Jest to spłaszczony, brązowo-czerwony insekt o długości 5 - 6 milimetrów. Jego rozmiar zależny jest od stadium rozwoju, w którym się znajduje. Na początkowym etapie może być wielkości główki od szpilki. Cykl życia pluskiew trwa od 5 tygodni do 4 miesięcy i jest uzależniony od temperatury otoczenia. Im wyższa temperatura, tym szybszy proces rozwoju szkodników. Ów owad nie posiada skrzydeł, nie potrafi także skakać, umie jednak wspinać się po ścianach, a nawet sufitach. Dorosła samica może złożyć nawet 200 - 500 jaj, co jest przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się pluskiew. Co ciekawe, pluskwy mogą przejść w stan hibernacji, nawet do 3 miesięcy, jeśli nie znajdą żywiciela.
Niestety, pluskwy coraz częściej stają się nieproszonymi gośćmi w naszych domach i mieszkaniach. Warto postawić sobie więc pytanie: z czego biorą się pluskwy w domu?
Jednym z największych mitów dotyczących powyższych insektów jest ten mówiący, że pluskwy żerują tylko w mieszkaniach i domach, w których jest brudno. Bezpodstawne jest więc myślenie, iż wystarczy regularnie sprzątać, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Częste sprzątanie może jedynie spowodować, że szybciej zauważymy znaki ich bytowania w naszym domu. Co więcej, zarówno czystość, jak i wiek budynku nie mają znaczenie dla rozwoju pluskiew. Poziom czystości nie ma wpływu na występowanie pluskiew. Nie żywią się one resztkami jedzenia, roztoczami i tym podobnym. Do życia potrzebują żywiciela, którym jest człowiek - bez względu na to, w jakich warunkach sanitarnych żyje.
Powyższy mit nierozerwalnie związany jest z mitem nr 1. Choć może nam się wydawać, że hotel premium jest wolny od tych szkodników, nie jest to prawdą. Każde miejsce, w którym pojawia się wiele osób, jest potencjalnym miejscem bytowania pluskiew. Ważne jest więc, aby bez względu na miejsce nocowania, przeglądać tapczany, materace, kanapy, gdyż mogą być potencjalnymi miejscami bytowania pluskiew. W przypadku znalezienia szkodników, należy zgłosić się do obsługi hotelu.
Wszelkiego rodzaju szkodniki wielu z nas kojarzą się z przenoszeniem mniej lub bardziej niebezpiecznych chorób. W przypadku sporej liczby zwierząt nie mija się to z prawdą, jednak nie dowiedziono, aby pluskwy przenosiły jakiekolwiek choroby. Jednakże ich ugryzienie może powodować stany alergiczne objawiające się zaczerwienieniem bądź wysypką.