Data publikacji:

Salon 25 m2 – aranżacje. Pomysły na urządzenie salonu 25 m2

Jeśli w swoim domu masz salon 25 m2, aranżacje z pewnością będą dla Ciebie interesującym tematem. Niektóre osoby chcą, by aranżacja salonu 25 m2 nie generowała zbyt wysokich kosztów. Są też osoby, które są w stanie wydać krocie na salon z aneksem kuchennym – aranżacje mają być po prostu luksusowe. Bez względu na to, ile zasobów finansowych chcesz przeznaczyć na 25 m2, aranżacje salonu z aneksem 25 m2 zawsze mają możliwość wywołania efektu WOW. Sprawdź, co powinna uwzględniać aranżacja salonu z aneksem kuchennym 25 m2!
salon 25m2 aranżacje

Aranżacja salonu 25 m2 – na co trzeba zwracać szczególną uwagę?

Aranżacja salonu z kuchnią 25 m2 to spore wyzwanie – do zagospodarowania masz całkiem pokaźną przestrzeń. Na dodatek jest to przestrzeń otwarta, przez co raczej trzeba skoncentrować się na zachowaniu jednego stylu, chyba że masz odwagę i ochotę na łączenie stylów. O ile zamknięta kuchnia nie musi być udostępniana dla gości, to pomieszczenia łączone typu salon z aneksem kuchennym wymagają dopracowania szczegółów – stają się częścią reprezentacyjną danego domu lub mieszkania.
Jeśli chodzi o wybór stylu, to jest to uzależnione od Twojego gustu. Jak najbardziej możesz zainspirować się magazynami o tematyce wystroju wnętrz, katalogami branżowymi czy przykładowymi realizacjami prezentowanymi w popularnych mediach społecznościowych. Jeśli jednak chcesz mieć oryginalny styl, stań się kreatorem lub kreatorką swojego salonu od A do Z.
Ogromne pole do popisu dają Ci ściany, które możesz przyozdobić wyszukanymi barwami farb lub tapetami (również fototapetami). Fototapety były modne za czasów PRL, ale obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Dzięki fototapetom możesz odwrócić uwagę od tego, że masz na przykład za mało mebli w salonie. Fototapeta może stać się najważniejszą dekoracją w salonie – od razu rzuca się w oczy.
Do wyboru masz bardzo urozmaicone wzornictwo – od motywów z przyrodą w roli głównej po zaskakujące abstrakcje i efekty specjalne (typu wrażenie, że zaraz coś spadnie). Jeśli preferujesz tapety standardowe, to również masz wielki wybór – tapety potrafią zahipnotyzować swoją urodą. By nie przytłoczyć salonu zbyt bogatymi wzorami, przyklej tapetę na ścianie, którą chcesz wyeksponować. Resztę ścian pomaluj farbą w wybranym przez Ciebie kolorze. 
Pamiętaj o podłodze. Wymień stare panele podłogowe na nowe. Mogą to być panele tradycyjne lub panele winylowe. Podniszczone czy poprzecierane w różnych miejscach panele mogą zrujnować cały efekt aranżacji. Jeśli kochasz drewno, zdecyduj się na podłogę drewnianą, przy czym pamiętaj, że drewniana podłoga narzuci Ci konieczność kupienia wyłącznie drewnianych mebli (meble z płyty MDF bardziej pasują do typowych paneli).
W części kuchennej możesz na wybranym fragmencie położyć płytki. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie kuchni w czystości, a poza tym woda czy tłuszcz nie zniszczą podłogi. Ponadto może to być ciekawy akcent kolorystyczny.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym 25 m2 – co uwzględnić w planach zakupowych?

Aranżacja salonu z kuchnią 25 m2 powinna uwzględnić wszystkie potrzeby Twoje i Twojej rodziny. Czyli jeśli nie potrzebujesz kuchenki gazowej, nie planujesz jej zakupu tylko dlatego, że ktoś powiedział Ci, że taki sprzęt powinien być w Twoim domu. Możesz gotować na płycie gazowej, na płycie ceramicznej lub na kuchence indukcyjnej czy elektrycznej.
Przy wyborze lodówki, jeśli nie jest przeznaczona do zabudowy, łącz design z funkcjonalnością. Lodówka ma być po prostu ładna, przy czym definicja tego, co jest ładne, zawsze jest kwestią osobistego gustu.
Jeśli masz dużą rodzinę lub nie lubisz poświęcać czasu na zmywanie naczyń, kup zmywarkę. Możesz ją mieć w wersji wolnostojącej lub do zabudowy. Jeśli nie masz wielu naczyń, kup mniejszą zmywarkę. Zwróć uwagę na programy, jakimi dysponuje dana zmywarka, a także zbadaj, czy jest energooszczędna.
Wybór mebli do salonu nie jest aż tak prostym zadaniem, jak myślisz. Skoncentruj się na podjęciu decyzji o zakupie wygodnego zestawu wypoczynkowego. Może to być moduł sofa plus dwa lub trzy fotele, lub sama sofa. Jeśli chcesz umożliwić swoim gościom skorzystanie z noclegu, a nie masz oddzielnego pokoju na tego typu okoliczność, sprawdź, czy dana sofa ma funkcję spania. Jeśli chodzi o materiał obiciowy, to mogą to być tkaniny o jednolitym kolorze lub wielobarwne, może to być skóra ekologiczna lub skóra naturalna.
Jeśli aranżacja salonu 25 m2 nie może zabrać Ci za dużo czasu, zdecyduj się na meble Ikea. Możesz ustawiać je w różnych konfiguracjach. Zaletą tych mebli jest między innymi wyjątkowo prosty montaż (instrukcja jest klarowna, a w paczkach nie ma braków, które by uniemożliwiły lub utrudniły montaż). Meble tej firmy cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Ich jedyną wadą może być to, że są zbyt rozpowszechnione, przez co można je zastać w prawie każdym domu. Nie jest to jednak aż tak duży problem, gdyż aranżacja salonu 25 m2 może uwzględniać rozmaite dekoracje, co nada wnętrzu indywidualny wygląd.

Salon 25 m2 – aranżacje okien

Nie zapominaj o oknach – możesz zdecydować się na rolety o różnym stopniu zaciemnienia lub na firany i zasłony. O ile rolety są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości, to firany i zasłony mogą okazać się bardziej dekoracyjne. Przy czym wymagają więcej zaangażowania (trzeba je zdejmować do prania, a po praniu trzeba je starannie rozmieścić na karniszach).
Zdjęcie: Pressmaster/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.