach w kolorze szkarłatu i żywej czerwieni z odmiany róż wielokwiatowych. Jej kwiaty są duże i gęsto wyrastające z łodyg. Pędy pojawiają się już od drugiej połowy czerwca, zaś drugie kwitnienie następuje do później jesieni. Dame de Coeur to niezbyt wysoki krzew, który preferuje miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne.
  • Róża Schneewittchen – jest to odmiana rabatowa, która również została wyhodowana w 1958 roku, posiada jednak piękne, bardzo duże, śnieżnobiałe kwiaty. Pędy tej odmiany są praktycznie bezkolcowe. Schneewittchen tworzy krzewy, które preferują stanowiska półcieniste.
  • Róża Masquerade – jest to odmiana karłowata, która posiada bardzo ciekawe kwiaty. Ich kolor przechodzi od cytrynowego, przez herbaciany, aż do czerwonych odcieni. Co ciekawe, ich barwa zmienia się nieco w zależności od pory roku, pogody, ale i wieku krzewu. Lubi stanowiska słoneczne.

Róża – wymagania

Większość odmian preferuje stanowisko słoneczne, a co za tym idzie, w cieniu mogą rosnąć gorzej. Najlepiej, aby krzew róży sadzić w miejscu osłoniętym od intensywnego wiatru. Nie lubią one rosnąć w zbyt obfitym zagęszczeniu, w takiej sytuacji mogą zacząć je atakować choroby grzybowe.

Róża – pielęgnacja

Elementem niezbędnym w pielęgnacji każdej róży jest jej cięcie. Należy je przeprowadzić na wiosnę, najlepiej w marcu, gdy największe mrozy ustąpią. Celem cięcia jest usunięcie chorych oraz martwych pędów, które mogą zablokować rozwój rośliny.
Ponadto róże wymagają intensywnego oraz częstego nawożenia preparatami do tego przeznaczonymi. Co ważne, róże nie przepadają za przelaniem, więc należy je podlewać regularnie, jednak niezbyt obficie.

Róża – jaka ziemia

Ów gatunek może być uprawiany bezpośrednio w ogrodzie, ale także na tarasach w dużych doniczkach. W ogrodzie krzew róży może sprawdzić się jako pojedyncza roślina ozdobna, ale także jako forma kwiecistego żywopłotu. Róże preferują lekkie, przepuszczalne i żyzne gleby, które posiądą lekko kwaśny lub obojętny odczyn (w granicach 6–6,5 pH).

Róża – kwitnienie

Jaki jest termin kwitnienia róż? Zazwyczaj róże zaczynają swoje kwitnienie w czerwcu, a kończą przed pierwszymi przymrozkami. Większość odmian powtarza kwitnienie przez cały ten okres, jednak wszystko jest zależne od wybranego przez nas gatunku. Jeśli więc zależy nam na pięknych kwiatach przez cały letnio-jesienny okres, warto zdecydować się na krzewy i pnącza, które mają to w zwyczaju.
Pamiętajmy jednak, że jakość kwitnienia oraz jego długość uzależniona jest także w dużej mierze od pielęgnacji. Jeśli prawidłowo przycinamy, nawozimy i podlewamy roślinę, odwdzięczy się ona pięknym wyglądem. Nie należy także zapominać, że również stanowisko ma ogromne znaczenie. Jeśli róża preferuje wystawę słoneczną, to właśnie dzięki takiemu ulokowaniu będzie mogła wykształcić piękne i pachnące korony kwiatowe.

Róża – przesadzanie

Róże tworzą bardzo rozbudowany, a co za tym idzie – długi system korzeniowy, w efekcie nie przepadają za przesadzaniem. Co więcej, starsze osobniki wręcz źle znoszą zmianę lokalizacji. Jeśli jednak istnieje taka konieczność, róże należy przesadzać jesienią, do pierwszych przymrozków. Rośliny posadzone w tym terminie lepiej się regenerują. Należy pamiętać, aby przy tej czynności przenieść różę z możliwie największą bryłą korzeniową.