Data publikacji:

Skąd się biorą pluskwy domowe w mieszkaniu? Jak się ich pozbyć?

Pluskwy to insekty, które zyskały złą sławę. Niestety, coraz częściej pojawiają się nieproszone w naszych domach. Skąd się biorą pluskwy? Jak rozpoznać, że mamy problem z ich pojawieniem się? Jak się ich pozbyć? Aby poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania - przeczytaj nasz artykuł!
skad sie biora pluskwy

Skąd się biorą pluskwy? Podstawowe informacje

Pluskwa domowa to gatunek owada, który żywi się krwią zwierząt ciepłolubnych, w tym krwią człowieka. Swego czasu był wytępiony w krajach rozwiniętych, jednak w ostatnich latach obserwowany jest jego powrót. Jest to insekt bardzo uciążliwy dla lokatorów, gdyż żeruje, a więc pobiera niewielką ilość krwi od człowieka nocą.

Jest to spłaszczony, brązowo-czerwony insekt o długości 5 - 6 milimetrów. Jego rozmiar zależny jest od stadium rozwoju, w którym się znajduje. Na początkowym etapie może być wielkości główki od szpilki. Cykl życia pluskiew trwa od 5 tygodni do 4 miesięcy i jest uzależniony od temperatury otoczenia. Im wyższa temperatura, tym szybszy proces rozwoju szkodników. Ów owad nie posiada skrzydeł, nie potrafi także skakać, umie jednak wspinać się po ścianach, a nawet sufitach. Dorosła samica może złożyć nawet 200 - 500 jaj, co jest przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się pluskiew. Co ciekawe, pluskwy mogą przejść w stan hibernacji, nawet do 3 miesięcy, jeśli nie znajdą żywiciela.

Niestety, pluskwy coraz częściej stają się nieproszonymi gośćmi w naszych domach i mieszkaniach. Warto postawić sobie więc pytanie: z czego biorą się pluskwy w domu?

Skąd się biorą pluskwy domowe w mieszkaniu?

Od czego pluskwy w domu? Źródeł ich pojawienia się w naszych czterech ścianach jest wiele. Problem najczęściej dotyczy miejsc gęsto zamieszkałych: osiedli czy blokowisk. Wystarczy przenieść dorosłego osobnika/jajo na bucie lub części ubrania. Bardzo często pluskwy sprowadzamy do mieszkania wraz z powrotem z wyjazdów, gdy śpimy w hotelach. Zdarza się także, że pluskwy mogą przywędrować do nas wentylacją czy poprzez nieszczelności w oknach. Po czym poznać obecność pluskiew w domu? Oto oznaki:
  • ślady krwi na pościeli;
  • wylinki, jaja, martwe owady;
  • słodkawy, mdły zapach unoszący się w domu;
  • duże swędzące ugryzienia, które pojawiają się w grupach.

Jak pozbyć się pluskiew?

