Data publikacji:

Salon w stylu tradycyjnym – jak urządzić salon w stylu tradycyjnym?

Wnętrza przygotowana na tradycyjną modłę odnoszą się bezpośrednio do historii i sprawdzonych wzorów sprzed dziesiątków, a nawet setek lat. Pomieszczenia zaaranżowane w ten sposób są ciepłe i komfortowe, zachęcając do spędzania w nich wolnego czasu. Dowiedz się zatem, jak urządzić salon w stylu tradycyjnym.
Salon w stylu tradycyjnym
Nie ma wątpliwości co do tego, że obecnie na rynku wnętrzarskim dominującymi trendami są przeróżne warianty i mutacje stylu skandynawskiego oraz minimalistycznego. Wykorzystują one niezwykle proste i ascetyczne formy, preferują czysty utylitaryzm oraz stawiają na surowe i zimne materiały, takie jak beton, szkło czy stal. Wiele osób odrzuca jednak tego typu estetykę i klimat, poszukując komfortu w uniwersalnych i sprawdzonych rozwiązaniach sprzed lat. Tego typu ponadczasowe i ciepłe wnętrza, w których odnajdzie się praktycznie każdy, reprezentuje styl tradycyjny lub klasyczny. Jego cechy najlepiej chyba uwidaczniają się w salonie, a więc pomieszczeniu, w którym spędzamy zazwyczaj większość swoich wolnych chwil w domu.

Czym jest styl tradycyjny?

Podczas urządzania każdego tradycyjnego wnętrza warto pamiętać, że „tradycja” definiowana jest na różne sposoby, w wielu krajach oraz regionach świata. Styl tego typu nie stara się więc odtworzyć wyglądu mieszkania w jakiejś konkretnej epoce historycznej. Jego ramy są dość elastyczne i zostawiają duże pole do popisu dla każdego projektanta, pozwalając łączyć w ich obrębie dowolnie pasujące do siebie elementy.
Wnętrza tradycyjne odwołują się najczęściej do klasycznych zachodnich/europejskich wzorów, zdobień i akcesoriów dekoracyjnych sprzed II wojny światowej i z XIX wieku, choć niektórzy sięgają po nieco starsze akcenty z XVIII stulecia. Znaczna część wnętrz tego typu czerpie największe inspiracje ze stylu angielskiego.
W pomieszczeniach tradycyjnych zagoszczą więc przede wszystkim ciężkie drewniane i tapicerowane meble, perskie dywany, grube zasłony z firanami, różnego typu antyki i dzieła sztuki, a także stonowane kolory i szlachetne materiały takie jak srebro, złoto czy marmur. Równie ważne jest odpowiednie wykończenie ścian (boazerie, listwy dekoracyjne), a także podłóg (parkiety).
Podczas planowania tradycyjnego wnętrza stawiamy na materiały najwyższej jakości, dbając też o harmonijne i eleganckie zestawienie wszystkich dobranych elementów. Pomieszczenia nie mogą wydać się zbyt puste ani też zanadto przeładowane przedmiotami i dekoracjami.

Salon w stylu tradycyjnym – inspiracje – co należy wiedzieć?

Salon w stylu tradycyjnym przygotujemy w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Na małych przestrzeniach trzeba jednak koniecznie pójść na pewne kompromisy. Rezygnujemy więc z dużych mebli, zajmujących wiele miejsca dekoracji (obrazy, lustra, rzeźby), a także ciemnych zasłon i podłóg, ponieważ optycznie i fizycznie jeszcze bardziej zmniejszają cenną przestrzeń.

Kolory w tradycyjnym salonie

Jeżeli chodzi o kolory, to decydujemy się przede wszystkim na neutralne barwy. Podstawą są tutaj beże, którym mogą towarzyszyć biele, brązy i popiele. W zależności od potrzeb, aranżację mogą uzupełnić też ciemne zielenie, granaty, a także turkusy.

Ściany w salonie w stylu tradycyjnym

Ściany w tradycyjnym salonie malujemy wysokiej jakości matowymi lub satynowymi farbami, nie zapominamy przy tym o ozdobnych listwach przypodłogowych oraz podsufitowych. Dobrym rozwiązaniem może być też boazeria typu angielskiego albo tapety. W przypadku tych ostatnich sięgamy po artykuły wysokiej klasy, z eleganckimi kwiatowymi motywami.

Podłogi w salonie w stylu tradycyjnym

Podłogi w tradycyjnym salonie najlepiej, by były wyłożone tradycyjnym parkietem, ułożonym w jodełkę lub inne geometryczne wzory. Drugą opcją jest wykorzystanie desek, które najlepiej wykończyć połyskliwym lakierem. Ostatnim pomysłem są wysokiej jakości panele podłogowe, które skutecznie imitować będą dwa pozostałe i zazwyczaj znacznie droższe rozwiązania.
Na podłodze praktycznie obowiązkowo powinien znaleźć się klasyczny chodnik lub gruby dywan z kwiatowymi wzorami. Poszukujemy produktów, które nie będą gryzły się zakupionymi meblami, jak również kolorem podłogi lub ścian. Chociaż zaleca się użycie dywanów np. z wełny, alergicy oraz osoby niemające czasu na dość wymagającą pielęgnację tego typu materiału, mogą wybrać produkty ze sztucznych włókien.

Meble w salonie w stylu tradycyjnym

W salonie tradycyjnym powinna znaleźć się duża tapicerowana sofa o klasycznym kształcie (w małych wnętrzach może to być np. narożnik). Dobrym dodatkiem będą też pasujące do niej fotele oraz stolik kawowy. Obowiązkowym elementem jest też duża biblioteczka, przeszklony kredens lub szafy. Meble te wykonane są oczywiście z wysokiej jakości materiałów, w tym drewna, posiadają też zdobienia oraz rzeźbienia, których kształt, od bardzo oszczędnych po niezwykle wyszukane formy, zależy od naszych preferencji.

Oświetlenie w salonie w stylu tradycyjnym

Salon tradycyjny musi być dobrze oświetlony. Główna lampa zawiśnie w samym centrum pomieszczenia. Zazwyczaj jest to ozdobny metalowy lub kryształowy żyrandol, którego rozmiary dopasowujemy do rozmiarów wnętrza. Wspomaga go przynajmniej jedna stojąca lampa z abażurem albo co najmniej dwa kinkiety, rozmieszczone np. po obu stronach telewizora, kominka lub obrazu nad sofą.
Zdjęcie: Envato Elements