Data publikacji:

Proszek do pieczenia na pluskwy: jak stosować?

Pluskwy potrafią zamienić spokojny sen we własnym łóżku w koszmar. Jeśli po nocy zauważysz na prześcieradle malutkie ślady krwi, a twoja skóra pokryje się swędzącymi bąblami, to znak, że być może masz właśnie problem z małymi owadami. Jak sobie z nimi poradzić? Jednym ze sposobów jest proszek do pieczenia na pluskwy. Zobacz, jak i kiedy go stosować!

Polecamy: Robaki w domu - jak je rozpoznać?

proszek do pieczenia na pluskwy

Co warto wiedzieć o pluskwach?

Na samym początku warto poznać swojego nowego wroga. Czym tak właściwie są pluskwy? To szkodniki, które mogą być niewidoczne gołym okiem, co może utrudniać walkę. Owady są bardzo małe i mają owalny kształt. Dorosłe osobniki mają długość wynoszącą maksymalnie 5-7 mm.

Warto podkreślić, że pluskwy dość szybko się rozmnażają. Przyjmuje się, że samica może złożyć nawet do 500 jaj w ciągu całego swojego życia. Każdego dnia pojawiają się 2-3 nowe jaja. Dlatego właśnie tak ważne jest szybkie rozpoczęcie walki ze szkodnikami.

Co istotne, pluskwy wcale nie pojawiają się w wyniku zaniedbania mieszkania i brudu. Najczęściej po prostu przynosi się je z zewnątrz, na przykład z hotelu, komunikacji miejskiej czy nawet teatru. Szkodniki bytują także w używanych meblach czy sklepach odzieżowych.

Proszek do pieczenia na pluskwy – jak go używać, aby poradzić sobie ze szkodnikami w domu?

Sposobów na rozprawienie się z domowymi szkodnikami jest wiele. Jednym z nich jest proszek do pieczenia na pluskwy, który najlepiej stosować w połączeniu z kminkiem. Ważne, aby proszek miał w składzie sodę oczyszczoną, która jest skuteczną metodą na pozbycie się z mieszkania innych insektów, na przykład mrówek.

Jak stosować kminek i proszek do pieczenia na pluskwy? Najlepiej jest spróbować znaleźć ich gniazdo. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić. Gdy uda ci się już zlokalizować miejsce bytowania pluskiew, wystarczy rozsypać tam mieszankę. Istnieje duża szansa, że zapach kminku odstraszy szkodniki.

Pamiętaj, że domowe sposoby są skuteczne w sytuacji, gdy pluskwy nie miały jeszcze szansy się rozmnożyć. Jeśli problem trwa od kilku tygodni czy nawet miesięcy, to o wiele lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją.

Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Znalezienie gniazda pluskiew w domu to już połowa sukcesu. Warto jednak pamiętać, że jest to zadanie dość trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Jeśli nie uda ci się go zlokalizować, to rozsyp proszek do pieczenia na pluskwy w pobliżu łóżka i kilku innych miejscach w pomieszczeniu.

Bardzo często można znaleźć pluskwy w materacu lub samej konstrukcji łóżka – w listwach, pod ramą i wszelkiego rodzaju szczelinach mebla. Jeśli nie zauważysz tam owadów, to przeprowadź inspekcję w całym pokoju. Sprawdź żaluzje, kratki wentylacyjne czy szczeliny w ścianach.

Proszek do pieczenia na pluskwy nie działa? Zobacz inne sposoby

W sytuacji, gdy nie zlokalizujesz gniazda owadów, proszek do pieczenia na pluskwy może nie przynieść oczekiwanego efektu. Jak w takich sytuacjach radzić sobie z nieproszonymi gośćmi w swoim domu?

Możesz spróbować odstraszyć je zapachem. Pluskwy nie tolerują aromatu przypraw, w szczególności goździków, mięty i kurkumy. Właśnie dlatego możesz zdecydować się na zakup olejków eterycznych właśnie o takim zapachu lub stworzyć samodzielnie mieszanki przypraw i umieścić je w małych pojemniczkach ustawionych w różnych miejscach w domu.

Dobrym pomysłem jest także regularne odkurzanie i pranie pościeli w wysokiej temperaturze. Nie rezygnuj również z żelazka – wysoka temperatura może okazać się doskonałym pomocnikiem w walce z pluskwami.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego efektu, to możesz sięgnąć po profesjonalne środki owadobójcze – spraye, płytki czy płyny. Upewnij się, że są one umieszczone lub rozpylone w miejscach, do których nie mają dostępu dzieci i zwierzęta domowe.

Autorka: Katarzyna Wendzonka