Data modyfikacji:

Ruska bania. Co to jest i ile kosztuje?

Ruska bania to rosyjska odmiana sauny, która mieści się zazwyczaj w drewnianym domku ustawionym w ogrodzie. Czasem nazwą tą określa się również wielkie drewniane balie wyposażone w piec podgrzewający wodę. Zobacz, ile kosztuje ruska bania i jak ją zbudować samodzielnie.

ruska bania

Ruska bania – co to jest?

Ruska bania to miejsce służące do relaksu i odnowy biologicznej. Na czym polega ruska bania? Określenie to może oznaczać dwie rzeczy – rosyjską odmianę sauny lub drewnianą balię z piecem podgrzewającym wodę.

Ruska bania w pierwszym znaczeniu to rodzaj sauny suchej, która dawniej była miejscem spotkań towarzyskich. Mieści się zazwyczaj w drewnianym domku postawionym w ogrodzie i składa się z dwóch pomieszczeń. W pierwszym znajduje się przebieralnia, w której zgodnie z tradycją odpoczywa się, pijąc ziołowe herbatki. W drugim zaś stoi piec opalany drewnem, który nagrzewa ułożone na nim kamienie, oraz ławy do siedzenia.

Przeczytaj także: Sezon grzewczy w domu – 4 rzeczy, o jakich musisz pamiętać, zanim odkręcisz grzejniki

Podczas seansu w ruskiej bani chłoszcze się ciało witkami brzozowymi lub jałowcowymi w celu poprawy krążenia. Można przebywać w niej przez kilkanaście minut. Następnie należy zanurzyć się w zimnej wodzie – dlatego właśnie obok bani warto postawić natrysk lub dużą balię. Co ciekawe, według wierzeń ludowych w ruskiej bani miało dochodzić do kontaktu człowieka z demonami.

Ruską banią określa się również wielką balię z naturalnego drewna, w której zażywa się gorących kąpieli. Jest wyposażona w piec podgrzewający wodę. Taką ruską banię stawia się ogrodzie. Warto korzystać z niej szczególnie zimą, a po półgodzinnym seansie natrzeć się śniegiem w celu zahartowania organizmu.

Obydwa rodzaje ruskiej bani mają szereg właściwości prozdrowotnych. Regularne seanse poprawiają krążenie i odporność, przyspieszają przemianę materii, poprawiają stan skóry, relaksują i działają przeciwbólowo.

Ile kosztuje ruska bania?

Gotowy domek z sauną można kupić w cenie od 10 do 20 tysięcy złotych. Za drewnianą balię zapłacisz zdecydowanie mniej. Ruską banię można jednak zbudować samodzielnie. Cena konstrukcji będzie wówczas znacznie mniejsza.

Ruska bania – jak zbudować rosyjską saunę?

Jak zbudować rosyjską saunę, czyli ruską banię? Najpierw wygospodaruj w ogrodzie nieco miejsca – wystarczy 10-15 metrów kwadratowych. Następnie przygotuj podłoże. Musi być odpowiednio stabilne, sprawdzi się np. płyta fundamentowa lub kostka brukowa.

Jakie drewno wybrać? Musi być twarde i wytrzymałe, na przykład świerk. Zabezpiecz je impregnatem. Następnie zabierz się za budowę konstrukcji sauny.

Zazwyczaj ma ona postać małego domku lub walca leżącego poziomo. W środku ruskiej bani wydziel dwa pomieszczenia. W jednym powinny znajdować się drewniane ławy oraz ewentualnie prysznic. W drugim zaś należy umieścić ławy oraz piec.

Klasycznym rozwiązaniem jest piec na drewno, jednak możesz wybrać również elektryczny. Cena takiego pieca wynosi od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Wybierasz drewno? Pamiętaj o stworzeniu miejsca do jego składowania. Piec należy obłożyć kamieniami, które podczas seansu użytkownicy będą oblewać wodą.

Na koniec warto zadbać o ocieplenie dachu i podłogi oraz pokrycie dachu gontem lub darnicami. Dobrym pomysłem jest również postawienie obok ruskiej bani balii z zimną wodą, do której będziesz wskakiwać po saunowaniu.

Ruska bania – jak zamontować drewnianą balię z gorącą wodą w ogrodzie?

Jak zbudować ruską banię w znaczeniu balii z gorącą wodą? Na początku wygospodaruj wolne miejsce w ogrodzie. Wybierz solidne drewno dobrej jakości i zaimpregnuj je. Co dalej? Dokładną instrukcję znajdziesz w poniższym filmiku.

Autorka: Olga Wacholc