Data publikacji:

Salon w stylu klasycznym z nowoczesnym – jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym w salonie?

Współczesne i tradycyjne szkoły designu wnętrz wydają się kompletnie niekompatybilne ze sobą. Przy odrobinie pomysłowości i kreatywności oba nurty mogą się jednak uzupełniać w zaskakujący sposób. Podpowiadamy, jak urządzić salon w stylu klasycznym z nowoczesnym i vice versa.
Salon w stylu klasycznym z nowoczesnym

Styl klasyczny z nowoczesnym w salonie – połączenie ognia z wodą?

Chociaż z pozoru połączenie nowoczesnego i minimalistycznego designu z klasycznymi wzorami z XIX i początku XX wieku wydaje się niezwykle trudnym wyzwaniem, w rzeczywistości nie jest ono aż tak trudne. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek, które pozwalają na przygotowanie salonu w stylu klasycznym z nowoczesnym oraz w stylu nowoczesnym wzbogaconym elementami klasycznymi.

Kolory w salonie w stylu klasyczno-nowoczesnym

Pod względem preferowanych kolorów oba style są ze sobą w dużej części zbieżne. W salonie klasyczno-nowoczesnym dominują więc w dużej mierze stonowane i naturalne odcienie. We wnętrzu dominują więc najczęściej biele, beże, brązy lub szarości. Przełamać możemy je jednak dodatkami (zasłony, poduszki, dywany) i interesującymi akcentami w innych kolorach. Najczęściej będzie to czerń kojarzona z nowoczesnym designem albo ciemne granaty, zielenie, żółcie, czerwienie i turkusy. Monotonię rozwieją też materiały, takie jak złoto, miedź, srebro lub brąz.

Podłogi i ściany w salonie klasyczno-nowoczesnym

Salon w stylu klasycznym z nowoczesnym to podłoga wykonana z wysokiej jakości paneli lub desek. Często spotykane są też tradycyjne parkiety, które we wnętrzach stawiających na bardziej współczesny wygląd (np. salonach urządzonych w loftach) często maluje się na bardzo ciemny lub czarny kolor. Podłogę zdobi oczywiście dywan lub chodnik. W zależności od tego, na jaki akcent stawiamy, wybieramy produkty z kwiecistymi motywami albo ich nowoczesne zamienniki w stonowanych barwach z geometrycznymi rysunkami.
Wygląd ścian salonu zależy od dominującego w pomieszczeniu klimatu. W bardziej nowoczesnych przestrzeniach decydujemy się na ich wykończenie matową lub satynową farbą. Dobrze komponować będą się też tu ściany z odsłoniętą cegłą lub naśladującymi ją kaflami. W salonach, w których dominuje tradycja, używa się wzorzystych tapet lub ozdobnej drewnianej boazerii. Bez względu na przeważającą aranżację, w pomieszczeniu nie powinno zabraknąć dobrze widocznych listew przypodłogowych.

Meble w salonie klasyczno-nowoczesnym

W salonie, w którym łączymy meble w stylu klasycznym i nowoczesnym, proporcje, w jakich tego dokonujemy, zależą od charakteru wnętrza. Jeżeli chcemy nieco odświeżyć tradycyjny pokój, najprostszym rozwiązaniem jest wstawienie kilku mniejszych modernistycznych mebli, które nie będą się gryzły z resztą. Dobrym dodatkiem jest więc np. szklany stolik kawowy, minimalistyczny stół lub krzesła do jadalni, a także niski puf lub fotel do czytania ustawiony w rogu pomieszczenia.
Ciekawe efekty osiągniemy także odwracając sytuację. Pamiętajmy jednak, że duża tapicerowana sofa lub mocno zdobione krzesła mogą zakłócić równowagę w nowoczesnym wnętrzu, ale pojedynczy mebel, np. stolik na lampę czy kredens, będzie niezwykle interesującym dodatkiem, zbliżającym salon do stylu glamour.
Popularne jest także wstawianie całego kompletu minimalistycznego i nowoczesnego w formie mebli do wiekowych wnętrz, np. wysokich mieszkań w kamienicach z XIX wieku, które posiadają tradycyjne podłogi, stolarkę drzwiową i okienną. Dzięki swojemu niepozornemu i neutralnemu wyglądowi, świetnie wyeksponują historyczny charakter salonu.

Oświetlenie w salonie klasyczno-nowoczesnym

W salonach klasyczno-nowoczesnych najczęściej spotykanym współczesnym dodatkiem jest właśnie oświetlenie. Dobrze dobrane nowoczesne lampy w zadowalający sposób będą komponować się z tradycyjnymi meblami i dodatkami. Polecić tu można zwłaszcza bardzo minimalistyczne, acz eleganckie, wiszące modele z żarówkami zamkniętymi w szklanych kulach lub osłoniętymi przezroczystymi abażurami. W roli dodatkowego oświetlenia dobrze sprawdzą się też nowoczesne listwy lub małe reflektory LED, które wspomogą np. klasyczne żyrandole.

Dodatki w salonie klasyczno-nowoczesnym

Ponieważ nowoczesne salony unikają zazwyczaj dużej ilości dodatków, ustawienie w nich np. tradycyjnej ozdobnej ramy na obraz lub lustro, świecznika, kasetki lub miski czy figurki, może zaskoczyć naszych gości, bowiem nawet jeden „niepasujący do reszty” przedmiot od razu rzuci się w oczy.
W tradycyjnych salonach nowoczesne dodatki mogą zgubić się w natłoku innych bibelotów i akcesoriów. Najbardziej interesującym pomysłem na uwspółcześnienie dekoracji jest więc np. skorzystanie z nowoczesnej ceramiki (miski, pojemniki, talerzyki i wazony), a także drobnych gadżetów, takich jak podpórki pod książki, niewielkie lampki, zegary lub plakaty, grafiki i abstrakcyjne obrazy w szklanych antyramach.
Zdjęcie: Envato Elements