Skoro wiemy już, skąd się biorą pluskwy, należy zastanowić się, jak się ich pozbyć z przestrzeni domowej. Walka z tymi nieprzyjemnymi owadami nie jest niemożliwa to wygrania, jednakże jest trudna. Ze względu na specyficzne miejsce żerowania, sposób rozmnażania oraz etapy rozwoju - pozbycie się pluskiew to proces długotrwały, który należy powtarzać. Sposobów na ich pozbycie jest kilka. Na szczęście nie musimy od razu wynajmować do tego firmy specjalizującej się w dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji.
  • Środki chemiczne - Jednymi z najbardziej popularnych, ale też skutecznych sposobów niszczących pluskwy są środki chemiczne, które działają kontaktowo oraz na układ pokarmowy pluskiew. W ofercie sklepów znajdziemy preparaty w różnorodnych formach:
  • preparaty odymiające - do samodzielnego stosowania, do których wystarczy dodać nieco wody, aby zaczęły tworzyć mgłę o śmiertelnym działaniu dla pluskiew;
  • preparaty w formie sprayu, które są gotowe do użycia, są to produkty działające kontaktowo;
  • aerozol owadobójczy - również w formie gotowej do użycia, w formie bomby zamgławiającej;
  • proszek na pluskwy - produkt rozsypuje się w miejscu występowania insektów: przy łóżku, szafkach nocnych, przy krawędziach ścian i kątach pomieszczenia. Pamiętaj, że w przypadku większości środków chemicznych należy wynieść lub odpowiednio zabezpieczyć żywność, rośliny, a ludzie oraz zwierzęta domowe powinny opuścić mieszkanie. Dokładnie zasady bezpieczeństwa znajdziesz na każdym preparacie i stronie internetowej producenta.
Czytaj również: Proszek do pieczenia na pluskwy
  • Środki zamrażające - Innowacyjny spray zamrażający działa na zasadzie niskiej temperatury (około -45º C), co neutralizuje w sposób natychmiastowy pluskwy. Jest to produkt miejscowy, który powinien być stosowany na elementach, na których występują owady. Produkt jest bezzapachowy i bezpieczny dla dzieci oraz zwierząt domowych, gdyż nie zawiera insektycydów. Warto stosować go co kilka dni, aby mieć pewność, że wszystkie stadia zostały zneutralizowane.
  • Odstraszacze - Innym rozwiązaniem są odstraszacze, które wykorzystują do tego celu różne mechanizmy. Jednym z nich jest odstraszanie ultradźwiękami, które są bardzo agresywne dla pluskiew, przez co szkodniki zmuszone są do zmiany miejsca przebywania. Urządzenie tego typu emituje zmienne częstotliwości w zakresie od 30 000 Hz do 65 000 Hz poza sferą słyszalności ludzi. Dzięki temu ta forma odstraszania szkodników jest bezpieczna dla człowieka. Co więcej, odstraszacz jest w stanie zabezpieczyć aż 50 m² powierzchni! Inną formą odstraszania są płytki owadobójcze nasączone czynnymi środkami owadobójczymi i repelentami. Tego typu produkt zawiera silnie działające insektycydy. Powinny być one wymieniane co około 30 dni. Odstraszająco na pluskwy może także działać olejek lawendowy.
  • Pułapki - Producenci proponują także pułapki lepowe, które posiadają bardzo silny klej z atraktantem wabiącym owady. Zadaniem kleju jest odławianie osobników w różnych stadiach rozwoju. Większość pułapek nie zawiera trucizny, dlatego jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych. Co istotne, w miejscu bytowania pluskiew należy rozłożyć kilka pułapek, aby uzyskać zadowalający efekt.

Mity, skąd się biorą pluskwy

  • Pluskwy z brudu.

    Jednym z największych mitów dotyczących powyższych insektów jest ten mówiący, że pluskwy żerują tylko w mieszkaniach i domach, w których jest brudno. Bezpodstawne jest więc myślenie, iż wystarczy regularnie sprzątać, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Częste sprzątanie może jedynie spowodować, że szybciej zauważymy znaki ich bytowania w naszym domu. Co więcej, zarówno czystość, jak i wiek budynku nie mają znaczenie dla rozwoju pluskiew. Poziom czystości nie ma wpływu na występowanie pluskiew. Nie żywią się one resztkami jedzenia, roztoczami i tym podobnym. Do życia potrzebują żywiciela, którym jest człowiek - bez względu na to, w jakich warunkach sanitarnych żyje.

  • Ekskluzywne hotele są wolne od pluskiew.

    Powyższy mit nierozerwalnie związany jest z mitem nr 1. Choć może nam się wydawać, że hotel premium jest wolny od tych szkodników, nie jest to prawdą. Każde miejsce, w którym pojawia się wiele osób, jest potencjalnym miejscem bytowania pluskiew. Ważne jest więc, aby bez względu na miejsce nocowania, przeglądać tapczany, materace, kanapy, gdyż mogą być potencjalnymi miejscami bytowania pluskiew. W przypadku znalezienia szkodników, należy zgłosić się do obsługi hotelu.

  • Pluskwy przenoszą choroby.

    Wszelkiego rodzaju szkodniki wielu z nas kojarzą się z przenoszeniem mniej lub bardziej niebezpiecznych chorób. W przypadku sporej liczby zwierząt nie mija się to z prawdą, jednak nie dowiedziono, aby pluskwy przenosiły jakiekolwiek choroby. Jednakże ich ugryzienie może powodować stany alergiczne objawiające się zaczerwienieniem bądź wysypką.

  • Pluskwy bytują w całym domu/mieszkaniu. Myśl o pluskwach w całym mieszkaniu jest przerażająca, ale nie jest na szczęście prawdziwa. Te insekty żyją w łóżku oraz w jego pobliżu, a więc w miejscu, w którym śpimy. Nie znajdziemy ich więc w kuchni, łazience czy na tarasie. Jedynym wyjątkiem jest moment przyniesienia ich ze sobą na przykład na butach, ubraniach czy meblach. Jednak pluskwy zawsze przeprowadzą się w okolice miejsca, w którym zasypiamy.
Autor: Katarzyna Pyrek