Data publikacji:

Salon w stylu nowojorskim: inspiracje

Budowa czy remont mieszkania zazwyczaj kończy się na etapie wystroju wnętrz. Moment ten, chociaż jest ostatnim punktem na remontowej liście zadań, często okazuje się najtrudniejszym ze wszystkich. Urządzanie każdego z pomieszczeń w domu wielu osobom przysparza sporo problemów, ponieważ ilość decyzji i wyborów, jakich należy wówczas dokonać, jest zaskakująco duża.
salon w stylu nowojorskim
Meblowanie salonu to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych etapów, ponieważ w większości domów i mieszkań salon stanowi centralną część, w której domownicy spędzają najwięcej czasu każdego dnia. Dobrą praktyką podczas urządzania wnętrz jest czerpanie inspiracji z różnych stylów. W myśl tej zasady wiele osób podczas meblowania swojego salonu sięga po inspiracje z modnych wnętrz, decydując się na salon w stylu nowojorskim.
Salon w stylu nowojorskim to z pewnością jeden z lepszych wyborów, ponieważ styl ten jest niezwykle modny i uniwersalny. Czym charakteryzuje się ten styl oraz jakie meble do salonu w stylu nowojorskim wybrać? Aby poznać odpowiedzi na te pytania oraz dowiedzieć się, jak wygląda aranżacja salonu w stylu nowojorskim, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Salon w stylu nowojorskim. Czym charakteryzuje się styl nowojorski?

Styl nowojorski przez wiele osób uznawany jest za ponadczasowy klasyk, który sprawdza się w niemal każdym domu. Z tego powodu nikogo nie powinien dziwić fakt, że salon w stylu nowojorskim to obecnie jeden z najmodniejszych trendów w świecie urządzania wnętrz. Czym charakteryzuje się styl nowojorski?
Salon w stylu nowojorskim powinien mieć stonowane kolory w optymalnych proporcjach. Ta cecha czyni ze stylu nowojorskiego styl klasyczny i uniwersalny, a przy tym niezwykle elegancki. Podstawowa zasada, jaka powinna przyświecać podczas meblowania salonu w takim stylu, to zasada 70/20/10. Co to oznacza? Cyfry te to określenie proporcji kolorów wyrażone w procentach. Oznacza to, że kolor podstawowy, czyli dominujący, powinien stanowić 70% całej kolorystyki w pomieszczeniu. 20% powinien stanowić kolor uzupełniający, pozostający w niewielkim kontraście do koloru bazowego. Natomiast pozostałe 10% to widoczny kontrapunkt kolorystyczny, który uzupełni całość.
Punkt centralny, czyli tzw. facial point, to kluczowy punkt, jaki charakteryzuje salon w stylu nowojorskim. Takim elementem w większości przypadków jest mebel wypoczynkowy, czyli na przykład kanapa, fotel lub narożnik w zestawie z modnym stolikiem kawowym wykonanym z drewna i szkła.
Kolejną cechą, która wyróżnia styl nowojorski, jest brak ostrych krawędzi i mocno zarysowanych linii. Salon w stylu nowojorskim to eleganckie pomieszczenie, w którym dominują miękkie, delikatne kształty, co sprawia, że całe pomieszczenie wygląda przytulnie i harmonijnie.

Meble do salonu w stylu nowojorskim

Salon w stylu nowojorskim z założenia powinien być synonimem wygody, dlatego urządzając salon w takim stylu, należy szczególną uwagę zwrócić na wygodę i komfort wybieranych mebli. Jakie meble należy wybrać do salonu w stylu nowojorskim?
Podstawowym elementem, który definiuje salon w stylu nowojorskim, jest wygodna i elegancka kanapa. Sofa w takim salonie powinna mieć opływowy kształt oraz delikatny, przyjemny w dotyku materiał. Istotne dodatki do kanapy, które powinny znaleźć się w salonie w stylu nowojorskim, to poduchy. Wiele poduszek na kanapie sprawia, że pomieszczenie wygląda przytulnie, domowo, ale także bardzo elegancko.
W zestawieniu z kanapą dobrze prezentuje się także fotel. Jaki fotel wybrać? W tym przypadku nie ma określonej jednej zasady co do wielkości i wyglądu fotela. Salon w stylu nowojorskim będzie dobrze wyglądał zarówno z dużym, rozłożystym fotelem, jednak w przypadku mniejszych przestrzeni warto postawić na nieco mniejszy model, który także pasuje do tego stylu. Przy wyborze fotelu niezwykle ważne jest jego obicie, dlatego najlepszym wyborem, który wpisuje się w zasady stylu nowojorskiego, jest obicie wykonane z aksamitu, weluru lub innego, podobnego materiału.
Dopełnieniem strefy wypoczynkowej jest stolik kawowy. Salon w stylu nowojorskim potrzebuje stylowego, ale klasycznego narożnika, dlatego dobrym wyborem są te wykonane z drewna i szkła. Drewno sprawia, że wnętrze wygląda przytulnie, a szklane elementy dodają elegancji.

Salon styl nowojorski – jakie dodatki warto wybrać?

Salon w stylu nowojorskim to niezwykle modne wnętrze, dlatego potrzebuje odpowiednich dodatków. Co wybrać do salonu w takim stylu? Zdecydowanie podstawą są zasłony dopasowane do okien. Salon w stylu nowojorskim powinien mieć długie, grube zasłony. Taki wybór sprawia, że salon w stylu nowojorskim wygląda bardziej przytulnie i domowo, a grube zasłony dodają także intymności.
Kolejnym ważnym punktem na liście dodatków są lustra. Salon w stylu nowojorskim powinien mieć duże lustra konieczne oprawione w zdobione ramy. Taki dodatek nie tylko dobrze wygląda na ścianie, ale także sprawia, że salon optycznie się powiększa. Dobrym dodatkiem do zawieszenia na ścianach są także obrazy lub plakaty, a aby dodać rodzinnego klimatu, warto postawić na galerię pamiątkowym zdjęć rodzinnych w ozdobnych ramkach.
Salon w stylu nowojorskim potrzebuje także odpowiedniego oświetlenia. Postawą jest duży żyrandol umieszczony w centralnej części sufitu, dzięki czemu stanowi główny punkt świetlny oraz ważną dekorację. Inne punkty świetlne, które warto umieścić w salonie w takim stylu, to kinkiety rozmieszczone na ścianach oraz lampa stołowa lub podłogowa.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!